Americký dolar, pán veškerého finančního světa, v letošním roce příliš nezáří, což umožňuje mnoha dalším finančním aktivům nejen se nadechnout, ale také realizovat rostoucí trendy. V tomto článku se podíváme na americký dolar trochu blíže. Také se seznámíme s děním na dalších světových měnách, které jsou jak u obchodníků, tak investorů velmi oblíbené a podle investičních aktivit i nezbytné, pro nákup akcií nebo ETF.

Jedním z nejoblíbenějších trhů, kde lze směňovat jednotlivé měny, je Forex. Na tomto trhu probíhají jak krátkodobé spekulativní obchody s měnami, tak i dlouhodobé investiční nebo hedgingové aktivity (zajištění proti měnovému riziku). I tento trh ovšem podléhá rozmarům amerického dolaru, protože se na něm obchodují měnové páry, které jsou vždy kotované právě proti této měně.
Nicméně v letošním roce se americkému dolaru příliš nedaří. Dolarový index (USDX, DXY) se nachází v polovině svého posledního růstu, přičemž se obchoduje pod úrovní klesající trendové čáry. Nejbližší support se nachází na úrovni 98 bodů, kde vznikla bariéra v podobě Price Action a dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200. Tato úroveň bude důležitá nejen pro dolar, ale také pro směnné kurzy dalších světových měn.
Relativní výkon měn
V letošním roce je nejsilnější měnou švýcarský frank, který nejlépe využil oslabování amerického dolaru a dokázal vůči němu posílit o 3,16 %. Dolar dokázaly porazit ještě měny jako britská libra, euro a kanadský dolar. Naopak měnou, která je v letošním roce nejslabší, a která nedokáže americký dolar porazit je japonský jen. Další dvě nejslabší měny jsou novozélandský a australský dolar.

Síla jednotlivých měn vůči americkému dolaru samozřejmě není ovlivněna pouze americkým dolarem. Směnný kurz je také určován silou dané měny, respektive zájmem obchodníků o ní. To obvykle souvisí s atraktivitou měny, státním HDP, nezaměstnaností, kupní silou obyvatel, výší úrokových sazeb a v posledních dvou letech také inflací. V následující tabulce jsou zobrazeny hodnoty inflace pro hlavní světové měny.
- americký dolar – inflace 6,4 %
- švýcarský frank – inflace 3,3 %
- britská libra – inflace 10,4 %
- euro – inflace 5,1 %
- kanadský dolar – inflace 5,2 %
- australský dolar -inflace 7,8 %
- novozélandský dolar – inflace 7,2 %
- japonský jen -inflace 3,3 %
Závěr
Americký dolar je v letošním roce na straně spíše poražených. Čtyři světové měny vůči němu dokázaly posílit a pouze tři měny zůstaly pod jeho nadvládou. Dolarový index v letošním roce pokračuje v poklesu, přičemž nejbližší support se nachází na hodnotě 98 bodů. Letošní nejsilnější měnou je švýcarský frank, naopak nejslabší měnou je japonský jen. Nejvyšší inflace je ve Velké Británii, zatímco ta nejnižší je právě ve Švýcarsku a Japonsku.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.