Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Polygon představuje novou platformu tvorby identity pro Web 3.0, jak bude fungovat a co nového přinese?

Polygon představuje novou platformu tvorby identity pro Web 3.0, jak bude fungovat a co nového přinese?

Polygon představuje novou platformu tvorby identity pro Web 3.0, jak bude fungovat a co nového přinese?
Zdroj: analyticsinsight.net

Polygon ID – takto se bude jmenovat nové, plně decentralizované řešení pro tvorbu a správu identity vytvořené týmem Polygonu. Identita v Polygon ID bude ověřována formou převratné technologie zero-knowledge proofs, Polygon tak pokračuje ve svém již dříve oznámeném záměru zahrnout technologii důkazů s nulovou informací do portfolia svých produktů.

Jak bude Polygon ID tuto technologii využívat a co nového umožní? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Co je Polygon ID?

Polygon ID umožní vytvořit soukromou, digitálně ověřitelnou identitu, co to znamená? Pod identitou si můžete představit jakékoliv vaše osobní informace, které někam zadáváte nebo odesíláte. Ty běžně musíte poskytnout, pokud je při přihlašování do nějakých systémů nutné ověřit vaší totožnost.

Takové ověřování sebou mnohdy nese nepříjemnou vlastnost narušení soukromí – v některých případech nestačí pouze heslo, někdy musíte někomu ukázat i svou občanku, sdělit datum narození, vaše bydliště, a tak dále.

Ověřování identity skrze zero-knowledge proofs umožní, že vaše identita bude s dostatečnou spolehlivostí ověřena bez nutnosti poskytovat nějaké osobní informace. Jinými slovy, někdo si např. ověří, že pocházíte z České republiky, aniž by zjistil, kde bydlíte. Díky tomu zůstanou vaše osobní data skutečně osobní. Jedná se o dokonalý kompromis mezi zachováním soukromí a nutným ověřením identity u různých produktů či institucí.

Co jsou to ty zero-knowledge proofs?

Zero-knowledge proofs můžeme do češtiny přeložit jako důkazy s nulovou znalostí. Zk-proofs ve zkratce umožňují ověření nějaké informace mezi dvěma stranami, aniž by informaci někdo jakkoliv prozradil. Jsou základním kamenem řešení škálovatelnosti blockchainů ve druhé vrstvě, zvaného ZK-rollups.

V příkladu uvedeném výše je informace o věku zašifrována a je k ní přiřazena reference, pomocí které může druhá strana (např. webová stránka se seriály, kam se uživatel přihlašuje) ověřit její platnost. Přitom se nedotýká citlivých informací (v tomto případě datum narození či věk uživatele).

ověření identity v Polygon ID
Polygon ID umožňuje ověření identity bez prozrazení citlivých informací
Zdroj: polygon.technology

Informace o identitách jsou uloženy na blockchainu Polygonu. Obě oblasti kryptografie zde dosahují dokonalé synergie – díky blockchainu jsou data uložená v decentralizované databázi, jsou neměnná a chráněná před jakoukoliv změnou. Důkazy s nulovou znalostí informace zašifrují a ochrání před zneužitím, zároveň je ale umožňují kdykoliv ověřit.

Zero-knowledge proofs byly díky svým schopnostem využity již v různých krypto projektech, mezi ty největší patří např. Monero nebo Zcash, u ZK Rollups jsou nejpokročilejšími společnostmi Starkware a zkSync.

Polygon zahrnuje zero-knowledge proofs i do ostatních produktů

Polygon již dříve oznámil, že využití zk-proofs je jeden ze směrů, kterým se chce společnost v následující době ubírat. Na rozvoj v této oblasti vyhranil fond zahrnující 1 miliardu dolarů a v prosinci minulého roku koupil nadějný start-up Mir za 400 milionů dolarů.

Před osmi měsíci Polygon také spustil vývoj vlastního zkEVM (Ethereum Virtual Machine – rozhraní pro provoz smart kontraktů běžících na Ethereu) – od základu nový blockchain, do kterého implementuje ZK Rollups.

Kdy se Polygon ID dočkáme a jaké jsou možné aplikace v praxi?

Podle Polygonu je právo na soukromí naprostý základ a Polygon ID umožní veřejnosti využít jej naplno. Mělo by se jednat o nejpokročilejší projekt v oblasti ověřování identity, jenž je stále efektivně využitelný na koncových zařízeních uživatelů, např. na mobilních telefonech.

"Polygon ID bude využitelný např. v různých nových konceptech mechanismů hlasování a reputace v decentralizovaných autonomních organizacích (DAO), herních profilech ve Web 3.0 hrách, peer-to-peer komunikacích a sociálních platformách," uvádí tým Polygonu.

Vzhledem k tomu, že je možné informace rychle a spolehlivě ověřit na onchainu, vedle absolutního zachování soukromí opadá i nutnost využívat nějakého prostředníka. Společnost také uvádí výhody oproti NFT a ověřitelným digitálním certifikátům či přihlašovacím údajům (VC – verifiable credentials, např. digitální pas nebo certifikát o prodělání covidu).

"NFT nevynikají v soukromí, jejich tvorba (minting) také není nejlevnější a využití VCs na onchainu je nereálně drahé," sdělil tým.

Tým také oznámil, že je Polygon ID stále ve vývoji. Během tvorby bude společnost publikovat několik aplikací a vývojářských knihoven (SDK), skrze které si budou moci ostatní společnosti vyzkoušet implementaci Polygon ID do svých vlastních produktů. Předpokládá se, že produkt bude dokončen ve 3 kvartálu tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo