Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Investování pro starší generaci - Jak snížit riziko inflace a maximalizovat zisk?

Investování pro starší generaci - Jak snížit riziko inflace a maximalizovat zisk?

Investování pro starší generaci - Jak snížit riziko inflace a maximalizovat zisk?
Zdroj: Depositphotos.com

Člověk se během svého života snaží vyhledávat "jistoty", které tak nějak nemůže nalézt a které stále nepřicházejí. Finanční jistota, zdravotní jistota, vztahová jistota a mnoho dalších jistot zkrátka v našem fyzickém světě neexistuje, protože vše podléhá zkáze a všudypřítomnému působení entropie. Až když si člověk uvědomí, že žádné jistoty ve svém životě mít nikdy nebude, může konečně začít řídit riziko, což je jediná možnost, jak zvyšovat svůj životní standard.

V tomto článku se podíváme na pár užitečných finančních nástrojů, které jsou díky nízkému riziku vhodné pro straší populaci, případně pro ty, kteří již ve svém věku myslí na "zadní vrátka".

Mladý člověk, plný elánu a síly, si může dovolit využívat volatilnější finanční instrumenty, od kterých očekává zhodnocování svého kapitálu. Může se jednat například o akcie, ETF, komodity a to jak v jejich fyzické podobě, tak jako burzovní spekulace. Mladí investoři také mohou využít možnosti tradingu, což je metoda maximalizace zisku, ovšem s možností vyšší ztráty.

Mladý člověk má oproti starším generacím výhodu, že má dostatek času nereagovat na kapitálové propady svých investic, což je výsada, kterou starší lidé již nemají. Z toho důvodu je potřeba využívat jiné finanční nástroje, než jaké využívají mladí lidé. Ty, které si za okamžik představíme, jsou charakteristické nízkým rizikem a obvykle za nimi stojí silná instituce, která výnosy díky svým kontrolním mechanismům může garantovat.

1) Dluhopisy s pevným výnosem

Nákup dluhopisů je jednou z možností, která může investorům zajistit zhodnocení peněz a to s nízkým rizikem. Prodejem dluhopisů se emitent snaží získat finance na rozvoj svého podnikání nebo na realizaci nějakého projektu. Emitent se prodejem zavazuje k proplacení předem dohodnuté výše úroku, který náleží kupci jako odměna za poskytnuté finanční prostředky.

Starší generace má díky svým zkušenostem a všeobecnému rozhledu jedinečnou možnost tyto znalosti využít při investování do dluhopisů firem, bank, institucí, státu atd. Zpravidla se státní dluhopisy považují za nejméně rizikové, kdy se nepředpokládá nebezpečí krachu emitenta jako v případě firemních dluhopisů. Investorovi tak do jisté míry odpadá starost s výběrem vhodné protistrany.

Investice do dluhopisů je obvykle jednorázová s dobou splatnosti v řádu měsíců, spíše let. Během plynutí doby splatnosti je věřiteli vyplácena poměrná část úroků. Hlavním rizikem při investování do státních dluhopisů bývá inflace, ovšem tento problém vyřešíme v následujícím odstavci.

2) Protiinflační dluhopisy

Největším současným rizikem investování do dluhopisů s fixním úrokem je inflace, která působí jako protistrana vah k výši úroku. Dokonce v případě vysoké inflace se může stát, že investice do dluhopisů bude prodělečná záležitost, což určitě žádný investor nechce. Řešením se nabízí právě diverzifikace dluhopisového portfolia do státních protiinflačních dluhopisů.

Státní protiinflační dluhopis je finanční nástroj, který je emitován ministerstvem financí s cílem snížit dopad vysoké inflace na společnost. Každý občan má možnost si protiinflační dluhopis zakoupit a díky jeho zhodnocování omezovat dopady inflace buď na své investice, nebo na svoji životní úroveň. Pokud byste chtěli do českých protiinflačních dluhopisů investovat, musíte sledovat nejnovější zprávy Ministerstva financí a počkat si, až bude v nabídce nejnovější emise – Obvykle jsou poměrně rychle upsány.

3) Spořicí účet

Další možností, jak mohou straší generace konzervativně zhodnocovat své životní úspory, je využití spořicího účtu. Tuto službu nabízí snad každá komerční banka, takže se jedná o velmi dostupnou možnost zhodnocování kapitálu. Dlouhodobější využití spořicího účtu nabízí totiž možnost využití tzv. složeného úročení, kdy jsou věřiteli vyplaceny úroky ze spoření, ale ten si je nevybere, nýbrž pokračuje v dalším spoření, což vede ještě k vyšším ziskům. Tímto způsobem se dá velmi dobře maximalizovat zisk a to na konzervativním finančním nástroji, jakým spořicí účty jsou.

Výhody složeného úročení a případný zisk z něj je možné zjistit pomocí tzv. kalkulačky spoření, která je volně dostupná na internetu. Další výhodou je možnost výběru financí po skončení doby spoření v případě, že nabízený úrok již není pro věřitele zajímavý.

4) Termínovaný vklad

Dnešní článek zakončíme zajímavým bankovním produktem, kterým je termínovaný vklad. Tato možnost zhodnocování volných peněz nabízí několika procentní úrok v okamžiku, kdy věřitel složí jistinu na bankovní účet, kterou si bude moci i s úrokem vybrat po předem domluvené době. Obvykle bankovní společnosti nabízí termínované vklady na 6 nebo 12 měsíců, případně pak na 1, 3, 5 anebo 10 let.

Sazebník termínovaného vkladu pro 100 000 Kč
Sazebník termínovaného vkladu pro 100 000 Kč
Zdroj: creditas.cz

V současné době vypadá velmi zajímavě termínovaný vklad na 6 měsíců až 1 rok, který věřiteli nabízí i 5,5% úrok, což činí měsíční zisk necelých 390 Kč z každých 100 tisíc a po době vypršení termínu vkladu si může věřitel vybrat vklad i zisk v celkové hodnotě 102 337,50 Kč.

Poněkud méně výhodně již působí termínované vklady na 3 – 10 let, které nabízejí nízký úrok, což může být při současné inflaci a nejisté budoucnosti velmi nevýhodné. V případě termínovaných vkladů je zisk z úroku daněn sazbou 15 %.

Závěr

Investování v době vysoké inflace je velmi rizikové a mnoho konzervativních metod a finančních produktů je v této době nefunkční. V případě konzervativních nástrojů je dokonce vhodnější hovořit jako o metodách snížení rizika, než investiční příležitosti. Jak jsme si popsali v tomto článku, na první místě by mělo být řešeno riziko vysoké inflace či ztráty kapitálu (například pomocí protiinflačních dluhopisů) a až poté by mělo být na pořadu dne uvažovat o maximalizaci zisku.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo