Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin poklesl na 22 500 dolarů, Binance.US je pod palbou Americké komise pro cenné papíry

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin poklesl na 22 500 dolarů, Binance.US je pod palbou Americké komise pro cenné papíry
Zdroj: Depositphotos.com

Všem čtenářům přejeme hodně sil v pondělním dni, během něhož přinášíme náš pravidelný souhrn nejdůležitějších událostí ze světa kryptoměn za poslední týden.

Obsah článku

Další propad Bitcoinu přišel ve čtvrtek

Před týdnem jsme informovali o pádu nejsilnější kryptoměny zpět pod 25 000 dolarů v týdnu předešlém, na této hodnotě však zatím rozhodně nenalezl dno a pokles v prvních dnech minulého týdne zvolna pokračoval. Přes drobná posílení v průběhu pondělí se v týdenním maximu nedostal ani na hodnotu 24 tisíc amerických dolarů za BTC.

Zásadní pokles pak nastal v noci ze čtvrtka na pátek, když bitcoin oslabil rovnou o 5 % během pouhých 30 minut. Cena se propadla z 23 400 USD za BTC na 22 300 USD; na podobných hodnotách se pak držel i po zbytek týdne.

Rozhodující období – Kam se Bitcoin vydá dál?

Dle pokračujícího trendu kurzu BTC nastal čas bavit se o supportu, který BTC nalezl v polovině února na hodnotách mezi 22 000 a 21 400 USD. Jakmile cena dosáhne těchto hodnot, je nasnadě opakování únorového scénáře a lze tedy očekávat nové posílení ceny Bitcoinu alespoň na hodnoty přesahující 23 000 USD. Této hodnoty pak pravděpodobně opět dosáhne již v následujícím týdnu a právě zde pak nastane další rozhodné období.

Zdroj: TradingView
Dvě významné zóny supportu Bitcoinu
Dvě významné zóny supportu Bitcoinu

Pokud by však support ve výše zmíněné oblasti nezafungoval a cena tak neopsala únorový scénář, nejspíše by se dále propadala i k hodnotám kolem 20 tisíc dolarů, kde by se měl nacházet další support na hodnotách mezi 20 000 a 20 500 dolarů. Tento scénář se momentálně jeví jako méně pravděpodobný.

V případě posílení se, jak jsem již zmínil výše, budeme bavit o dalším rozhodujícím pásmu na hodnotě 23 000 USD. V této fázi se otevřou dva možné scénáře. Zamítnutí hodnoty 23 tisíc by znamenalo návrat níže, předpokládejme do hodnot podobných těm aktuálním. Pokud však dokáže BTC posílit nad tuto hodnotu, lze očekávat další růst v důsledku posílení zájmu “býků” a rovněž atak únorového maxima na 25 300 dolarech. Takto pozitivní trend by předznamenal další posilování a bylo by se tak možné bavit i o hodnotách okolo 28 000 USD.

Následující dny tak pravděpodobně rozhodnou o jakých hodnotách se budeme v souvislosti s Bitcoinem bavit v průběhu následujících týdnů a měsíců. Třebaže naše redakce považuje scénář posilování této kryptoměny za momentálně pravděpodobnější, je potřeba být při investování obezřetný.

Polygon ID realitou!

V minulém týdnu jsme se rovněž věnovali spuštění Polygon ID, dlouho očekávaného projektu z dílen Polygonu. Tato aplikace, jak již název napovídá, slouží k ochraně osobních údajů. Třebaže je ochrana soukromí jednou z předních výhod decentralizovaných aplikací, kryptoměnNFT, je Polygon ID na tomto poli něčím novým. Umožňuje totiž ověření osobních údajů, v tomto případě plně digitální, bez nutnosti předávat údaje třetí straně. Odpadá tím pádem nutnost ověřování identity prostřednictvím dokladu totožnosti.

Tato nutnost znamenala v mnohých případech předávání citlivých údajů z občanských průkazů nebo cestovních pasů třetím stranám se značným rizikem jejich úniku nebo zneužití. V minulosti jsme se několikrát mohli přesvědčit, jak korporace mohou nakládat s našimi osobními údaji s vidinou zisku. Řešením pro mnohé je tak kombinace DeFi a unikátní technologie důkazů s nulovou znalostí. A jednou z prvních decentralizovaných aplikací, která k realizaci řešení těchto problémů dospěla, je právě Polygon ID.

Jádrem Polygon ID jsou důkazy s nulovou znalostí, anglicky Zero-Knowledge Proofs (ZK Proofs). Jedná se o již déle známou a časem prověřenou technologii, díky níž je možné matematicky prokázat druhé straně, že první strana disponuje nějakými správnými informacemi bez toho, aby tyto informace jakkoliv sdílela.

ZK Proofs jsou také základním kamenem ZK Rollupů, jednoho z přístupů k řešení nízké škálovatelnosti Etherea a dalších kryptoměn.

Čtyři nové vývojářské nástroje od vývojářů z Polygonu (Verifier SDK, Issuer Node, Wallet SDK a Wallet App) pak umožní identifikaci založenou na důkazech s nulovou znalostí. Digitální identita je pak vytvořena zcela mimo blockchain, což umožňuje její využití ve formátu Verifiable Credentials, což je široce podporovaný formát ověření identit. Aplikace rovněž umožní ověření prostřednictvím vygenerovaného QR kódu nebo připojené peněženky bez nutnosti použití hesel, která jsou často náchylná k prolomení v důsledku lidské neopatrnosti, ale také k tak lidským problémům, jako je zapomenutí či ztráta.

Poznámka

Princip Polygon ID: V systému existují tři strany – držitel ověřených informací (holder), jejich vydavatel (issuer) a ověřovatel (verifier). Držitelem můžete být např. vy a vydavatelem nějaká organizace, která vám vydá a kryptograficky podepíše tzv. Verifiable Credentials, tedy digitální vyjádření vaší identity. Vy si z těchto VC následně vygenerujete onen důkaz (ZK Proof), který pak ukážete ověřovateli. Tím může být např. barman, který si chce ověřit, že vám už bylo 18.

Zdroj: polygon.technology
Tři základní entity v systému Polygon ID
Tři základní entity v systému Polygon ID

Ověřovatel si vámi poskytnutý důkaz ověří. Zjistí si z něj, jestli splňujete jeho požadovaná kritéria (např. že jste plnoletí) a také to, kdo vám informace o digitální identitě vydal. Bez Polygon ID byste barmanovi museli ukázat občanku, na níž by přímo viděl nejen vaše datum narození, ale např. i vaše celé jméno a bydliště. S Polygon ID toto nucené zveřejňování osobních informací naprosto opadá.

Lze tedy říci, že nová decentralizovaná aplikace od Polygonu přináší nejen zvýšení bezpečnosti osobních údajů ochranou před digitálními hrozbami, ale rovněž před lidským faktorem

Další kontroverze burzy Binance.US

Poté co, jak jsme informovali minulý týden, byla kryptoměnová burza Binance zmíněna v kritice nezávislých analytiků a serveru Politico ve vztahu k obcházení protiruských sankcí, stala se tento týden rovněž předmětem kritiky Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států.

Ta kritizuje především obchodování VGX tokenů společnosti Voyager Digital na Binance.US, americké odnoži největší světové kryptoměnové burzy. Jelikož je tato společnost sama o sobě obchodována na burze (akcie VYGVQ), má komise za to, že prodejem jejích tokenů se Binance dopouští neautorizovaného obchodu s cennými papíry, což porušuje federální zákony pro obchod s cennými papíry.

Voyager Digital rovněž podal před časem sám na sebe insolvenční návrh, jemuž konkurzní soud na jihu státu New York v pátek vyhověl. Společnost je tak momentálně v konkurzu. Plánem na restrukturalizaci společnosti je pak odprodej aktiv Voyageru právě společnosti Binance.US. Tento návrh u konkurzního soudu podpořilo 97 % věřitelů.

Jak informuje server CoinDesk, je nutné si uvědomit, že zatímco vyšetřování může zahájit jakýkoliv člen komise, což je právě fáze, ve které se aktuálně nacházíme, o přijetí opatření musí být přesvědčena většina členů. V tuto chvíli tak pouze víme, že pro některé členy Komise pro kontrolu cenných papírů jsou operace Binance problematické. Bude záležet ovšem na postoji Komise jako celku.

Nicméně předseda komise Gary Gensler se již v minulosti několikrát vyjádřil negativně k nízké míře kontrolovatelnosti kryptoměnových burz. Dle jeho názoru by takové burzy měly být v USA považovány za burzy z cennými papíry a podléhat tak federálním zákonům pro obchod s nimi. To by znamenalo, že by burzy musely operovat v tzv. “disclosure and compliance regime”. To by mohlo znamenat vládní dohled nad mnohými pohyby peněz uvnitř kryptoměnových burz.

Kryptoprůmysl na cestě z USA?

Na předešlou kapitolu lze plynule navázat zprávou o rozhovoru, který v pátek 3. 3. přinesla agentura Bloomberg s ředitelem společnosti Ripple, v jejímž ekosystému funguje kryptoměna XRP. Brad Garlinghouse v něm kritizoval právě přístup zmiňované Komise pro kontrolu cenných papíru Spojených států Amerických včetně slov jejího ředitele.

Garlinghouse v tomto rozhovoru zmínil, že nepovažuje vnucování a tvrdou regulaci ze strany státu za správnou cestu. Podle něj tzv. “regulation by enforcement” stojí v cestě dalšímu rozvoji využití blockchainu a kryptoměnových inovací. Odliv kryptoprůmyslu z jeho tradiční bašty ve Spojených státech pak podle něj již začal. A pokud budou snahy komise a slova ředitele Genslera pokračovat v podobném duchu, bude tento trend jedině sílit.

Cílem odcházejících vývojářů a firem vytvářejících inovace v prostředí blockchainových technologií jsou pak země, které jsou, alespoň pro tuto chvíli, k decentralizovaných technologiím vstřícnější, nebo jejich působení netouží kontrolovat. Za takové státy označil Austrálii, Spojené království, Japonsko, Singapur a Švýcarsko. Naopak Evropská unie se podle něj snaží vytvořit prostředí velmi podobné tomu, o které usiluje vedení SECu v USA.

Odliv kryptoměnového průmyslu pak Garlinghouse považuje za zásadní ekonomickou i mezinárodně-politickou škodu pro USA. Technologii blockchainu považuje za přirozenou evoluci technologického průmyslu, který zaznamenal boom v druhé polovině devadesátých let. Je podle něj škoda, že země patrně nebude moci těžit z přítomnosti těchto technologií, tak jako dodnes těží z přítomností gigantů, jako je Amazon nebo Google.

V této souvislosti se sluší připomenout, že Garlinghousova slova rozhodně nejsou v americké veřejnosti ojedinělá a ani nejsou nejostřejší. 22. 2. kritizovala Kristin Smith, ředitelka Blockchain Association, že se veškerá tato jednání konají za zavřenými dveřmi, následně volala po jejich otevření a transparentním procesu. Tuto neděli pak na Garlinghouse navázal ve svém tweetu právník zabývající se kryptoměnami, John E Deaton, který dokonce označil vztah mezi komisí a kryptoprůmyslem za válku.

Ve vztahu ke zmíněným ”svobodnějším” zemím je třeba zmínit zejména postoj Spojeného království, které již od nástupu premiérky Liz Truss usiluje o pozici světové základny decentralizovaných technologií. Na tom se po nástupu Rishiho Sunaka nic nezměnilo, který již jako ministr financí ve vládě Borise Johnsona patřil mezi hlavní zastánce technologie blockchainu, kterou označoval za budoucnost finančnictví. I podle jeho současných vyjádření se zdá, že je těmto technologiím stále nakloněn ve snaze udělat z Británie velmoc v této oblasti, využívaje právě značně proregulačního postoje USA a EU.

Závěr

Kurz BTC právě zažívá zásadní rozhodné období, které předznamená jeho následující vývoj. Podle toho, jak se bude obchodovat v následujícím týdnu, se může záhy ocitnout pod 20 tisíci dolary, ale také v hodnotách okolo 28 000.

Polygon představil svou technologii na ochranu osobních údajů, která umožní ověřovat identitu zcela bez předávání údajů z občanských průkazů a cestovních pasů třetím stranám.

A pokud jde o regulaci kryptoměnového trhu, vypadá to, že jako obvykle to nakonec budou tržní principy, které rozhodnou o tom, kde budou sídlit ti největší hráči kryptosvěta. V tuto chvíli to vypadá, že navrch budou mít především ekonomiky, které ke společnostem přistupují transparentně a otevřeně.

Index Fear and Greed i nadále zůstává v neutrální zóně s mírným poklesem o 4 body. I příští týden vám přineseme další souhrn těch nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn a budeme se těšit.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.