Finex.cz logo
Menu
Finex » Půjčky a úvěry » Hypoteční úvěry » ČNB znovu zvýšila úrokové sazby a zlepšila výhled ekonomiky pro rok 2021

ČNB znovu zvýšila úrokové sazby a zlepšila výhled ekonomiky pro rok 2021

ČNB znovu zvýšila úrokové sazby a zlepšila výhled ekonomiky pro rok 2021
Zdroj: depositphotos.com

Představitelé České národní banky znovu zvýšili úrokové sazby. V následujících měsících pak bude docházet k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Jak na to reagují hypoteční sazby? Dochází ke skokovému, nebo pozvolnému zdražování hypoték a budou už konečně lepší úroky na spořicích účtech?

Trh zvýšení očekával, jelikož guvernér Jiří Rusnok sliboval, že zvyšování sazeb bude pokračovat i ve 2. pololetí roku 2021. O předchozím zvýšení úrokové sazby si můžete přečíst v našem minulém článku: ČNB po dlouhé době zvýšila úrokové sazby – trh zvýšení očekával. Jiří Rusnok počítá, že i v následujícím období dojde k dalšímu růstu úrokových sazeb.

Základní úroková sazba vzrostla na 0,75 %

Úročení komerčních úvěrů se odvíjí právě od základní úrokové sazby. A tato základní sazba nyní vzrostla na 0,75 %. Před pandemií koronaviru v únoru 2020 byla základní úroková sazba na hodnotě 2,25 %. 

Hlavní cíl ČNB – cenová stabilita (tj. mírná a stabilní inflace)

Podle Ústavy ČR a zákona o České národní bance je hlavním cílem ČNB péče o cenovou stabilitu. Svého hlavního cíle – cenové stability – ČNB dosahuje změnami v nastavení měnových podmínek s využitím svých nástrojů, především základních úrokových sazeb.

Rozhodování bankovní rady o nastavení měnové politiky vychází z aktuální makroekonomické prognózy a vyhodnocení rizik jejího naplnění. A největší riziko současnosti je vysoká inflace. O tom si můžete přečíst v našem článku: V Česku reálně hrozí inflace 10 %.

Růst sazeb na každém zasedání ČNB – září, listopad a prosinec

Guvernér Jiří Rusnok tvrdí, že ČNB zvýší úrokové sazby na každém letošním zasedání. To znamená, že dojde ke zvýšení sazeb ještě v září, listopadu a prosinci. Centrální bankéři nechtějí zvyšovat sazby razantně, a tak zvolili tento způsob pozvolného zvyšování, protože neexistuje žádná urgentní situace, která by to vyžadovala.

Jiří Rusnok doplňuje, že nejdeme ve směru utahování opasků, nějaké přísné měnové politiky. Pouze sundáváme nohu z plynu, nešlapeme na brzdu. Máme stále velmi uvolněné měnové podmínky.

Pro trh je nejdůležitější předvídatelnost, a tak se centrální bankéři rozhodli avizovat zvýšení i do dalších měsíců, aby trhy uklidnili.

Prognóza úrokových sazeb ČNB.
Prognóza úrokových sazeb ČNB.
Zdroj: cnb.cz

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč doplňuje, že podporu růstu úroků v uplynulých týdnech vyjádřila většina členů bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnok. Dále očekává, že rada znovu zvýší sazby na zasedání v září a také v listopadu. Postupné zpřísňování měnových podmínek skrze vyšší úrokové sazby pomůže tlumit inflaci a s ní související nerovnováhy, což ekonomice může pomoci udržet si solidní růst i ve střednědobém výhledu.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler zdůrazňuje, že vedle vývoje inflace bude rychlost zvyšování sazeb záviset také na reakci kurzu koruny, ta však překvapivě i přes zvyšování domácích úrokových sazeb oproti zahraničním úrokovým sazbám doposud moc neposílila. Koruna tak dává představitelům ČNB prostor úrokové sazby zvyšovat.

Nedojde ke skokovému růstu hypoték

Jelikož trh daleko dopředu očekával zvýšení úrokových sazeb, nynější zvýšení sazeb s největší pravděpodobností nepovede ke skokovému růstu hypotečních sazeb. 

Dle mluvčí Air Bank Jany Pokorné banka od pátku 6. 8. 2021 zvyšuje základní úrokové sazby u hypoték o 0,2 %. Zároveň ale od stejného data klientům začne nabízet nové pojištění schopnosti splácet hypotéku, které sazbu sníží o 0,15 %. Banka u ostatních půjček změnu sazeb nechystá.

Ředitel úvěrových produktů v České spořitelně Filip Belant předpokládá, že do konce roku budou úrokové sazby u hypoték pozvolna růst.

Vyšší úroky na spořících účtech?

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské se zvýšení úrokové sazby může velmi pozvolna do budoucna projevit i na spořicích účtech. Lze očekávat postupné zvyšování úročení vkladů, ale opravdu pozvolné. Na druhé straně růst sazeb nepovede podle Horské k zaškrcení investic podniků. 

ČNB zlepšila výhled ekonomiky pro rok 2021

Česká národní banka zlepšila výhled ekonomiky pro aktuální rok, ovšem pro příští naopak mírně zhoršila. V roce 2021 pravděpodobně bude růst ekonomiky o 3,5 % a v roce 2022 o 4,1 %. Guvernér Jiří Rusnok říká, že obnovení hospodářského růstu bude taženo výrazně oživující spotřebou domácností, k čemuž přispěje mimo jiné i rozpuštění části vynucených úspor z doby lockdownů. V roce 2023 by měla ekonomika růst o 3 %.

Inflace

Dle ČNB by v roce 2021 měla být inflace 3 % a v roce 2022 2,8 %. Zde je nutné zdůraznit, že v předchozí květnové prognóze centrální banka odhadovala letošní inflaci pouze 2,7 % a příští rok 2,4 %.

Závěr

Centrální banka nyní zvýšila úrokové sazby a také na zasedání v září, listopadu a prosinci se údajně dočkáme dalšího zvýšení. Trh očekává toto zvyšování, a tak dochází k pozvolnému zdražování hypoték, nikoli však skokovému. Lze také očekávat postupné zvyšování úročení i vkladů na spořicích účtech. 

České ekonomice se letos bude dařit lépe, než ČNB očekávala, díky zvládnutí pandemie a rychlejšímu otevírání ekonomik. Ovšem je stále důležité sledovat inflaci, která se nejen v České republice, ale zejména v USA dostává na vysoké a neočekávané hodnoty. O zdražování domů v USA se můžete dočíst v našem aktuálním článku: Téměř 20% růst cen domů v USA.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo