Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Výnos českých protiinflačních dluhopisů dosahuje již téměř 6,3 %

Výnos českých protiinflačních dluhopisů dosahuje již téměř 6,3 %

Výnos českých protiinflačních dluhopisů dosahuje již téměř 6,3 %
Zdroj: depositphotos.com

Protiinflační státní dluhopisy jsou specifickým dluhovým cenným papírem, které se v tuzemsku řadí mezi tzv. spořicí státní dluhopisy. Na webu ministerstva financí se můžete dočíst, že se jedná o nejbezpečnější způsoby spoření, neboť představuje nástroj s garantovaným výnosem dluhopisů a garancí splacení dlužné částky.

Jak občas říkám ve svých příspěvcích, obecně vzato se skutečně státní dluhopisy považují za tzv. risk free investice. Což je založeno na doktríně Johna Keynese. A tato bezpečná investice generuje již 6,3% výnos.

Co jsou protiinflační dluhopisy?

Ještě v minulém roce začala viditelná kampaň, která lákala tuzemské investory ke koupi českých protiinflačních dluhopisů. Konkrétně je nazývala "Dluhopisy Republiky". Tehdy byl nominální výnos velmi nízký a první emise přišly v době, kdy akciové trhy a Bitcoin zažívaly svůj největší boom. Podstatná část veřejnosti se proto této investici smála. Já byl k tomu docela rezervovaný, ale s akcelerovanou inflací bylo zřejmé, že z nich nakonec může být slušný výnos vzhledem k nízkému riziku. Obzvlášť nyní, když se meziroční inflace vyšplhala na 6 %.

Inflace v ČR
Inflace v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Abych se ale vrátil ke charakteristice těchto dluhopisů. U protiinflačních státních dluhopisů se výnos odvíjí od výše inflace, která odpovídá meziroční inflaci spotřebitelských cen měřené Českým statistickým úřadem podle jejich metodiky. Tudíž výnos není u dluhového cenného papíru fixní. Účelem této investice je logicky především ochrana proti inflaci. Reálný výnos je tudíž minimální. Výhodou je, že se výnos u nově emitovaných dluhopisů nijak nedaní. Čili nemusíte z výnosu odvádět daň ve výši 15 %.

Úroky ovšem nejsou v průběhu držení dluhopisů přímo vypláceny. Hodnota výnosu je na konci období připsána na majetkový účet investora v podobě dalších státních dluhopisů. Poslední rok je na konci období úrokový výnos vyplacen i s celou nominální hodnotou dluhopisů, které dosáhly splatnosti (6 let). Investoři mají ovšem možnost požádat si o předčasné splacení.

Poslední emise z minulého roku je u protiinflačních státních dluhopisů ještě specifická tím, že nominální výnos se rovná inflace + půl procentního bodu. Čili dluhopisy reálný výnos mají, ale velmi malý. Tady ještě musím upozornit, že Český statistický úřad může svou metodiku při měření inflace změnit. Po "správné" metodické změně může být pak nominální výnos mnohem nižší.

Výnos již dosahuje téměř 6,3 %

Jak bylo řečeno, inflace dosahuje už 6 %. Nicméně tato emise dluhopisu se datuje k říjnu 2020. Meziroční inflace za říjen 2021 dosahovala 5,8 %. Když k tomu přičteme ještě garantovaných 0,5 %, jsme na 6,3 %. Na přiloženém obrázku je výpočet úrokové sazby na šest desetinných míst.

Výnos protiinflačního dluhopisu z rok staré emise
Výnos protiinflačního dluhopisu z více jak rok staré emise
Zdroj: Ministerstvo financí

Těch 6,3 % je samozřejmě slušný výnos. A vzhledem k tomu, že je za listopad meziroční inflace 6 %, výnosy postupně logicky porostou. Navíc se ta akcelerující inflace jen hned nezastaví, takže tipuji, že nominální výnosy mohou stoupnout klidně až na 8 %. Respektive vycházím z aktuální měnové politiky České národní banky, jejíž prognóza počítá s inflací až ve výši 7 %.

Závěrem

Rychle rostoucí nominální výnos protiinflačních dluhopisů může přilákat hodně nových investorů. Obzvlášť nyní, když je jasné, že i celý rok 2022 bude ve znamení vysoké inflace. Je pravda, že "papírově" protiinflační dluhopisy hodnotu vašich peněz ochrání před znehodnocením. Proto musí být uvedená investice pro mnohé konzervativní investory skutečně lákavá.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo