Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co se událo na trhu drahých kovů ve 2. čtvrtletí 2020?

Publikováno
Co se událo na trhu drahých kovů ve 2. čtvrtletí 2020?

Druhé čtvrtletí letošního roku bylo poznamenáno celosvětovou krizí vyvolanou pandemií a opatřeními proti COVID-19. Státy se rozhodly zavést razantní kroky k záchraně svých ekonomik, aby zamezily dopadům vynuceného „vypnutí“ hospodářství.

Akcie se bouří – některé se propadly, jiné navzdory všemu rostou jako splašené. Cenné kovy se vyvíjí poměrně předvídatelněji a stabilněji – např. zlato těží ze současné situace velmi dobře.

V tomto článku zhodnotíme situaci na akciovém trhu a dáme si ji do souvislostí s trhem cenných kovů.

Zdravotní opatření proti koronaviru měly negativní dopady

Preventivní opatření proti rychlému šíření nákazy měly za cíl zabránit zdravotní katastrofě, jakou jsme v březnu spatřili např. v Lombardii. To se naštěstí poměrně povedlo, a byli jsme tak v Česku ušetřeni záběrům na kolabující zdravotníky a přeplněné nemocnice.

Bohužel zavedená opatření významně urychlila nástup ekonomické krize. Globální ekonomika se nyní nachází v hluboké recesi.

Zlato z nástupu recese profituje – proč cena zlata tolik roste a kam až se může vyšplhat?

Veškerá nejistota v ekonomice, politice a strach z druhé vlny pandemie se společně s nízkými úrokovými sazbami projevuje tím, že investoři hledají aktiva, která by jim poskytla lepší zhodnocení než dluhopisy, termínované vklady a spořicí účty a také, která by nebyla tak riziková jako akcie.

Jako bezpečný přístav nabízející přiměřené zhodnocení, ale také dobrou ochranu před inflací, se považuje investiční zlato. Není proto divu, že celá situace ústí v jeho růst, jak můžete vidět na grafu ceny zlata níže.

Centrální banky řady zemí se snaží zabránit ekonomické katastrofě, a proto tisknou velké objemy peněz dnem i nocí. Jen samotný FED v průběhu dubna napumpoval do americké ekonomiky přes 2 bilióny USD nových peněz a hrdě se chlubí, že jeho zásoba peněz je neomezená.

Poznámka

V Evropě zase ECB (Evropská centrální banka) nakupuje dluhopisy za 750 miliard eur (tj. přes 20 biliónů korun).

Logicky se očekává, že vládní a státní deficity všech zemí letos budou rekordní. Konkrétně např. koronavirem silně zasažené Spojené státy americké počítají se schodkem rozpočtu ve výši 4 bilionů dolarů.

Poznámka

To je mimochodem v poměru k ekonomice dvakrát vyšší schodek oproti nejhoršímu roku od 2. světové války.

Jsou akcie mimo realitu?

Některým akciím se z celkem pochopitelných důvodů velice dařilo. Ohromný, avšak opodstatněný růst zažily akcie Amazonu (jak jsme uvedli v našem nedávném článku).

Z pandemie dokázal vytěžit maximum i Netflix, který zaznamenal ohromný nárůst odběratelů a porazil svou konkurenci. Řada akciových titulů ale neúměrně vzrostla bez pádnějších logických vysvětlení a kvalitního fundamentálního základu.

Kvantitativní uvolňování a jiné podpory ekonomik bohužel vyústily v to, že ceny akcií i dluhopisů na burzách jsou v řadě případů naprosto mimo realitu. Zatímco globální ekonomika čelí nejhorší recesi za posledních 100 let, jsou akciové indexy jen cca 10 % pod svými all-time high (historickými maximy).

Ale to nejsou jediné paradoxy na akciovém trhu. Například se můžeme podívat na akcie firmy Tesla. Růst jejich akcií zaskočil nemálo investorů i analytiků a již několikrát se očekávala výrazná korekce. K té ale zatím nedošlo.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tržní hodnota automobilky, která doposud ani jeden rok nedokázala vykázat zisk, je nyní vyšší než tržní hodnota automobilky Toyota (největší výrobce aut na světě vyrábějící přes 10 mil. aut ročně).

Automobilka Nikola doposud nevyrobila jediné auto. Jejím akcionářům to ale asi nevadí. Svou tržní hodnotou překonala např. Ford (tradiční a zavedenou automobilku).

Komodity letos rostly rozumným tempem – jak je na tom cena zlata?

Velmi prudký růst bývá mnohdy předzvěstí poklesu. U cenných kovů k takovým růstovým paradoxům nedochází. Proto se řada investorů ubírá k jiným investicím, než jsou akcie anebo špatně úročené instrumenty.

Letos zlato rozumně posilovalo celé druhé čtvrtletí a podle analytiků můžeme očekávat jeho cenu ke konci roku na hranici 2 000 USD za trojskou unci.

Někteří analytici, jako např. ti z Bank of America, předpovídají jeho cenu ještě optimističtěji – okolo 3 000 dolarů.

Dlouhodobější předpovědi bývají vesměs optimistické. Ekonom Charles Morris na základě matematických předpokladů očekává, že cena zlata v roce 2030 přesáhne 7 000 USD. Hlavní důvody takového posilování spatřuje především ve vysoké inflaci a nízkých úrokových sazbách (což obecně bývají největší akcelerátory růstu ceny zlata).

Optimistickým předpokladům nahrává i nedávný skandál čínské společnosti Kingold. Jako záruku za své půjčky vydávala falešné „zlaté“ slitky, které ve skutečnosti byly ze slitiny pozlacené mědi.

Pokud bude muset dojít k vypořádání jejich závazků (aby se předešlo dominovému efektu), bude potřeba měď nahradit skutečným zlatem o váze asi 80 tun. Takový nákup by mohl být dobrý akcelerátor zvýšení jeho ceny.

Poznámka

O tom, jak nakupovat investiční zlato, abyste se mj. vyhnuli podvodným investicím, jsme již psali. Podobně obezřetně se může vyplatit postupovat i při nákupu stříbra.

Náhled na vývoj nejsledovanějších cenných kovů

Níže pro vás máme přehled vývoje nejdůležitějších komodit za 2. kvartál roku 2020.

Přehled vývoje nejdůležitějších cenných kovů
Přehled vývoje nejdůležitějších cenných kovů (zdroj: ibisingold.com)

Zlato za poslední čtvrtletí posílilo o více jak 13 %. V dolarech již pokořilo významnou hranici 1 800 USD, kde bylo naposledy v roce 2011. Pokoření této psychologické hranice mu otevřelo cestu k dalšímu růstu na jeho historické maximum přes 1 900 USD/unci.

Růst ceny stříbra by v letošním roce mohlo podpořit zejména oživení průmyslové výroby a společný růst s cenou zlata. Historické zkušenosti ukazují na sezonní výkyvy ceny, která obvykle dosahuje vrcholu v měsíci září. Letos je vzhledem k ekonomické situaci obtížné předvídat zda se tento vývoj bude opakovat.

Platina letos může poklesnout. Evropské automobilky očekávají pokles prodeje až o 25 % kvůli oslabení poptávky. Jihoafrické společnosti zatím těžbu platiny nepřerušují ani neomezují. Převyšující poptávka tak pravděpodobně může způsobit stagnaci ceny platiny, nebo dokonce její pokles.

Palladium
Palladium (zdroj: wikipedie.cz)

Čínské automobilky loni spotřebovaly 26 % celosvětové produkce palladia a letošní rozhodnutí tamních úřadů o zvýšení ratingu hybridů bylo pro Palladium velmi pozitivní zpráva. Přesto cenu palladia nyní tlačí dolů celosvětově slabá poptávka po nových autech.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎