Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dva typy ETF, které se zdají ideální pro dlouhodobé investory, a 2 typy, kterým byste se možná měli vyhnout obloukem

Publikováno
Dva typy ETF, které se zdají ideální pro dlouhodobé investory, a 2 typy, kterým byste se možná měli vyhnout obloukem
Zdroj: depositphotos.com

Pro ty, kteří se vydávají na cestu dividendového investování, může být řada možností až nepřehledná a různé aspekty se mohou zdát lepšími než jiné. Investování je však cesta, která musí začít prvním krokem, a pokud je to krok špatným směrem, může se vaše cesta za štěstím obrátit na stezku hrůzy.

Vysoké dividendové výnosy a měsíční výplaty zlákají očko nejednoho investora. Ačkoliv nehledě na to, jak se to může na první pohled zdát lákavé, takové varianty bývají velmi nešťastné pro dlouhodobé investování s investičním horizontem několik let.

Jakmile se vydáváte na svou dlouhou investiční cestu, je nezbytné, abyste pamatovali, že dlouhodobá udržitelnost a návratnost bývá podstatnější než vysoké výnosy a měsíční výplaty. Daleko více bývají podstatné faktory jako, jestli je investováno do finančně zdravých společností, zda jsou dividendy stabilní nebo ještě lépe zda stabilně rostou, jakého investiční poplatky budete platit. To jsou faktory, které zásadním způsobem ovlivní návratnost a úspěšnost vaší investice.

V tomto článku se pokusíme demystifikovat proces výběru ETF vhodného pro začátečníky hledající dividendové akcie/ETF. Vypíchneme si dva typy ETF, které mohou být vhodné pro ty, kteří se chystají ponořit do vod dividendového investování a stejně tak další 2, ke kterým byste měli přistupovat velmi opatrně a obezřetně nehledě na jejich povrchní lákadla.

Kvalitní dividendové akcie a růst dividend

Co se úspěšného dividendové investování týče, vládne konzistentnost a kvalita. Zaměření na kvalitu dividend a růst dividend může vést ke zdravějšímu dlouhodobému výkonu vašich investic a je obecně udržitelnějším přístupem pro dividendové investování.

Proč jsou tyto faktory tak moc důležité? Kvalitou dividend se míní schopnost společnosti trvale udržovat a zvyšovat výplatu svých dividend. Firma, která má zkušenosti s pravidelnými dividendami, bude mít dost možná silné finanční zdraví a stabilní peněžní toky a to vede k nižší pravděpodobnosti snížení dividend v blízké budoucnosti.

Společnosti nejen vyplácející, ale i pravidelně zvyšující své dividendy po mnoho let jsou často vyspělé, dobře zavedené a finančně zdravé firmy a jsou tak prakticky ideální pro dlouhodobé investory, kteří hledají spolehlivý příjem a odpovídající mírný (přiměřený) růst.

Všimněte si, že ohledně růstu se vyjadřujeme spíše opatrně, jelikož nelze očekávat, že byste dosáhli zhodnocení o desítky procent ročně po mnoho let za sebou. To se raději vraťte zpátky na zem. Zato ale nebudete muset trnout a sledovat, jak vaše investice míří desítky procent do ztráty několikrát do roka. Stabilita a mírný růst jdou ruku v ruce a omezujete jednak riziko, ale také výnos. Nicméně dlouhodobě to může dávat naprostý smysl.

DGRW (WisdomTree U.S. Quality Dividend Growth ETF), DGRO (iShares Core Dividend Growth ETF) a VIG (Vanguard Dividend Appreciation ETF) se ve svých metodologiích zaměřují právě na tyto klíčové charakteristiky. Zaměstnávají pečlivé analytiky, aby zajistili, že společnosti v jejich portfoliích splňují určité standardy kvality a růstu a jsou za atraktivní cenu.

DGRW například zvažuje faktory, jako vysoká návratnost vlastního kapitálu (ROE) a vysoká návratnost aktiv (ROA). To jsou podle nich ukazatele efektivního řízení managementem a ziskovosti společnosti. Toto ETF také kontroluje pozitivní očekávání dlouhodobého růstu zisků ze strany akciových analytiků a managementu.

DGRO zase používá svůj jedinečný přístup, jehož cílem je poskytnout expozici společnostem s alespoň pětiletou historií trvalého růstu dividend, eliminovat společnosti v horním decilu dividendového výnosu (aby neinvestovali do společností s možná neudržitelně vysokou dividendou) a prověřovat, že výplatní poměr je pod 75 %.

A konečně, VIG se zaměřuje na společnosti, které nepřetržitě zvyšují své dividendy po dobu nejméně deseti let, vylučují akcie nejvyššího kvartilu s nejvyšším dividendovým výnosem a limitují každou akcii na váhu maximálně 4 %, aby omezili riziko vysoké koncentrace.

V podstatě tyto ETF cedí vesmír akcií vyplácejících dividendy a filtrují ty společnosti, které vykazují jak historii, tak budoucí příslib růstu a kvalitních dividend. To z nich potenciálně dělá vhodnou volbu pro začínající investory, kteří hledají kombinaci příjmu a zhodnocení kapitálu, a pro ty, kteří dávají přednost dlouhodobému přístupu k investování v duchu “koupit a držet”.

Zdroj: portfoliovisualizer.com
Porovnani-ETF
Porovnání výkonnosti DGRW a DGRO

Proč může být lepší vyhnout se ETF s velmi vysokým dividendovým výnosem a tzv. covered call ETF

I když se může zdát lákavé nebo až logické vrhnout se na investice s vysokými dividendami, jako nováček na scéně dividendového investování je důležité být obezřetný. Pamatujte, že vysoké výnosy něco stojí a nikdy nejsou bez rizika. Pokud okamžitý příjem nepotřebujete, je možná nejlepší na něj takřka zapomenout.

Dividendové ETF s vysokým výnosem, které obsahuje např. Global X SuperDividend ETF (SDIV), se mohou zdát atraktivní se svým příslibem snadného pasivního příjmu. Bližší pohled však často odhalí, že tyto vysoké výnosy by mohly maskovat elementární problémy.

Mnohdy může být vysoký dividendový výnos výsledkem ne rostoucích dividend, ale naopak klesající ceny akcií. Je to tím, že dividendový výnos se vypočítá vydělením roční výplaty dividend aktuální tržní cenou akcie, takže klesající cena může výnos opticky nafouknout.

Společnosti, které po dobu několika let nabízejí velmi vysoké výnosy, mohou být finančně napjaté a nemusí být schopny tyto výplaty dividend dlouhodobě udržet. Celkově vzato, i když se vysoký výnos může zpočátku zdát lákavý, potenciál pro snížení dividendy nebo pokračující pokles ceny akcií může vést k velkým ztrátám investovaného kapitálu.

Covered call ETF, kterým je např. Global X NASDAQ-100 Covered Call ETF (QYLD) mají jiný přístup. Tyto fondy používají krytou call strategii (covered call), kdy nakupují akcie nebo koš akcií a poté prodávají call opce na tyto akcie.

Příjem generovaný prodejem opcí může zvýšit výnos, avšak za cenu omezení prudších zisků. V době býčího trhu covered call strategie omezují zisky, protože fond je povinen prodat akcie, pokud jejich cena překročí realizační cenu opce. Ve skutečnosti tyto ETF mění růstový potenciál za současný příjem. To je kompromis, který nemusí vyhovovat všem investorům, zejména těm s dlouhodobější perspektivou, kterým záleží na celkových výnosech, a nejen na současném příjmu.

Kromě toho oboje (jak SDIV, tak QYLD) mají relativně vysoké poměry nákladů 0,58 % a 0,60 %. Tyto vyšší náklady mohou snížit dlouhodobé čisté výnosy. Všimněte si na grafu níže, že tyto ETF nedokáží porazit trh a dlouhodobě silně zaostávají.

Zdroj: portfoliovisualizer.com
Porovnani-2-ETF-a-benchmarku
Porovnání výkonnosti SDIV a QYLD s benchmarkem S&P 500

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎