Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Euforie investorů dosáhla vrcholu! Jsme na pokraji kolapsu?

Bezprecedentní dominance megacaps v indexu S&P 500 pozvedává obočí a vyvolává otázky. Je zdraví trhu příliš závislé na příliš malém počtu akcií?

Publikováno
Euforie investorů dosáhla vrcholu! Jsme na pokraji kolapsu?
Zdroj: depositphotos.com

Výkonnost indexu S&P 500 upoutala vzhledem aktuálnímu chování akciových trhů značnou pozornost investorů a vyvolala různé reakce. Někteří vyjádřili obavy z možné tržní bubliny, jiní tvrdí, že tomu tak není.

V roce 2024 měl index S&P 500 silný start, po 24% vzestupu v roce 2023 si letos připsal už přes 6 % a vytvořil i nová rekordní maxima.

Nasdaq Composite, ještě více založený na technologiích, přidal v tomto roce téměř 7 % po nárůstu o více než 43% v roce 2023. Po více než dvou letech pak překonal své maximum z listopadu 2021.

Tento růst trhu byl z velké části tažen několika největšími společnostmi. Akcie s velkou tržní kapitalizací (jako například Nvidia) ohromily investory silnými zisky i výhledem do budoucna.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie společnosti od začátku roku 2023 vzrostly o 450 % a odrazily se od 50% poklesu během bouřlivého propadu trhu v roce 2022. Nvidia je jednoduše symbolem oživení širšího technologického sektoru a firem s obří tržní kapitalizací.

Mnohé z nich nyní mají prémiové ocenění, které je vysoké i podle historických standardů. Medián ocenění podle ceny k zisku (P/E) deseti největších společností indexu S&P 500 je v současnosti vyšší než v době vrcholu dotcom bubliny.

 

Zdroj: marketwatch.com
Median PE ratio
Porovnání mediánu ocenění 10 největších akcií v S&P 500 (zeleně) s mediánem ocenění všech složek indexu (modře)

Koncentrovaný charakter trhu dále zdůrazňují údaje Deutsche Bank, podle nichž pět největších amerických společností nyní tvoří čtvrtinu tržní kapitalizace indexu S&P 500, což je nejvyšší koncentrace od 70. let 20. století.

Pohled z jiného úhlu

Optimismus na trhu se odráží v různých ukazatelích nálady investorů. Například indikátor býků a medvědů Bank of America signalizuje tak vysokou úroveň býčí nálady mezi investory, která za poslední dva roky nebyla zaznamenána.

Pozitivní zůstávají i Nicholas Colas a Jessica Rabeová, spoluzakladatelé společnosti DataTrek. Ve své zprávě se podělili o své poznatky a uvedli, že termín “riziko bubliny” nemusí být pro současný trh použitelný. Tvrzení zakládají na historických vzorcích.

Index S&P 500 vzrostl o 100 % a více ve třech letech předcházejícím vrcholům všech dřívějších tržních bublin. Současná situace však představuje jiný scénář.

Za poslední tři roky zaznamenal index S&P 500 nárůst o 31 %, což jen mírně překonává průměrný tříletý klouzavý výnos 29 %. Tento růst je výrazně nižší než zdvojnásobení indexu pozorované před velkými poklesy trhu v minulosti.

Výkonnost indexu S&P 500 za poslední 3 roky

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎