Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční dopis Warrena Buffetta ukazuje, jak jít proti proudu – Dluhopisy jsou podle něj k ničemu, daleko lepší jsou kvalitní dividendové akcie

Publikováno
Investiční dopis Warrena Buffetta ukazuje, jak jít proti proudu – Dluhopisy jsou podle něj k ničemu, daleko lepší jsou kvalitní dividendové akcie
Zdroj: Depositphotos.com

Svět investování zažívá velmi složité období. Zvedání úrokových sazeb v podstatě jen signalizuje čekání na krizi, která jednoho dne přijde. Bude o to větší, čím výše se úrokové sazby vyšplhají nahoru. Warren Buffett je zkušený investor a velmi racionální člověk. Jeho bohatá zkušenost ho dovedla k tomu, že trhy se nakonec vždy vrátí k racionalitě. Je proto užitečné naslouchat jeho hlasu už jen kvůli zkušenostem, které za dobu svého působení nasbíral.

V únorovém dopise akcionářům Berkshire Hathaway několikrát vyzdvihuje svého dlouhodobého parťáka Charlie Mungera. Hlavním motivem v tomto chvalozpěvu je úcta ke staří, tudíž k investorským zkušenostem a schopnost neustále na sobě pracovat.

Investování je neustálá cesta k sebezdokonalování, čerpání a zpracovávání nových investičních poznatků. Právě v této snaze je pravý klíč k úspěchu na burze.

Současná témata

Nesmíme však zaměňovat studium trhu s neustálým sledováním grafů a emocionálními nákupy a prodeji akcií. Buffett se vždy dívá hlouběji pod povrch a dál za pěnu dní. I když to není přímo řečeno, Buffett investičním dopisem odpovídá na dvě aktuální témata, která však mají společného jmenovatele. A tím je výplata dividend.

V dnešní, a zejména západním světě, se často objevuje kritika bohatých lidí, kteří dostávají velké výplaty dividend tak zvaně “bez práce”, pouze za vlastnění podílů ve velkých společnostech. Vyplacené dividendy stoupají každým rokem. To je o důvod, proč kritika vůči bohatým lidem stupňuje.

Na pozadí tohoto až politicko-filosofického tématu Buffett dává v textu odpověď na otázku zda je nyní čas začít nakupovat dluhopisy. Díky stoupajícím úrokovým sazbám na dluhopisech se dluhopisy stávají čím dál více atraktivnější pro investory, kteří dávají přednost jistým ziskům i v nejisté době. Konzervativní a dlouhodobý investor si jistě již položil otázku zda není čas se zbavit nejistých akcií, které čeká v blízké budoucnosti pokud ne krach, tedy určitě korekce, a koupit si jisté státní nebo korporátní dluhopisy.

Buffett akciím pořad věří

Nejpřesvědčivějším argumentem na burze je příklad výhodné investice. Buffett v srpnu roku 1994 provedl slavnou investici do Coca-Coly. V tomto roce nakoupil akcie této značky za 1,3 miliard dolarů. Což tehdy představovalo hlavní investici jeho fondu. V současné době se hodnota portfolia blíží k 300 miliardám dolarů. Dodnes pozice Coca-Coly neznamenala změnu ani jednoho procenta v jeho portfoliu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hlavním motivem investice do Coca-Coly byla její schopnost pravidelně zvyšovat dividendu. Za rok 1994 byla vyplacena dividenda byla 75 milionů dolarů. V roce 2022 Buffett za držení akcií Coca-Coly dostal 704 milionů dolarů. Tedy skoro polovinu toho, co jej stála investice v roce 1994.

To však není všechno. Cena akcií Coca-Coly také vzrostla. Dnes je cena akcií přes 25 miliard dolarů. To je velmi dobré zhodnocení. Buffett dává i druhý příklad a tím je firma American Express. Buffett nakoupil akcie American Expresu za miliardu amerických dolarů, nyní tyto akcie mají cenu 25 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AXP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

A nyní přijde důležité srovnání. Pokud by si v roce 1994 koupil na místo akcií třicetiletý americký dluhopis za 1,3 miliardy dolary, byla by to bezpečná investice, ze které by pravidelně dostával každý rok úrok. Ten by však nerostl jako v případě Coca-Coly, ale po celou dobu by dosahoval stejné fixní částky jako na začátku. Po vypršení splatnosti dluhopisu by po třiceti let dostal na účet stejnou částku 1,3 miliardy dolary. Takže pro Buffetta plyne jasný závěr – stabilní americké společnosti jsou nejlepší dlouhodobou investicí.

V závěru svého dopisu Buffett působí jako silný patriot, když říká, že dlouhodobé investice proti Americe jsou značně rizikové a nevyplatí se.

Dividendy versus zpětný odkup akcií

Druhým tématem v pozadí jeho investičního dopisu je rozevíraní nůžek ve společnosti. Buffett se samozřejmě nevyjadřuje k tomuto horkému tématu přímo. Jen připomene, že jeho fond zaplatil za posledních deset let 32 miliard dolarů na dani z příjmu právnických osob. V USA by tak stačilo mít 1000 firem, které by platily stejně jako Buffettův fond, aby tato daň byla zrušena. Nevíme, nakolik Buffett myslel upřímně prohlášení, že doufá, že zaplatí Americe ještě víc v dalších letech. V každém případě Buffett svou obhajobou ukazuje, že si uvědomuje problém sociální nerovnosti.

Zde se dostáváme k dalšímu zajímavému bodu. Jediným z možných řešení, jak nedráždit společnost vyplacením dividend je rozšíření programu zpětného odkupu akcií. Zpětný odkup funguje tak, že společnost nakoupí na volném trhu akcie, které pak zruší. Tímto krokem společnost jednak pomůže v růstu ceny akcie. A následně pak má jedna akcie větší podíl na řízení společnosti.

Zpětný odkup je tak výhodnější než dividenda z mnoha důvodů. Prvním je samozřejmě fiskální motiv. Dividendy jsou zdanitelné, zatímco zpětný odkup se nedaní. Za druhé se společnosti tímto krokem zvedá tržní kapitalizace, která může společnosti pomoct při získávání úvěrů a nebo nových investorů. A v neposlední řadě nahrazení dividendy zpětným odkupem nebude tolik dráždit veřejné míněni. Dalším možným důvodem pro zpětný odkup je zvýhodnění dlouhodobých investorů, protože zpětné odkupy se nejvíc projeví až v jistém časovém odstupu.

Závěr: O čem Buffett nemluví?

U tak významných investorů, jako je Buffett, je zajímavé si položit také otázku o čem nemluví ani v náznacích. Buffett zůstal věrný sám sobě a spousta aktuálních témat ho nevzrušuje. V dopise není zmínka ani o kryptoměnách, ani o umělé inteligenci a o společnostech zabývající se tímto technologicky nastupujícím fenoménem.

Buffett nám po desítky let dává pořad stejnou radu. Akcie jsou v podstatě jako každé jiné zboží. Musíme se snažit vždy nakupovat dobré zboží (neboli dobré společnosti) za dobrou cenu. Nejhorší, co se nám může stát je kupovat za předražené ceny špatné zboží. Toto platí jak za časů hospodářského růstu, tak i za krize.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎