Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do bankovního sektoru: Americké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley

Publikováno
Investice do bankovního sektoru: Americké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley
Zdroj: Depositphotos.com

Kdo sleduje náš seriál věnovaný bankovnímu sektoru, tak ví, že náš předpoklad investice do bankovního sektoru se vyplatil. Zakládal se na dvou pracovních hypotézách: politici během pandemie se rozhodli za každou cenu podpořit ekonomickou strukturu země. Krachy firem, které by měly přijít přirozeně, se nekonaly. Problém ze soukromého sektoru si vzal na bedra stát. Díky tomu, že nebyla vlna krachů, tak banky nemusely používat opravné položky a odepisovat nedobytné dluhy. Zároveň mohly poskytovat půjčky firmám bez obav, protože tyto půjčky byly garantovány ze strany státu.

Poznámka

Přečtěte si předchozí díl našeho seriálu: Investice do bankovního sektoru: Britské banky

Druhá naše pracovní hypotéza počítala s růstem úrokových sazeb z důvodu boje s inflací. Ta se naplnila. Sice největší měny ještě své sazby nezvedly, ale americký dolar by měl poprvé zvednout své sazby v březnu 2022. Po něm určitě budou následovat euro a anglická libra. Největší záhadou bude, jestli se přidá Japonsko, které prakticky má od roku 2010 nulové úrokové sazby a od roku 2016 záporné sazby. Japonská ekonomika už v jiném režimu nefunguje desítky let.

Opačný přístup mají menší měny v čele s naší ČNB. Měny, které nejsou vyhledávány jako rezervní a nepoužívají se v mezinárodní obchodě, mají při zvedání volnější ruce. Sazby ovlivní především fungování vnitřního finančního trhu a kurz k nejdůležitějším devizám.

I přesto, že ČNB zvedá nejrychleji sazby z okolních států, jsou tyto sazby o hodně menší než inflace. To i přesto, že sazby nejsou nulové, znamená, že jsou reálně záporné, když se od nich odečte inflace.

Prozatím se nic moc z principiálního pohledu neděje. Opravdová změna nastane, až úrokové sazby budou větší než inflace. To nás ještě nějaký měsíc nečeká. Čím déle tento stav bude trvat, tím lépe pro banky, které fungují v měnách zvedajících sazby, tedy hlavně pro banky z regionu střední Evropy a Jižní Ameriky. My se však dnes zaměříme na investiční banky ve Spojených státech.

Zvednutí sazeb na dolaru způsobí krach?

Americké investiční banky jsou ve svém fungování bytostně spjaté s americkými trhy. Obecně můžeme říct, že pokud se daří akciím na Wall Streetu, americké investiční banky mají žně. Pokud se trend změní, tak to není pro banky tragédie, protože většinou tento pokles předvídají a připravují se na něj. Obecně však platí, že sázet na pokles je vždy mnohem riskantnější, než když kupujeme akcie s vidinou jejich růstu. Americké investiční banky se věnují především aktivní správě portfolia svých klientů. Je logické, že když trhy rostou, tak noví klienti klepou na dveře těchto institucí. Pokud se trhy propadají, můžeme počítat s opačným pohybem, kdy investoři budou radši své peníze stahovat a chtít mít hotovost. To je velmi důležitý faktor při ocenění investičních bank.

Poznámka

Fed nás dlouhodobě připravuje na zvednutí sazeb v březnu. Již několikrát trhy na prohlášení Fedu reagovaly výprodeji. Investoři se zbavují především růstových technologických akcií, které jsou nadhodnoceny. U mnoha startupů a technologických firem se kupovaly budoucí výsledky za deset či dvacet let. Nyní po koroně si investoři uvědomují, že vše může být jinak ze dne na den. Avšak propad trhů se nechystá. Cena zvednutí sazeb už byla v cenách amerických akcií zahrnuta nespočetněkrát.

Jediné, co by mohlo způsobit krach, je to, že Fed by musel zvedat sazby rychleji, než plánoval, anebo by se inflace začala ještě víc vymykat z rukou amerických centrálních bankéřů. To se uvidí především v létě 2022, až bude jasné, jaká je odezva na světové ekonomiky na vyšší dolarové sazby.

Vývoj může jít na obě strany, protože Fed taktéž může upustit od zvedání sazeb s poukázáním na to, že americká ekonomika potřebuje daleko víc času na to, aby se zotavila z pandemie. Nevíme, jestli je to dobrá známka, ale trhy se dostaly do podobné situace jako před pandemií. To je dobrá zpráva v tom, že pandemie je možná za námi.

Špatná zpráva je to hlavně v tom, že tak jako před pandemií o vývoji trhů rozhodoval Fed a ostatní centrální banky, rozhodnutí o rychlosti zvedání sazeb je tak závislé na vůli centrálních bankéřů. Jelikož jim do hlavy nevidíme, tak nemůžeme určit hlavní faktor současných trhů.

Trhy tak budou nevyzpytatelné a bude jim chybět racionalita, což však nahrává americkým investičním bankám, které se dokáží dostat k informacím s předstihem a podle toho upravit svoji investiční strategií. Akcie amerických investičních bank tak budou mnohem víc závislejší na situaci na burze než její evropští konkurenti. Zvedání sazeb není však jediný problém, který trápí americké investiční banky. Je tu ještě jeden strukturální a dlouhodobý problém, který může nakonec zničit celý jejich byznys, a tím je myšlenka pasivního investování.

BlackRock a The Vanguard Group – jiný přístup k investování

Základní myšlenka těchto dvou fondů je v zásadě jednoduchá. Jen velmi málo investorům se daří dlouhodobě porazit trh. Sice vás spoustu přátel či influencerů nebo diskutujících bude přesvědčovat o opaku, ale porážet dlouhodobě trhy dokáží jen ti nejlepší. A i tak se u toho zapotí a někdy riskují, že mohou přijít o velkou část svých výdělků.

Jen málo investorů dosahuje dlouhodobě lepších výkonů, než je celková výkonnost světových indexů. Pro člověka, který se investováním nechce zabývat a spokojí se s obecným výkonem trhů, pasivní investování ve formě nákupu světového indexu je nejlepší volbou. Právě proto tyto dvě instituce začaly investorům nabízet volně obchodovatelné ETF. Ty mají ještě další výhody a řešení pro investory.

Dříve byl velký problém pro menšího investora diverzifikovat své portfolio. Nákup třiceti druhů akcií, abychom rozložili riziko, vyžadoval docela velký vstupní kapitál, tak aby jednotlivé položky měly smysl vzhledem k vysokým poplatkům. To však s příchodem ETF zmizelo. Dnes si nákupem jednoho ETF certifikátu můžu rozložit riziko do desítky nebo rovnou stovek firem. To vše za minimální náklady. Akumulativní ETF nás dokonce zbaví problémů s daněním dividend, protože se automaticky reinvestují. Opravdu v tomto smyslu nebylo investování jednodušší.

Právě investiční americké banky jako Goldman Sachs nebo Morgan Stanley mají velmi těžkou úlohu. Za daleko větší poplatky a vstupní podmínky musí svému zákazníku nabídnout daleko lepší výkon než pouhým zakoupením ETF certifikátů.

Samozřejmě pasivní investování má svoje limity v tom, že je vlastně otázka, jestli díky ETF nejsou trhy indexově manipulovány, protože pokud se daří pěti až deseti prvním nejvíce zastoupeným společnostem v indexu, zbytek společností může být ve ztrátě. Indexy rostou a my máme pocit, že vše je na nejlepší cestě.

Avšak v případě krize nebo paniky hrozí, že celé pasivní investování se zhroutí jako domeček z karet. Než však k tomu dojde, ve finančním světě čím dál víc převažuje právě pasivní investování. A v tomto světle bychom měli zohlednit investování do amerických investičních bank. Konkurence od BlackRocku a Vanguardu může ohrozit v zásadě celý byznys model těchto investičních bank.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BlackRock Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Obávané bílé límečky Goldman Sachs

Jedná se o nejslavnější investiční banku opředenou spoustou legend. Její původ sahá až do devatenáctého století. Po velkém krachu v roce 1929 se banka začne výhradně specializovat na burzovní operace a finanční poradenství v tomto sektoru. I přesto, že je nejznámější na světě, její pobočky jsou velmi dobře skryty a jejich zaměstnance běžně nepotkáváte tak, jak je to zvykem u běžných bank. Důvod je nasnadě. Velká část podnikání Goldman Sachs je založena na diskrétnosti, a proto i jejich přítomnost ve fyzickém světě je velmi diskrétní.

Hlavní byznys model této banky spočívá ve finančním poradenství, investování, fúzování firem a přípravě vstupu na burzu. Mezi její klienty patří největší státní instituce a velké korporátní společnosti. Z pohledu podílu na obratu tak 48 % tvoří aktivní trading a obchodování na akciových a komoditních trzích, 21 % investiční poradenství okolo fúzí a akvizicí, 18 % příjmy ze správy aktiv, 13 % obratu náleží správě financí těch nejbohatších fyzických osob. Firma má přes 40 000 zaměstnanců po celém světě. Přes 50 % svého obratu tvoří v USA, ale Goldman Sachs operuje po celém světě. Velmi dynamický růst je v Asii, kde firma roste závratným tempem 30 % za rok.

V roce 2021, který byl pro tuto banku velmi úspěšný, tak obrat vzrostl na 59,34 miliard dolarů, to představuje růst o 33 %. Čistý zisk vzrostl o 137 % na 21,15 miliard dolarů. Společnost taktéž navýšila čtvrtletní dividendu z 1,25 dolarů na 2 dolary. Pravděpodobně ji v nejbližší době ještě zvýší. Prozatím Goldmans Sachs nabízí dividendový výnos okolo 2,1 %, tudíž mnohem méně, než je současná inflace v USA.

Výsledky mohly být lepší, avšak čtvrté čtvrtletí naznačilo problémy s udržením výkonnosti tradingové sekce firmy na nečitelném trhu. Akcionářům se taktéž nelíbily vysoké výdaje na zaměstnanecké bonusy, které snížily o 13 % čistý zisk Goldmanů za toto období. Akcie Goldmanů tak po zveřejnění výsledků se propadly o 4 % za jeden den. Akcie Goldman Sachs se již od tohoto propadu pomalu zotavují, ale právě výsledky firmy za čtvrté čtvrtletí by měly být varovné. Z našeho úvodu jasně vyplývá, že následující roky nemusí již být pro Goldman Sachs tak zářivé.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aby toho nebylo málo, tak vztahy mezi pasivními fondy a Goldman Sachs jsou velmi úzké. Vanguard Group vlastní přes 24 milionů akcií, což z ní činí druhého největšího vlastníka s podílem 7,3 %. BlackRock pak má ve svém portfoliu přes 7,1 milionů akcií, což odpovídá podílu 2,12 %. Goldman Sachs zaměstnává přes 40 000 zaměstnanců po celém světě.

Pro úplnost dodejme pět akcií, které mají největší podíl v portfoliu Goldman Sachs. Jedná se o Google, Amazon, Alibabu, Microsoft a Apple. Z tohoto seznamu vyplývá, že základní strategie u Goldmanů, ale i u většiny velkých investorů, je koupit lídry v sektoru. Pokud je obecné prostředí trhu pozitivní, tak vlastněním akcií těchto lídrů se vezeme na této pozitivní vlně.

Největší investiční banka: Morgan Stanley

Možná to bude pro někoho překvapení, ale co se týče burzovní kapitalizace, Morgan Stanley je před Goldman Sachs. Rozdíl není až tak závratný, ale i tak má Morgan Stanley náskok 10 miliard dolarů. Roční obrat (2021) této investiční banky byl 59 miliard amerických dolarů se ziskem 14,3 miliard dolarů. Hlavní rozdíl oproti Goldmanům je v tom, že Morgan Stanley se specializuje hlavně jako courtier, tedy zprostředkovatel nákupů na Wall Street. Morgan Stanley je ve svém oboru světová jednička.

Co se týče jejich byznys modelu, tak Morgan Stanley má tři hlavní póly činnosti. 48 % tvoří klasická činnost investiční banky, obchodování na burze a poradenská činnost v oblasti fúzí a akvizic. 44 % tvoří správa majetku firmám a fyzickým osobám a 8 % pochází ze spravování investičního fondu, který spravuje majetek za 600 miliard amerických dolarů. Morgan Stanley je mnohem víc specializovaným na Spojené státy než Goldman Sachs. V USA tvoří 73 % obratu, v Asii 12,4 % a 14,6 % ve zbytku světa. Společnost zaměstnává přes 74 000 lidí.

Další zajímavý rozdíl mezi Goldman Sachs spočívá v tom, že Morgan měl čtvrté čtvrtletí výrazněji lepší než jejich slavný konkurent. Prakticky všechny divize rostly 7 až 10% růstem. Avšak všechny překonal zisk ze spravování aktiv.

Morgan Stanley zaznamenal růst zisku o 160 % a vydělal si 411 milionů dolarů. Poradenské služby rostly dvojciferně (29,5 %) na 1,07 miliard dolarů. Zprostředkování obchodů na Wall Street generovala příjmy ve výši 2,86 miliard dolarů. To je nepochybný znak toho, že v poslední době roste mezi všemi zájem o investice na burze. Není divu, že akcie Morgan Stanley se nyní obchodují na ročních maximálních cenách okolo 100 – 105 dolarů, investorům tak tato banka přinesla roční zhodnocení okolo 25 %. To je velmi dobrý výsledek, do něhož musíme započítat čtvrtletní dividendu ve výši 0,7 dolarů, což představuje hrubý roční výnos okolo 2,7 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jelikož společnost Morgan Stanley se věnuje především obchodování na burze, tak jejich předpovědi a investiční doporučení patří k nejvíc sledovaným na světě. Změna investičního doporučení u Morgana má skoro vždy bezprostřední dopad na cenu akcií. Které jsou tedy akcie doporučené Morganem Stanley pro rok 2022? Analytici z této investiční banky doporučují akcie: Tesla, TransDigm Group, Wells Fargo, Apple a Uber.

Americké investiční banky jsou legendy

Mít ve svém portfoliu malou pozici (např. 1 nebo 2 %) těchto dvou investičních legend není určitě chybou. Určitě se to hodí jako doplněk a diverzifikace k investicím do tradičního bankovního sektoru. Sledováním aktivity těchto dvou bank se drobný investor má šanci dost přiučit. Avšak mít větší pozice těchto bank v současnosti je velmi riskantní.

Akciím investičních bank se daří, pokud trhy rostou. Nejlepší časem pro nákup těchto akcií je v momentě, kdy skončí krize. Nyní však končíme období silného růstu a možná brzo vstoupíme do další krize. Od ledna 2022 jsme však v neutralizaci růstové tendence na světových trzích.

Pokud Fed zvýší sazby, může se dokonce velmi brzo ocitnout na sestupné tendenci. Pokud se nebude dát jednoduše vydělat na burze, je pravděpodobné, že hodně lidí se přestane o akciové trhy zajímat a budou volit tradičnější způsoby jako například nákup státních dluhopisů, tím těmto firmám ubydou klienti.

V době propadu a krizí porazit trhy může znamenat jen mít menší ztrátu než průměr trhu. Za takových podmínek bude ochotno jen velmi málo lidí investovat. Americké investiční banky nemusí být zajímavé z pohledu dlouhodobého investora, protože díky pasivnímu investování je jejich byznys model ohrožen. To je další důvod k opatrnosti, pokud budete chtít tyto akcie kupovat.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎