Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaká je reakce jednotlivých trhů na poslední zasedání Fedu?

Jaká je reakce jednotlivých trhů na poslední zasedání Fedu?
Zdroj: depositphotos.com

Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl ve středu další zasedání, které nakonec bylo takové nemastné a neslané. Tím chci říct, že jsme se ze samotného stanoviska nic moc nového nedozvěděli. Federální rezervní banka (Fed) pouze opětovně avizovala, že základní úroková sazba půjde brzy nahoru a kvantitativní uvolňování (QE) bude již v průběhu března ukončené. Čili nic, co by muselo nutně zahýbat s trhy. Jenomže následná tiskovka s předsedou Fedu měla za následek velkou volatilitu na celém finančním trhu.

Reakce indexu S&P 500

Během zmíněné tiskové konference byl Jerome Powell hrozně vyhýbavý a nebyl schopen rozumně odpovědět na otázky novinářů. Dokázal pouze říct, že vysoká inflace tu s námi bude mnohem déle a sazby půjdou brzy nahoru. Mimo jiné zopakoval, že bilance Fedu bude v budoucnu redukována (kvantitativní utahování). Ale již nebyl zase schopen prozradit, kdy s tím začnou. Celkově předseda působil i rozpačitě, což trhy nemají rády.

Hned začátkem týdne kurz indexu S&P 500 otestoval S/R level 4 230 bodů. Byl to slušný padáček, neboť ztráta činila po low zhruba 4 %. Což je za jeden obchodní den hrozivý propad. Support ale nejenom vydržel, došlo i k velmi slušnému odrazu a úplnému vykoupení propadu. Pondělní svíce díky iniciativě nakupujících zavřela v podobě Pin baru – zkrátka solidní reakce na dotyk kurzu se supportem.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Úterý bylo zase hodně volatilní, ale kurzu se pořád dařilo držet na supportní úrovni. Středa byla růstová, ale během již popisované tiskové konference se trh vypláchl. Výsledná podoba denní svíce je samozřejmě nepříznivá. Zkrátka přišla vskutku emotivní reakce ze strany investorů. Leč pozitivní je, že se nad supportním levelem index stále drží.

Reakce dolarového indexu

Dolarový index též reagoval solidní pumpou, která pokračuje i během čtvrtka. Díky tomu dolarový index pokořil vrchol z minulého roku a testuje rezistenci, která se nachází kolem 97 bodů. Poptávka po likviditě ze strany investorů maximálně sílí, díky čemuž logicky posiluje i americký dolar.

Risk-off prostředí je na trzích hodně znát a proto bych to nepodceňoval. Samozřejmě je hrozně těžké odhadnout pomyslnou hranici, která tu lavinu spustí. Je pouze možné kalkulovat s tím, že riziko narůstá.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf dolarového indexu
Denní graf dolarového indexu

Případný průlom těch 97 bodů bych bral jako významnou událost a další rapidní růst rizika. Dostali bychom se na úrovně, kde byl index na přelomu let 2019/2020. Mimo jiné je dobré upozornit, že poptávka po likviditě je už více jak rok mnohem silnější než je nabídka.

Reakce na trhu s bitcoinem

Bitcoin měl v pondělí za sebou, stejně jako index S&P 500, hodně býčí odraz od horní hranice klíčového supportního pásma a point of control objemového profilu. Poté se na chvíli růst kurzu zbrzdil u S/R levelu 37 000 USD, ale brzy přišel rychlý průlom.

Nechybělo proto málo a bitcoin mohl testovat rezistenční konfluenci, která je tvořena S/R levelem 42 000 USD, low volume node objemového profilu, 20denním klouzavým průměrem a střednědobou rezistenční trendovou linií. Ta konfluence byla vskutku robustní, což dělalo ze zmíněných 42 000 USD totální “beton”.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf bitcoinu
Denní graf bitcoinu

Když Fed vydal své stanovisko v písemné formě, bitcoin dokonce začal pumpovat, což bylo rychle sražené zpátky – byl to docela chaos. Pak přišla ona tiskovka a kurz šel zpátky pod S/R level 37 000 USD. Výsledkem bylo, že středeční svíce zavřela v dosti medvědí podobě – Doji.

Zdroj: tradingview.com
15minutový graf bitcoinu
15minutový graf bitcoinu

Závěrem

Faktem je, že Fed nepřinesl od prosince nic nového. Vědělo se, že kvantitativní uvolňování v březnu skončí a očekává se, že sazby zvednou v téže měsíci. Samozřejmě samotné potvrzení má vliv na očekávání. Z větší části byly ovšem reakce trhu nejspíš skutečně způsobeny samotnou podobou tiskové konference.

Kromě toho v tom jistě hraje roli kvantitativní utahování. V prosinci totiž nebylo o kvantitativním utahování jediná zmínka. Pak bylo ovšem zveřejněno FOMC minutes, kde se ukázalo, že mají v plánu redukovat aktiva ve své rozvaze – Powell to potvrdil, ale nedokázal nijak specifikovat, kdy s tím začnou.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.