Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Je Bitcoin pojistkou proti pádu bankovního systému?

Publikováno
Finex Coin Week – Je Bitcoin pojistkou proti pádu bankovního systému?
Zdroj: Depositphotos.com

Opět po týdnu nastal čas na náš pravidelný souhrn událostí ve světe digitálních aktiv. Máme za sebou další turbulentní týden nejen na kryptoměnových burzách, a tak se pojďme podívat na to nejdůležitější.

Obsah článku

Bitcoin reaguje na zasedání Fedu

Jako obvykle začneme informací ze světa největší kryptoměny. Bitcoin měl po pádu důvěry v bankovní systém a akcie, zejména ve Spojených státech, v předminulém týdnu nakročeno k otestování hranice 30 000 dolarů v případě setrvání takového stavu. Tomu však učinil přítrž Jerome Powell, předseda Fedu. Ten oznámil navýšení základní úrokové sazby o 0,25 %. Zároveň řekl, že pro další navyšování již nevidí v současné situaci důvod.

A tak zatímco americký dolar reagoval oslabením, zejména vůči euru, jelikož ECB naopak ohlásila plán navýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, kurz Bitcoinu začal nepředvídatelně stoupat a klesat. Zaznamenal tak ještě větší volatilitu, než na jakou jsme u něho zvyklí. V jednu chvíli během středečního odpoledne kurz atakoval hodnotu 28 700 dolarů za BTC, o pár hodin později se dostal dokonce pod 27 000.

Zdroj: TradingView
Volatilita Bitcoinu během středečního odpoledne
Volatilita Bitcoinu během středečního odpoledne (perpetual futures na Binance)

Cena Bitcoinu se následně ustálila kolem 28 000 USD, na nichž se pohybuje i v době publikace článku. Kolem této úrovně se Bitcoin pohyboval prakticky celý minulý týden.

Tim Draper doporučuje podnikatelům držet rezervu v bitcoinech

Miliardář a spoluzakladatel investiční skupiny Draper Fisher Jurvetson působící v Sillicon Valley v Kalifornii, Tim Draper, se v sobotu výrazně vyslovil ve prospěch kryptoměn, zejména pak Bitcoinu. Dokonce přímo doporučil podnikatelům držet bitcoiny v reakci na pád SVB a následný vzestup nedůvěry v americké banky.

Dle Draperových slov je Bitcoin vhodný hedge proti dominovému efektu runů na banky a vládám přespříliš kontrolujícím ekonomiku. V době, kdy zaznívá veřejným prostorem nejeden hlas volající po větší regulaci krypta, či dokonce zákazu, je tak Draper jedním z těch, kteří se postavili na opačnou stranu barikády. Podnikatelům doporučuje držet v BTC částku odpovídající dvojnásobnému vyplacení výplat zaměstnancům.

Poznámka

Poznámka: V USA je zvykem vyplácet zaměstnance v dvoutýdenním cyklu, hodnota BTC, kterou Draper doporučuje podnikatelům držet, tak odpovídá jednomu vyplacení výplat v měsíčním systému, na který jsme zvyklí v Evropě.

Dále jde podle něj o vhodný nástroj pro uchování přebytečné hotovosti, neboť kryptoměny umožňují dlouhodobé držení a zároveň jsou snadno prodejné v případě krize.

Guvernér Floridy v boji proti CBDC

CBDC neboli digitální měna národní banky, se stává v poslední době stále skloňovanějším a nutno podotknout, že stále reálnějším termínem.

Proti takovému přístupu centrálních bank k finančnímu systému se staví celá řada pravicově či liberálně orientovaných politiků, která v ní spatřuje snahu o jeho ovládnutí. Upozorňují na potenciální možnost odstavení finančních prostředků nebo blokaci plateb centrální bankou či státem v závislosti na aktuálních politických požadavcích. V USA takový proud uvažování reprezentuje Republikánská strana.

A v čele tohoto úsilí stojí floridský guvernér Ron de Santis, pravděpodobný vyzyvatel Donalda Trumpa v republikánských primárkách před příští volbou amerického prezidenta. Ten minulé pondělí ve floridské sněmovně reprezentantů navrhl úplný zákaz CBDC na území státu Florida. Návrh nyní posuzují členové sněmovny. Ve své řeči De Santis prohlásil, že cílem CBDC není nic jiného, než sledování a kontrola Američanů. Rovněž označil tuto potenciální digitální měnu za “digitální dolar velkého bratra”.

Poznámka

Poznámka: Velký bratr je fiktivní entita v čele všeovládajícího státu v románu 1984 od George Orwella.

Hned v úterý na tato slova navázal republikánský kongresman za osmý okrsek státu Ohio, Warren Davidson, který na Twitteru nazval CBDC Orwellovským platebním systémem a ve zveřejněném dopise adresovaném svým kolegům doporučuje, aby pro takovou měnu nehlasovali, případně se zdrželi návrhů v její prospěch.

Do třetice se proti CBDC vyjádřil také texaský senátor Ted Cruz, rovněž z Republikánské strany. Ve středu v americkém senátu navrhl, aby Fed a ani americká vláda nemohly bez souhlasu obou komor kongresu přijmout rozhodnutí o vydání vlastní digitální měny.

Bílý dům na straně kritiků krypta

Ve středu rovněž vydal svou roční zprávu o stavu americké ekonomiky Úřad prezidenta Spojených států. Zpráva, která z logických důvodů neobsahuje příliš povzbudivé pasáže ohledně bankovního systému ani akciových trhů, je v několika místech velice kritická ke kryptoměnám. Zatímco u bank a trhů s ostatními aktivy jde spíše o komentáře nepříznivého výhledu, v případě krypta jde o výhrady mířené proti konceptu jako takovému.

Bidenova administrativa nazývá kryptoměny prostředkem k podvodům a jedná se podle ní o vysoce volatilní až riskantní aktiva.

Dle zprávy rovněž prokazují znaky ignorování základních ekonomických principů, které fungují po staletí.

Svou troškou přispěl i SEC

Již tradičně si pomyslný “kopanec” do kryptoměn nemohla odpustit ani Komise pro cenné papíry (SEC). Ta ve svém prohlášení v reakci na zprávu z kanceláře prezidenta v podstatě prohlásila, že není nutné, aby se Bílý dům již nadále držel termínu aktiva, neboť jde o cenné papíry. Útok neproběhl zcela na přímo, za cenné papíry neoznačil SEC přímo kryptoměny, nýbrž produkty kryptoměnové burzy Coinbase. Samozřejmě v kritice, že jde o cenné papíry neregistrované.

Označování kryptoměn za cenné papíry je v poslední době ve Spojených státech průvodním znakem snahy o jejich regulaci bez nutnosti přijímat nová legislativní opatření. V minulých týdnech jsme informovali například o snaze generální guvernérky státu New York označit za cenné papíry několik kryptoměn včetně Etherea.

Takovýto přístup je hlavním důvodem hrozícího a dle ředitele Ripple, společnosti stojící za kryptoměnou XRP, již probíhajícího exodu společností spojených s krypto-průmyslem z USA. Investoři a podnikatelé v této oblasti považují takové počínání za netransparentní a příliš regulující. Reprezentace Demokratické strany v čele se senátorkou Warren či předsedou SEC Genslerem takové kroky považují za zcela logickou ochranu spotřebitelů a krok k transparentnosti lidí, kteří chtějí peníze Američanů.

A co na to starý kontinent?

Evropské ekonomiky jdou naopak cestou specifických právních předpisů dedikovaných přímo digitálním aktivům. Švýcarsko kryptoměny reguluje, avšak díky transparentnímu přístupu vůči firmám a podnikatelům se stává spíše cílem exodu z USA, Velká Británie jde cestou regulace co možná nejmenší.

Vláda konzervativní strany premiéra Sunaka se snaží naplnit cíl jeho předchůdkyně Liz Truss učinit ze Spojeného království “crypto-hub”. V případě Evropské unie bude záležet na podobě připravované legislativy, která má údajně do Evropského parlamentu doputovat do poloviny příštího roku.

Další výpad SEC, tentokrát proti Tronu

SEC v minulém týdnu nezůstala pouze u vyhrožování Coinbase. Komise podala navíc ve čtvrtek u newyorského soudu žalobu na Justina Suna, zakladatele kryptoměny Tron (TRX) a kupčího společnosti stojící za kryptoměnou BitTorrent (BTT). Viní ho z neregistrované nabídky a prodeje cenných papírů, navíc s použitím manipulativních taktik.

V žalobě se mimo jiné zmiňuje zapojení celebrit do propagace jakožto manipulativní taktika. Mezi tyto celebrity patří herečka Lindsay Lohan, kontroverzní youtuber a zápasník Jake Paul nebo zpěvák Akon. Ti se se SEC dohodli na dohodě o vinně a trestu, tedy využili možnost jakéhosi mimosoudního vyrovnání v trestní věci. Odsouhlasená pokuta se pohybuje okolo 400 000 amerických dolarů.

SEC dále viní Suna z wash tradingu, tedy z umělého nafukování objemu transakcí ve snaze zatraktivnit obchodované aktivum. Dle názoru SEC tedy cenný papír. Toho se měl dopustit právě v případě TRX. Vedle Suna čelí žalobě také jeho společnosti Tron Foundation, BitTorrent Foundation a rovněž společnost Rainberry. Všechny tři nabízely prodej TRX.

Justin Sun se v nedávné době pokusil o koupi švýcarské banky Credit Suisse, toho času ve vážných problémech. Nabízel za ni 1,5 miliardy USD, tedy polovinu toho, co nakonec zaplatila UBS.

Německo kryptu vstříc

Poněkud odlišná, až by se chtělo říct zcela opačná situace než v USA, nastala minulý týden v Německu. Německý gigant na zpracování cenných papírů Deutsche Wertpapierservice Bank (dwpbank) totiž od středy umožňuje klientům spolupracujících bank obchodování s bitcoiny. Oznámil spuštění nové platformy wpNex, kterou mohou banky přidávat do svého zákaznického rozhraní online bankovnictví.

V oficiálním oznámení stojí, že záměrem dwpbank je pomocí wpNex připravit půdu pro Německo, aby se stalo hlavním hráčem ve světě kryptoměn. Do platformy mají v budoucnu přibýt další coiny a tokeny. O dalších digitálních aktivech, jako NFT, se zpráva nezmiňuje.

Poznámka

Poznámka: Dwpbank spolupracuje s asi 1 200 německými bankami včetně těch největších. Celkový počet bank ve spolkové republice se pohybuje kolem 1 300, takže bude tento nástroj opravdu mainstreamově dostupný.

Samozřejmě je nyní na bankách, jak se k novému nástroji postaví a zda ho budou integrovat či ne. První se vyjádřila poradenská skupina MLP Banking, která oznámila spuštění služby pro všechny své zákazníky ve druhé polovině tohoto roku.

Stranou zřejmě nezůstane ani frankfurtská DZ Bank, druhá největší banka v zemi s přibližně 8 500 pobočkami v celém Německu. Ta plánuje spuštění možnosti obchodu s BTC do konce roku. Její instituce považuje takový krok za potřebný k tomu, aby německá ekonomika udržela prst na tepu doby. Svým zákazníkům umožní sledovat množství svých BTC hned vedle pohybu svých peněz na běžných a spořících účtech a dalších službách banky.

Toto oznámení přivítal také výkonný ředitel sekce evropské strategie společnosti Circle, Patrick Hansen. Ten ve svém tweetu krok dwpbank přivítal, když napsal, že se jedná o skvělou zprávu pro Bitcoin a jeho přijetí širokou veřejností.

Závěr

Na politickém poli vidíme zásadní rozpor mezi americkým a evropským postojem ke kryptu. Zatímco současné demokratické vedení USA setrvává ve snaze podřídit digitální aktiva existujícímu právu označením jej za cenné papíry, Evropa jde cestou specifické legislativy. Výrazný posun zažívá Německo, kde bude již v tomto roce možné obchodovat BTC v prostředí internetového bankovnictví prvních bank.

Bitcoin zažil v uplynulém týdnu značnou volatilitu v návaznosti na politiku Fedu, vystoupil tak z jednoznačně růstového trendu posledních dvou týdnů. Ve výsledku nicméně žádná procenta neztratil, neboť se ustálil na původních cenových úrovních z konce minulého týdne, pohybuje se tedy do strany. V době publikace článku se Bitcoin drží mírně pod 28 000 dolarů.

Fear and greed index Bitcoinu však zůstává na straně chamtivosti, což značí stále pozitivní náladu na trhu. Co však tento týden přinese je stále ve hvězdách. Budeme se na vás těšit u našeho vydání příští týden.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.