Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
| Tržní kapitalizace | $52,14 mld. | EBITDA | $1,97 mld. |
|---|---|---|---|
| Dnešní objem | 1 067 | P/B (Cena k účetní hodnotě) | 6,08 |
| Roční dividenda na akcii | $1,64 | P/E (Cena k zisku) | 33,9 |
| Dividendový výnos | 0,61 % | Návratnost aktiv | 13,74 % |
| Příjmy společnosti | 0 FNV | Návratnost vlastního kapitálu | 19,91 % |
| RPS (Příjmy na akcii) | $11,93 | Provozní marže | 76,98 % |
| EPS (Zisk na akcii) | $7,66 | Zisková marže | 64,23 % |
| Účetní hodnota na akcii | $42,73 | EV (Hodnota podniku) | $49,08 mld. |
Na základě odhadů analytiků z Wall Street, kteří poskytli 12měsíční cenové cíle pro , je konsenzuální cílová cena – s nejvyšším odhadem a nejnižším . Průměrná cílová cena představuje změnu o oproti aktuální ceně .
Analytici z Wall Street, kteří nedávno vydali doporučení ohledně akcií FNV.
Aktuální kvartál končí 30. 9. 2026 a očekává se, že výsledky budou zveřejněny 2. 11. 2026. Analytici očekávají, že zisk na akcii (EPS) dosáhne $2,08 při tržbách ve výši $624,6 mil..
Zveřejnění výsledků je očekáváno 2. 11. 2026.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $624,6 mil. | -- | -- |
| Příjmy | $400,9 mil. | -- | -- |
| EPS | $2,08 | -- | -- |
Výsledky mírně zaostaly za očekáváním trhu v tržbách i zisku. Zisk na akcii dosáhl $1,83 (6.7 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $616,7 mil. | $579 mil. | -6.11 % |
| Příjmy | $379 mil. | $354 mil. | -6.61 % |
| EPS | $1,96 | $1,83 | -6.72 % |
Franco-Nevada má za sebou solidní čtvrtletí, ačkoliv výsledky mírně zaostaly za očekáváním analytiků kvůli nižším objemům z některých lokalit. Klíčovým příběhem zůstává organický růst a síla diverzifikovaného portfolia. Společnost těžila z rekordních cen zlata a silné ropy, což kompenzovalo volatilitu u vedlejších aktiv. Pro investory je zásadní zpráva o Cobre Panamá, kde probíhá zpracování zásob a jednání o restartu, což by mělo podpořit výsledky ve druhé polovině roku.
S dostupným kapitálem 4,3 miliardy dolarů a nulovým dluhem je firma připravena na akvizice v bull marketu. Očekávejte silnější závěr roku, kdy by se produkce měla pohybovat u horní hranice výhledu, podpořená novými projekty jako Côté Gold a Valentine.
Společnost překonala veškerá očekávání a vykázala velmi silné hospodářské výsledky. Zisk na akcii dosáhl $2,39 (13.3 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $634,4 mil. | $650,7 mil. | +2.56 % |
| Příjmy | $407,4 mil. | $468,6 mil. | +15.03 % |
| EPS | $2,11 | $2,39 | +13.34 % |
Franco-Nevada má za sebou rekordní čtvrtletí, ve kterém výrazně překonala očekávání trhu díky prudkému růstu cen drahých kovů a strategickým akvizicím. Společnost těží ze svého unikátního modelu, který ji chrání před inflací nákladů v těžebním sektoru, zatímco přímo profituje z vysokých cen zlata a stříbra. Významným pozitivem je pokrok v Panamě, kde se obnovuje provoz elektrárny a zpracování zásob, což signalizuje stabilizaci klíčového aktiva.
Pro nadcházející období by investoři měli očekávat ještě silnější výsledky. Nedávný skok cen ropy se plně projeví až v druhém kvartálu a nové akvizice v Nevadě a Austrálii začnou generovat hotovost. S kapitálem přes 3 miliardy dolarů je firma připravena na další velké nákupy, což z ní dělá agresivního hráče v aktuálně příznivém tržním prostředí.
Společnost výrazně překonala očekávání a vykázala vynikající celkové hospodářské výsledky. Zisk na akcii dosáhl $1,94 (15.9 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $539,8 mil. | $597,3 mil. | +10.66 % |
| Příjmy | $323,4 mil. | $367,7 mil. | +13.69 % |
| EPS | $1,67 | $1,94 | +15.89 % |
Franco-Nevada má za sebou rekordní rok, kdy díky vysokým cenám drahých kovů a efektivnímu modelu s nízkými náklady výrazně překonala očekávání v tržbách i zisku. Společnost těží z diverzifikovaného portfolia královských požitků (royalties), které jí zajišťují vysoké marže bez nutnosti nést provozní rizika dolů. Pro investory je klíčové, že firma zůstává bez dluhů, má k dispozici obrovský kapitál pro nové akvizice a opět zvýšila dividendu.
V nadcházejícím čtvrtletí a roce 2026 se očekává další růst díky novým projektům v Kanadě a USA. Hlavním faktorem, který může výsledky v budoucnu ještě výrazněji vystřelit vzhůru, je potenciální obnovení provozu v obřím dole Cobre Panama, což by znamenalo zásadní skok v produkci.
Společnost překonala očekávání trhu a vykázala velmi silný růstový kvartál. Zisk na akcii dosáhl $1,49 (7.9 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $453,9 mil. | $487,7 mil. | +7.45 % |
| Příjmy | $266,9 mil. | $287,5 mil. | +7.73 % |
| EPS | $1,38 | $1,49 | +7.86 % |
Franco-Nevada má za sebou rekordní čtvrtletí, které výrazně překonalo očekávání díky kombinaci vysokých cen zlata a strategických akvizic. Společnost těží ze svého nízkonákladového modelu, kdy při rostoucích cenách kovů její marže expandují rychleji než u těžařů. Klíčovým momentem je pozitivní posun v Panamě ohledně dolu Cobre Panama, což by spolu s novými projekty (např. Côté a Porcupine) mohlo v příštích pěti letech přinést až 50% nárůst produkce.
Investorům vysílá jasný signál: firma je bez dluhů, má obrovskou hotovostní rezervu a plánuje další zvyšování dividend. Očekávejte silný organický růst a disciplinované nákupy nových licenčních poplatků (royalties), zejména v Austrálii a USA. Franco-Nevada zůstává bezpečným a vysoce výdělečným přístavem pro expozici na drahé kovy.
Datum zveřejnění výsledků zatím není známo.
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $2,6 mld. | -- | -- |
| Příjmy | $1,65 mld. | -- | -- |
| EPS | $8,41 | -- | -- |
Společnost překonala očekávání a dosáhla vynikajících výsledků napříč všemi ukazateli. Zisk na akcii dosáhl $5,86 (8.3 % nad očekávání).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,75 mld. | $1,82 mld. | +4.25 % |
| Příjmy | $1,01 mld. | $1,11 mld. | +9.68 % |
| EPS | $5,41 | $5,86 | +8.28 % |
Franco-Nevada má za sebou rekordní rok 2025, kdy díky vysokým cenám drahých kovů a efektivnímu obchodnímu modelu výrazně překonala očekávání v tržbách i zisku. Společnost těžila z diverzifikovaného portfolia a vysokých marží, což umožnilo citelné zvýšení dividendy. Pro nadcházející rok 2026 management očekává další růst produkce díky náběhu nových dolů a plnému příspěvku nedávných akvizic v bezpečných jurisdikcích, jako jsou USA, Kanada a Austrálie.
Investoři by měli sledovat situaci kolem dolu Cobre Panama, jehož potenciální restart představuje zásadní růstový impuls. Firma vstupuje do nového roku bez dluhů a s masivní hotovostí, připravena na další strategické investice, přičemž těží i z rostoucích cen energií.
Tržby mírně překonaly očekávání, ale ziskovost zaostala za odhady analytiků. Zisk na akcii dosáhl $2,87 (6.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,1 mld. | $1,11 mld. | +1.56 % |
| Příjmy | $584,6 mil. | $552,1 mil. | -5.55 % |
| EPS | $3,08 | $2,87 | -6.88 % |
Franco-Nevada má za sebou rok rekordních akvizic a strategického rozšiřování portfolia, přestože výsledky mírně zaostaly za očekáváním kvůli přerušení těžby v klíčovém dole Cobre Panama. Společnost investovala 1,3 miliardy USD do nových projektů (Ekvádor, Peru, Jižní Afrika), které začnou generovat výnosy již letos.
Pro investory je klíčový výhled na rok 2025: očekává se nárůst produkce o 7–13 % díky náběhu nových dolů a integraci akvizic. Příběh příštího roku bude o organickém růstu a potenciálním obnovení provozu v Panamě, kde se situace politicky stabilizuje. Firma si drží silnou hotovostní pozici bez dluhů a již po osmnácté v řadě zvyšuje dividendu, což potvrzuje její stabilitu i v období volatility cen kovů.
Výsledky překonaly pesimistická očekávání, přestože společnost vykázala celkovou roční ztrátu. Zisk na akcii dosáhl -$2,43 (169.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,23 mld. | $1,22 mld. | -0.51 % |
| Příjmy | $671,2 mil. | -$466,4 mil. | -169.49 % |
| EPS | $3,48 | -$2,43 | -169.87 % |
Franco-Nevada má za sebou rok, který definoval nečekaný šok: úplné zastavení těžby v klíčovém dole Cobre Panama, jenž tvořil pětinu příjmů. Společnost reagovala konzervativně a hodnotu tohoto aktiva odepsala na nulu, což vedlo k účetní ztrátě, ačkoliv provozní výsledky i tržby díky vyšším cenám zlata překonaly očekávání.
Příští rok bude ve znamení „života bez Panamy“. Firma sází na organický růst z nových projektů v Kanadě, Chile a Brazílii a na silnou hotovostní pozici (1,4 mld. USD). Investoři mohou očekávat pokračující zvyšování dividend a snahu o restart panamského dolu nebo odškodnění skrze arbitráž ve výši 5 mld. USD, což představuje významný budoucí potenciál (upside). Strategií zůstává stabilita a financování nových projektů v době drahého dluhu.
Zisk na akcii dosáhl $3,51 (2.9 % pod očekáváním).
| Odhad | Skutečnost | Rozdíl | |
|---|---|---|---|
| Obrat | $1,31 mld. | $1,32 mld. | +0.28 % |
| Příjmy | $663,1 mil. | $700,6 mil. | +5.66 % |
| EPS | $3,62 | $3,51 | -2.91 % |
| Insider |
Hodnota
|
Cena | Typ transakce |
Datum
|
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
|
Jméno Příjmení
1. ledna 2025
$88,88
Role insidera
Jméno společnosti
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
Jméno Příjmení
Role insidera
|
$88,88 mil.
XX XXX akcií
|
$88,88 | Prodej | 1. ledna 2025 | |||||
Společnost Franco-Nevada Corporation působí v Latinské Americe, Spojených státech, Kanadě a na mezinárodní úrovni jako společnost zaměřená na licenční poplatky a streamování zlata. Působí v segmentech Těžba a Energetika. Společnost spravuje své portfolio se zaměřením na drahé kovy, jako je zlato, stříbro a kovy platinové skupiny, a zabývá se prodejem ropy, zemního plynu a kapalného zemního plynu. Společnost byla založena v roce 1986 a sídlí v kanadském Torontu.
|
Základní informace
|
|
| Název společnosti | Franco-Nevada |
|---|---|
| Ticker | FNV |
|
Základní informace o společnosti
|
|
| Webové stránky | https://www.franco-nevada.com/Home/default.aspx |
|---|---|
| Adresa sídla společnosti | -- |
| Založeno | 2007 |
| Datum IPO | -- |
| Sektor | Materiály |
| Průmysl | Kovy a těžba |
| Zaměstnanci | -- |
| Vedení společnosti | -- |
|
Dividendy
|
|
| Vyplácí dividendy? | |
|---|---|
| Frekvence výplaty dividend | Kvartální |
| Roční dividenda na akcii | $1,64 |
| Dividendový výnos | 0,61 % |
|
Poslední dividenda
|
|
| Datum výplaty posl. dividendy | 25. 6. 2026 |
| Poslední dividenda | $0,44 |
|
Příští dividenda
|
|
| Příští ex-dividend date | 10. 9. 2026 |
| Datum výplaty příští dividendy | 24. 9. 2026 |
| Příští dividenda | $0,44 |
|
Příjmy
|
|
| Příjmy společnosti | 0 FNV |
|---|---|
| RPS (Příjmy na akcii) | $11,93 |
| Kvartální růst příjmů meziročně | 58,2 % |
|
Valuace
|
|
| Tržní kapitalizace | $52 135 719 581 |
|---|---|
| EV (Hodnota podniku) | $49 077 055 488 |
| P/B (Cena k účetní hodnotě) | 6,08 |
| P/E (Cena k zisku) | 33,9 |
| P/S (Cena k příjmům) | 21,77 |
| Forward P/E | 27,74 |
| Účetní hodnota na akcii | $42,73 |
| Cílová cena Wall Street | $285 |
| Hodnota podniku k příjmům | 21,33 |
| Hodnota podniku k EBITDA | 23,51 |
|
Rentabilita
|
|
| EBITDA | $1 968 800 000 |
|---|---|
| Provozní marže | 76,98 % |
| Zisková marže | 64,23 % |
| EBITDA marže | 85,57 % |
| Hrubý zisk | $2 118 800 000 |
| EPS (Zisk na akcii) | $7,66 |
| Zředěný zisk na akcii (DEPS) | $7,66 |
| Očekávaný EPS (tento rok) | -- |
| Očekávaný EPS (příští rok) | -- |
| Očekávaný EPS (tento kvartál) | -- |
| Očekávaný EPS (příští kvartál) | -- |
| Růst zisků čtvrtletně R/R | 43,3 % |
| Růst zisků meziročně | 88,21 % |
|
Výkonnost
|
|
| Návratnost aktiv | 13,74 % |
|---|---|
| Návratnost vlastního kapitálu | 19,91 % |
|
Statistiky akcií
|
|
| Dnešní objem | 1 067 |
|---|---|
| 52týdenní maximum | $285,7 |
| 52týdenní minimum | $181,5 |
| Beta | 0,91 |
| Vydané akcie | 192 855 530 |
| Volně obchodovatelné akcie | 192 345 336 |
| Podíl institucí | 85,06 % |
| Podíl insiderů | 0,62 % |
| 50denní klouzavý průměr | $225,7 |
| 200denní klouzavý průměr | $231,7 |
|
Shortaři akcií
|
|
| Počet short akcií | 3 624 275 |
|---|---|
| Počet short akcií (min. měs.) | -- |
| Podíl short pozic | 4,41 % |
| Podíl short pozic z volného objemu | -- |
| Podíl short pozic z vydaných akcií | -- |
| Short ratio | 4,41 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.