Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index Nasdaq dosáhl rekordní hodnoty po více než dvou letech!

Akciový trh opět dosahuje rekordních hodnot díky technologickým akciím a dobrým zprávám o inflaci v USA. Býčí závěr února ukazuje na optimismus trhů.

Publikováno
Index Nasdaq dosáhl rekordní hodnoty po více než dvou letech!
Zdroj: depositphotos.com

Velké burzovní indexy znovu lámou rekordy. Nasdaq Composite uzavřel na historickém maximu 16 091,92 bodu, čímž překonal své předchozí maximum o přibližně 35 bodů, zaznamenané v listopadu 2021 před zvýšením úrokových sazeb Federálním rezervním systémem.

Podobně index S&P 500 dosáhl historicky nejvyšší zavírací hodnoty na úrovni 5 096,27 bodu s přírůstkem 0,5 %, čímž překonal své předchozího maximum z nedávných dnů.

Průmyslový index Dow Jones Industrial Average rovněž zaznamenal růst, a to se skromným přírůstkem 0,1 %, tj. o 47 bodů.

Technologické akcie a zpomalení inflace

Růst byl z velké části způsoben mimořádnou výkonností výrobců čipů a akcií v oblasti umělé inteligence, na což už jsme z poslední doby zvyklí. Ceny akcií ale rovněž reagovaly na čerstvě zveřejněné údaje, které naznačují zpomalení míry inflace.

Cenový index výdajů na osobní spotřebu, klíčový ukazatel inflace, vykázal podle údajů ministerstva obchodu za 12 měsíců končících v lednu nárůst o 2,4 %, což je o něco méně než prosincový přírůstek 2,6 %.

Tato aktualizace inflace přichází v době, kdy Federální rezervní systém zachovává úrokové sazby na 23letém maximu a naděje na brzké snížení se postupně vytrácejí.

Investoři také pozitivně reagovali na komentáře prezidenta chicagského Fedu Austana Goolsbeeho, který naznačil, že i kdyby se míra inflace na několik měsíců mírně zvýšila, nemuselo by to nutně narušit strategii Fedu vrátit se ke své cílové sazbě.

Vyjádřil také neochotu odkládat snižování sazeb do doby, kdy inflace na dvanáctiměsíční bázi trvale dosáhne 2 %.

Silný konec února

Závěr února se na trzích obecně nesl v růstovém duchu. Index S&P 500 připsal od minulého týdne 2,17 %, Dow se zvýšil o 0,96 % a Nasdaq 100 je oba překonal se ziskem 2,78 %.

Porovnání růstu 3 indexů za poslední týden

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Všechny subsektory indexu S&P 500 zakončily měsíc pozitivně. Index nyní zaznamenal zisky v 16 z posledních 18 týdnů, čímž vyrovnal rekord v počtu po sobě jdoucích vítězných týdnů z roku 1971, jak poznamenali analytici Deutsche Bank.

Nvidia zaznamenala ve čtvrtek nárůst ceny svých akcií o dalších 1,9 %. Za poslední rok akcie společnosti prudce vzrostly a nyní jsou téměř 250 % nad hodnotou před rokem.

Pozitivní vývoj měl i trh kryptoměn a například Bitcoin (BTC) se ve čtvrtek přiblížil své historicky nejvyšší hodnotě a na okamžik překonal hranici 64 000 USD.

Zavedení spotových bitcoinových ETF začalo v posledním měsíci nést ovoce a přivedlo Bitcoin k cenám připomínajícím úrovně, jichž jsme byli naposledy svědky v roce 2021.

Nedávné pohyby na trhu a údaje ukazují na značně optimistický výhled investorů, které zřejmě povzbuzuje potenciál pokračujícího hospodářského růstu a stability, a to i přesto, že Federální rezervní systém drží úrokové sazby pevně v rukou, aby zajistil, že inflace zůstane pod kontrolou.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎