Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do bankovního sektoru: Německé banky

Publikováno
Investice do bankovního sektoru: Německé banky
Zdroj: depositphotos.com

Předtím, než se pustíme do analýzy německých bank, podívejme se, co je nového v bankovním sektoru od vydání prvního dílu naší série investice do bankovního sektoru. 

Evropská centrální banka (ECB) vydala prohlášení, ve kterém oznamuje, že až do 30. září 2021 nedoporučuje anebo limituje výplatu dividend evropských bank. Pokud banky chtějí své dividendy za roky 2019 a 2020 vyplatit, mohou tak učinit do výše 15 procent ze zisku za oba roky. ECB zůstává velmi rozvážná, co se týče dalšího výhledu v bankovním sektoru. Ten tak zůstává pod přísným dohledem. Dopad zprávy není jednoznačný. Pozitivem je, že banky budou moci vyplácet omezeně své dividendy.

Negativní je však skutečnost, že rozhodnutí o výplatě dividend stále nenáleží akcionářům, ale centrálním bankám. Toto rozhodnutí neposiluje důvěru akcionářů v možnost ovlivnění chodu firmy, jejíž část si koupili.

Bude korekce cen v únoru?

Situace zůstává i nadále napjatá. Bankovní domy jsou stále v první linii. Jelikož trhy prozatím strmě od listopadu rostou, dá se předpokládat, že v únoru 2021 by mohla přijít první větší korekce.

Banky budou jistě prodávány mezi prvními a můžeme se připravit na výprodeje. Ty mohou být zajímavé, pokud je náš investiční horizont dlouhodobý.

Bída německého bankovního sektoru

Pro mnohé to může být zajímavé zjištění, ale náš západní soused a průmyslová velmoc Německo má velmi špatný bankovní sektor. Mezi Německem a Francií platí téměř přímá úměra: oč má Německo lepší průmyslový a technologický sektor, o to má Francie mocnější sektor bankovní. Tento poměr platí i obráceně. Dvě největší německé banky se nacházejí v žebříčku kapitalizací evropských bank ze dne 14. ledna 2021 na 17. místě Deutsche Bank  (burzovní kapitalizace 24 miliard euro) a na 32. místě Commerzbank (burzovní kapitalizace 8,5 miliard euro).

Pro představu uveďme, že naše Komerční banka s kapitalizací 6,2 miliard eur se nachází jen šest míst za Commerzbank. Německým bankám se jednoduše nedaří. Německý bankovní sektor si však za svoji situaci může z velké části sám, Deutsche Bank i Commerzbank byly v posledních letech zmiňovány především v souvislosti s bankovními skandály.

Deutsche Bank – Pohled do historie

Pokud si nastavíte na časové ose dlouhodobé měřítko, uvidíte bídu a pád německého bankovnictví.

Z hodnot okolo 100 euro se propadlo do dnešních hodnot pod 10 eur. Akcie Deutsche Bank nepatří do portfolia dobrého hospodáře, který šetří a shromažďuje svůj majetek, aby ho předal svým dětem. V případě této banky by mu zbyla pouze desetina původního kapitálu. To je velmi špatný výsledek.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DBK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Deutsche Bank – Současná finanční struktura

V současnosti se z pohledu obratu Deutsche Bank, který se v roce 2020 odhaduje na 24 miliard eur, dají rozlišit tři hlavní aktivity. Poskytování bankovních služeb fyzickým osobám tvoří 35,6 %. Banka je také velmi aktivní na finančních trzích, poradní a analytická činnost na světových trzích představují 30 % z jejího obratu. 22,7 % pak připadá na investice do velkých podniků a financování rozsáhlých projektů. 10 % příjmu doplňují přímé výnosy ze spravování finančních aktiv. Z tohoto krátkého přehledu vyplývá, že Deutsche Bank je spjata s finančními trhy. Právě odklon od klasického typu banky, kde vládla německá přesnost a důvěra, stojí za propadem cen akcií.

Pro úplnost dodejme, že banka se starala o 572 miliard euro úspor a 429 miliard euro úvěru. Zaměstnává přes 87 000 osob a má více než 1900 poboček po celém světě. Po Německu je Deutsche Bank nejvíce přítomná ve Spojených státech amerických. Velkou neznámou zůstává objem investovaných aktiv.

Na Deutsche Bank se často poukazuje jako na systematickou banku, která ráda vyžívá velkých pák. Tím pádem se z ní stává kandidát na „too big, too fail“, neboli banku, kterou bude Německo muset vždy zachraňovat.

Výhled do budoucna pro Deutsche Bank

V lednu 2021 na sebe banka upozornila tím, že už veřejně nechce mít nic společného s končícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Deutsche Bank v minulosti půjčila Trumpově organizaci 340 milionů dolarů a nyní hledá cestu, jak spolupráci ukončit, aby klient Trump nepoškozoval její jméno.

Deutsche Bank patří k méně zdravým bankám. Vyplatí se na ní spekulovat jen jako na banku, kterou německá vláda nenechá padnout, protože by velká část Němců mohla přijít o své vklady.

Cesta k nalezení opětovné důvěry v německý bankovní sektor bude dlouhá. Prvním krokem by mohlo být úspěšné řízení celé koronakrize. Důležité budou celkové výsledky za rok 2020 a následně celý rok 2021.

Žádná sláva pro druhou německou banku

Osud Commerzbank je velmi podobný. Z výkladní skříně německého bankovnictví se stala instituce s velmi pošramocenou pověstí. Historický vývoj cen akcií tuto ztrátu lesku dokazuje. Před krizí roku 2008 se banka prodávala v pásmu 300 – 400 euro za akcii.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CBK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Loni během březnových výprodejů bylo dno 2,88 euro za kus. Avšak už na konci roku 2020 se akcie Commerzbank obchodovala za více než pět euro. To dokazuje, že i tato akcie dokázala investorům vygenerovat zisk blížící se ke stu procentům. Neměli bychom ovšem zapomínat na celý kontext.

Tato akcie se nehodí k dlouhodobým nákupům. Může být ale velmi zajímavá pro krátkodobé bankovní spekulace anebo jednodenní trading.

Commerzbank – Finanční struktura

Obrat banky je tvořen především třemi položkami. 53,4 % představuje klasické bankovní služby poskytované fyzickým osobám a malým podnikatelům. 36,5 % obratu pochází z investičních služeb a obchodování na burze, 10 % pak tvoří financování veřejných zakázek a velkých stavebních projektů.

V roce 2019 tato německá banka spravovala 351 miliard eur vkladů a poskytla úvěry v celkové hodnotě 393 miliard eur. Její hlavní zastoupení je, jak se dá předpokládat, v Německu (72 %), v Evropě (23 %), v Asii (2,7 %) a Americe (1,7 %). Banka zaměstnává přes 48 000 lidí po celém světě. V následujících letech chce zrušit tisíce míst a připravit se na dobu, kdy se bude do jejích poboček chodit zcela výjimečně.

Koronavirus: Příležitost pro Commerzbank?

Druhá největší německá banka vkročila do nového roku 2021 radikálně, protože jejího vedení se ujal nový generální ředitel Manfred Knof. Stačil pouhý jeden týden od uvedení do funkce, kdy oznámil goodwill v hodnotě 1,5 miliard euro.

Koronavirus bude pro Commerzbank mnohem nebezpečnější, než se čekalo. Nový ředitel předpokládá za uplynulý rok 2020 ztrátu 300 milionů euro. Blížící se restrukturalizace má bance zajistit dlouhodobou perspektivu a pomoci jí získat důvěru jejích klientů. Kontext nízkých úrokových sazeb je však pro ni nepříznivý.

Podaří se Německu znovu vybudovat silný bankovní sektor? Nebo povede koronavirus k jeho konci, kdy budou německé banky fúzovat s jinými, silnějšími evropskými bankami?

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎