Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak akcie a Bitcoin reagovaly na zasedání Fed? A co je ještě čeká?

Jak akcie a Bitcoin reagovaly na zasedání Fed? A co je ještě čeká?

Jak akcie a Bitcoin reagovaly na zasedání Fed? A co je ještě čeká?
Zdroj: federalinquirer.com

Akcie a Bitcoin čelily v tomto týdnu důležité události v podobě zasedání Federálního rezervního systému. A poslední měnově-politické rozhodnutí bylo velmi důležité, protože se odehrálo po pádu Silicon Valley Bank. Nemalá část trhu začala očekávat, že Fed dosavadní restrikce vzdá kvůli finanční stabilitě. A že dojde k pauze. Ale to se nestalo, neboť americká centrální banka uskutečnila další hike o 0,25 procentního bodu na 5 %.

Terminal rate klesl na 5,1 %

Fed se tedy odhodlal k druhému zvýšení základní úrokové sazby v letošním roce. A dle informací, které nám byly podány, nejde o poslední růst. Vlastně z informací vyplývá, že dojde ještě minimálně k jednomu navýšení 0,25 procentního bodu na 5,25 %. Což je ale mimochodem lehce pod terminal rate z prosince, který se nacházel na 5,4 %. Terminal rate v tomto případě rozumíme tzv. dot plot diagram, kde každý člen FOMC vyjádří svůj názor ohledně vrcholu úrokových sazeb v daném roce.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Máme dost nových informací. Dle guvernéra Fed Jeroma Powella už není třeba dalšího pokračování v růstu úrokových sazeb. Konkrétně řekl: "we no longer state that we anticipate that ongoing rate increases will be appropriate to quell inflation". A poznáme to i z dot plot, kde došlo k poklesu terminal rate z 5,4 % na 5,1 %. Takže dle diagramu přijde ještě jeden poslední hike o 0,25 procentního bodu. Řečené ale nelze brát zcela na 100 %.

Pořád platí, že se jejich politika odvíjí od inflačních dat. Jestli inflace začne zase akcelerovat, mohou sazby opětovně nahoru. Připomínám, že se restrikce z minulého roku začnou v plné síly projevovat až od poloviny letošního roku. Jelikož vyplývající efekt má dost dlouhé zpoždění.

Fed Dot Plot
Zdroj: federalreserve.gov

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Jak reagoval akciový trh a Bitcoin?

Takže americký dolar dostal okamžitě výprask. Potvrzení, že úrokové sazby již neporostou výš, není pro dolar zrovna dobrá zpráva. Obzvlášť v kontextu toho, že Evropská centrální banka má v plánu zvýšit úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu.

Co se týká Bitcoinu, kurz hned zaznamenal větší volatilitu. Nahoru, dolů, nahoru. Však to znáte.

Nakonec ale převážil pokles k supportu, který se nachází kolem 27 000 USD. V podstatě se nyní rozhoduje o tom, jestli support prodejní tlak ustojí. Jestli ne, čeká nás výprodej na S/R level 25 000 USD.

Denní graf pro kurz bitcoinu
Denní graf pro kurz bitcoinu
Zdroj: tradingview.com

Na akciovém trhu taky hned po zasedání zvítězil medvěd. Respektive prodejní tlak zesílil během tiskové konference s Jeromem Powellem. Kurz indexu S&P 500 tak zůstává blízko S/R levelu 3 950 bodů. K žádné výrazné technické změně tudíž pořád nedošlo.

Akciový index S&P 500 na denním grafu
Akciový index S&P 500 na denním grafu
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Jaký je výhled pro bitcoin a akcie v kontextu dalších restrikcí? V těchto chvílích to vypadá, že ze strany Federálního rezervního systému nic agresivnějšího již nehrozí. Nicméně dnes měla zasedání Bank of England a taktéž další hike v úrokových sazbách. Od ECB očekáváme to samé. Téměř všechny centrální banky "větších" ekonomik pokračují v restrikcích. Výjimkou je akorát Japonská centrální banka, a centrální banka v Rusku a Číně. Ale to je dáno tím, že nemusí být tolik restriktivní. V obecné rovině ale globální trh čelí silnému přiškrcení přítoku nové likvidity.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo