Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Jaká je reakce jednotlivých trhů na poslední zasedání Fedu?

Jaká je reakce jednotlivých trhů na poslední zasedání Fedu?

Jaká je reakce jednotlivých trhů na poslední zasedání Fedu?
Zdroj: depositphotos.com

Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl ve středu další zasedání, které nakonec bylo takové nemastné a neslané. Tím chci říct, že jsme se ze samotného stanoviska nic moc nového nedozvěděli. Federální rezervní banka (Fed) pouze opětovně avizovala, že základní úroková sazba půjde brzy nahoru a kvantitativní uvolňování (QE) bude již v průběhu března ukončené. Čili nic, co by muselo nutně zahýbat s trhy. Jenomže následná tiskovka s předsedou Fedu měla za následek velkou volatilitu na celém finančním trhu.

Reakce indexu S&P 500

Během zmíněné tiskové konference byl Jerome Powell hrozně vyhýbavý a nebyl schopen rozumně odpovědět na otázky novinářů. Dokázal pouze říct, že vysoká inflace tu s námi bude mnohem déle a sazby půjdou brzy nahoru. Mimo jiné zopakoval, že bilance Fedu bude v budoucnu redukována (kvantitativní utahování). Ale již nebyl zase schopen prozradit, kdy s tím začnou. Celkově předseda působil i rozpačitě, což trhy nemají rády.

Hned začátkem týdne kurz indexu S&P 500 otestoval S/R level 4 230 bodů. Byl to slušný padáček, neboť ztráta činila po low zhruba 4 %. Což je za jeden obchodní den hrozivý propad. Support ale nejenom vydržel, došlo i k velmi slušnému odrazu a úplnému vykoupení propadu. Pondělní svíce díky iniciativě nakupujících zavřela v podobě Pin baru – zkrátka solidní reakce na dotyk kurzu se supportem.

Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Úterý bylo zase hodně volatilní, ale kurzu se pořád dařilo držet na supportní úrovni. Středa byla růstová, ale během již popisované tiskové konference se trh vypláchl. Výsledná podoba denní svíce je samozřejmě nepříznivá. Zkrátka přišla vskutku emotivní reakce ze strany investorů. Leč pozitivní je, že se nad supportním levelem index stále drží.

Reakce dolarového indexu

Dolarový index též reagoval solidní pumpou, která pokračuje i během čtvrtka. Díky tomu dolarový index pokořil vrchol z minulého roku a testuje rezistenci, která se nachází kolem 97 bodů. Poptávka po likviditě ze strany investorů maximálně sílí, díky čemuž logicky posiluje i americký dolar.

Risk-off prostředí je na trzích hodně znát a proto bych to nepodceňoval. Samozřejmě je hrozně těžké odhadnout pomyslnou hranici, která tu lavinu spustí. Je pouze možné kalkulovat s tím, že riziko narůstá.

Denní graf dolarového indexu
Denní graf dolarového indexu
Zdroj: tradingview.com

Případný průlom těch 97 bodů bych bral jako významnou událost a další rapidní růst rizika. Dostali bychom se na úrovně, kde byl index na přelomu let 2019/2020. Mimo jiné je dobré upozornit, že poptávka po likviditě je už více jak rok mnohem silnější než je nabídka.

Reakce na trhu s bitcoinem

Bitcoin měl v pondělí za sebou, stejně jako index S&P 500, hodně býčí odraz od horní hranice klíčového supportního pásma a point of control objemového profilu. Poté se na chvíli růst kurzu zbrzdil u S/R levelu 37 000 USD, ale brzy přišel rychlý průlom.

Nechybělo proto málo a bitcoin mohl testovat rezistenční konfluenci, která je tvořena S/R levelem 42 000 USD, low volume node objemového profilu, 20denním klouzavým průměrem a střednědobou rezistenční trendovou linií. Ta konfluence byla vskutku robustní, což dělalo ze zmíněných 42 000 USD totální „beton“.

Denní graf bitcoinu
Denní graf bitcoinu
Zdroj: tradingview.com

Když Fed vydal své stanovisko v písemné formě, bitcoin dokonce začal pumpovat, což bylo rychle sražené zpátky – byl to docela chaos. Pak přišla ona tiskovka a kurz šel zpátky pod S/R level 37 000 USD. Výsledkem bylo, že středeční svíce zavřela v dosti medvědí podobě – Doji.

15minutový graf bitcoinu
15minutový graf bitcoinu
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Faktem je, že Fed nepřinesl od prosince nic nového. Vědělo se, že kvantitativní uvolňování v březnu skončí a očekává se, že sazby zvednou v téže měsíci. Samozřejmě samotné potvrzení má vliv na očekávání. Z větší části byly ovšem reakce trhu nejspíš skutečně způsobeny samotnou podobou tiskové konference.

Kromě toho v tom jistě hraje roli kvantitativní utahování. V prosinci totiž nebylo o kvantitativním utahování jediná zmínka. Pak bylo ovšem zveřejněno FOMC minutes, kde se ukázalo, že mají v plánu redukovat aktiva ve své rozvaze – Powell to potvrdil, ale nedokázal nijak specifikovat, kdy s tím začnou.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+2,07%
Cena
$30 131
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+2,35%
Cena
$2 026
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+1,71%
Cena
$319

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo