Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Zlato včera překonalo osmiletou hranici 1 800 USD – co jeho cenu tlačí vzhůru?

Zlato včera překonalo osmiletou hranici 1 800 USD – co jeho cenu tlačí vzhůru?

Zlato včera překonalo osmiletou hranici 1 800 USD – co jeho cenu tlačí vzhůru?
Zdroj: depositphotos.com

Poprvé po téměř devíti letech se cena zlata opět dostal nad cenovou hranici 1 800 USD za trojskou unci (tj. cca 31,11 g). Obecně se investice do zlata považují za bezpečný přístav, jelikož má tendenci růst v obdobích nejistoty. Patrně tedy strach ze zvyšujícího se počtu výskytů nákazy Covid-19 ve světě a potenciální příchod 2. vlny tlačí jeho cenu nahoru.

Cena zlata za unci od začátku roku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jaká byla historicky nejvyšší cena zlata, co zvedá jeho cenu v současné době a jaký může být další vývoj? Nejen na tyto otázky jsme se zaměřili v našem pohledu na zlato.

Kdy dosáhlo zlato nejvyšší hodnoty vůbec?

Ve chvíli vydávání tohoto článku se jeho cena pohybuje těsně nad hranicí 1 800 dolarů, což odpovídá přibližně 43 tisícům CZK. Nejedná se o absolutní vrchol v dolarech ani v korunách, ale spíše o zdolání důležitého psychologického bodu, který zlatu otevírá dveře k dalšímu růstu.

Nejvyšší ceny vůbec v americkém dolaru za unci dosáhlo zlato v roce 2011, kdy ke konci roku byla jeho cena (krátce) kousíček nad 1900 USD. Nyní se tak blížíme all-time high (historickému maximu). Cena termínovaných kontraktů na zlato je nad 1800 USD už od přelomu června a července.

Vůbec nejvyšší cena fyzického zlata v CZK byla nedávno. Konkrétně 15. května a to na více jak 44,5 tisících za unci. K této hodnotě nám dnes ještě několik tisíc chybí, viz následující graf.

Zlato na svém historickém maximu v CZK z 15. května 2020
Zlato na svém historickém maximu v CZK z 15. května 2020 (zdroj: kurzy.cz)

Není to ale nic nepochopitelného, tento květnový vrchol byl způsobený slabou korunou a pozdějším posílením. Uvedené lze vidět např. na grafu kurzu koruny a britské libry. Po 15. květnu kurz mírně poklesl, česká koruna posílila.

Kurz GBP (britské libry) vůči CZK a jeho pokles po 15. květnu
Kurz GBP (britské libry) vůči CZK a jeho pokles po 15. květnu (zdroj: google.com)

Proč cena zlata tolik roste?

Jedná se o oblíbenou alternativu k investicím do akcií. Hlavní důvod bude nejspíše velká nejistota na trzích. Rovněž panuje strach z druhé vlny pandemie. Řada investorů považuje hodnoty akciových indexů vzhledem k současné situaci a stavu globální ekonomiky za velmi vysoké.

Aktuální nezaměstnanost v USA je velmi vysoká (rovněž i v řadě dalších států). Nevyšší úrovně dosáhla v dubnu 2020 na úrovni 14,7 %. Pak mírně klesla až na skoro 10 %, ale je stále vysoká. Uvolněná politika vlád a centrálních bank včetně podpory v nezaměstnanosti vede k neúměrnému zadlužení a schodkovým rozpočtům. Tyto peníze budou časem chybět.

Graf vývoje nezaměstnanosti v USA
Graf vývoje nezaměstnanosti v USA (zdroj: tradingeconomics.com)

Jenže kvůli uvolněné měnové politiky nechtějí investoři držet své peníze na účtech. Raději by je ochránili před inflací. Jako řešení řada lidí spatřuje právě zlato.

Další důvody tohoto růstu ceny zlata jsou napětí mezi USA a Čínou a nejistota ohledně prezidentských voleb. Očekává se obdobná turbulence jako doposud, pokud vyhraje Donald Trump. Případné zvýšení daňové zátěže korporacím a v důsledku toho pokles jejich cen akcií může nastat, jestliže vyhraje Joe Biden (uvádí analytik společnosti Golden Gate Marek Brávník).

Nevýhoda zlata – žádné úrokové výnosy

Největší nevýhoda investování do zlata je, že nepřináší žádné průběžné výnosy. Např. dluhopisy znamenají pravidelnou výplatu úroků, vybrané akciové tituly zase vyplácejí dividendu.

Vzhledem k tomu, že centrální banky po celém světě drží úrokové sazby téměř na nule je tato nevýhoda zlata méně významná a investorům tolik nevadí.

Kam až může cena zlata růst?

Od začátku tohoto roku se zvýšila cena zlata o více jak 18 %. Dle odhadů některých institucí a spekulantů je zlato na dobré cestě vzhůru. Dle predikcí Bank of America by jeho cena mohla vyrůst až na 3.000 USD za trojskou unci.

Jiní jsou ve svých odhadech zase konzervativnější. Například BH Securities předpokládá růst hodnoty zlata na úroveň historických maxim z roku 2011 (tj. okolo 1900 USD/unci).

Pravděpodobně bude v blízké budoucnosti sledovat cenu zlata řada investorů.

Jak se povedlo investovat do zlata vám? Vydělali jste, nebo se držíte od zlata dál? Jakou cenu si myslíte, že zlato pokoří? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo