Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stane se Bitcoin digitálním zlatem? Block.one CEO si myslí, že ano

Publikováno
Stane se Bitcoin digitálním zlatem? Block.one CEO si myslí, že ano

Jak moc věříte kryptoměnám? Myslíte si, že nahradí peníze? Nebo si myslíte, že se jedná o pouhou bublinu, která brzo splaskne a skončí? CEO společnosti Block.one, která má na starosti kryptoměnu EOS si myslí, že kryptoměny, přesněji řečeno Bitcoin, do 20 let v jistém smyslu nahradí zlato. Co si myslíte vy? 

Má Bitcoin šanci jako uchovatel hodnoty?

Generální ředitel společnosti Block.one to uvedl na svém twitterovém účtu.

“Myslím si, že bitcoin v následujících dvou dekádách nahradí zlato jako komoditu č. 1 pro uchování hodnoty”

To by mimo jiné obnášelo vznik řešení na úrovni dvou vrstev, aby se předešlo problémům se škálovatelností. Transakce by musely být identifikovatelné, zároveň je ale nutné zachovat anonymitu, jež je jedním z klíčových znaků kryptoměn.

Bitcoin má spoustu skvělých vlastností, které by mu mohly v budoucnu hodně pomoci. Bitcoin je nehmotný, velmi snadno a rychle převoditelný, snadno obchodovatelný a počet tokenů je omezený. To jsou aspekty, které z něj dělají ideální uchovatel hodnoty.

Tyto myšlenky lze také “podložit” srovnáním níže umístěných grafů dlouhodobého tržního vývoje Bitcoinu a zlata.

bitcoin jako zlato
Porovnání grafu vývoje BTC a zlata

Na obrázku jsou v obou případech zcela jasně patrné výrazné výkyvy. Na toto porovnání upozornili další uživatelé na Twitteru, kteří reagovali na původní Blumerův komentář.

Mohou kryptoměny nahradit zlato?

bitcoin ukazující palec nahoruSamozřejmě existují i podstatné rozdíly mezi těmito dvěma komoditami. Pro Bitcoin hovoří především to, že zůstává vždy v rukou svého vlastníka. U zlata, které je přírodním zdrojem, to tak být nemusí, a to zejména tehdy, pokud ekonomika zkolabuje.

Kryptoměny jsou naproti tomu výhradně elektronické a patří vlastníkovi, který má v rukou privátní klíče. O kryptoměny nepřijdete, ani kdy by potenciálně došlo k výpadku internetu. Pokud by ale čistě teoreticky k výpadku došlo, tak vám jsou kryptoměny k ničemu, protože byste nemohli provádět transakce.

Decentralizovanost, díky níž nemůže kryptoměny ovládat a regulovat žádná vláda, platí za jednu z jejich zásadních výhod. Na zlato lze uplatnit výraznější kontrolní mechanismy. Zejména to platí tehdy, jestliže vznikne podezření na nelegální aktivity, například terorismus.

V zářnou budoucnost Bitcoinu přitom nevěří pouze Blumer, obdobný názor vyjádřil také americký podnikatel a jeden ze zakladatelů burzy Gemini Tyler Winklevoss, člověk, který z Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku, vysoudil přes 60 milionů dolarů a akcie Facebooku v nynější hodnotě téměř miliardu dolarů.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Drago1980

Zajímavý názor. Popravdě ani nevím, co na to říct :D těžko jen odhadovat, co bude za 20 let. Kdybych věděl, jestli tu ještě vůbec budu :D a jestli nebude třeba válka a nebudeme bojovat klackama a kamenama, tak bych si troufal hádat.