Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Téměř 20% růst cen domů v USA, přičemž 90 % prodaných domů bylo nabízeno kratší dobu než 1 měsíc

Publikováno
Téměř 20% růst cen domů v USA, přičemž 90 % prodaných domů bylo nabízeno kratší dobu než 1 měsíc
Zdroj: depositphotos.com

Zajímají vás nemovitosti? Čím to je, že v poslední době po celém světě zdražují domy? Pokud vás zajímá téma bydlení a vývoj cen domů, čtěte dále.

Ceny domů prudce stoupají na celém světě. Nejvíce je toto zvyšování cen patrné v největších ekonomikách jako jsou Spojené státy, Čína a Německo. Důvodem je uvolněná měnová politika a kvantitativní uvolňování na jedné straně a omezená nabídka domů na straně druhé. Právě proto se v tomto článku podíváme na růst cen nemovitostí v Americe. 

Poznámka

Na obrovském realitním trhu v USA stouply ceny domů meziročně o téměř 20 %, přičemž 90 % prodaných domů bylo nabízeno méně než 1 měsíc. Průměrné ceny už přesahují rekordy z roku 2006.

Index cen nemovitostí v USA

S&P Case Shiller index cen nemovitostí v USA dosahuje nových rekordů. Index 20 metropolitních oblastí (červený) už dosahuje téměř 250 bodů. Dosahuje úrovně o 20 % nad maximem dosaženým v roce 2006 před splasknutím nemovitostní bubliny – je dnes na trhu nemovitostní bublina?

Index cen nemovitostí v USA. Zdroj: calculatedriskblog.com
Index cen nemovitostí v USA. Zdroj: calculatedriskblog.com

Na grafu níže můžete sledovat velmi vývoj růstu cen nemovitostí v USA. Dochází k nejrychlejšímu zdražování domů od roku 2013.

Dynamika růstu cen nemovitostí v USA. Zdroj: calculatedriskblog.com
Dynamika růstu cen nemovitostí v USA. Zdroj: calculatedriskblog.com

Rychlejší růst cen domů v USA než růst mezd

V současné době dochází k silnému růstu cen domů, který mnohem předbíhá růst mezd. 

Na trhu a zejména mezi portfolio manažery probíhají oprávněné obavy, jestli se netvoří ještě větší bublina než v roce 2006. Proč bublina na trhu s nemovitostmi pořád nepraská?

Nízká nabídka domů

Nízká nabídka domů v USA je (vedle růstu cen komodit) také jedním z faktorů způsobující vysokou cenu domů.

Obrázek níže ukazuje nabídku domů k prodeji dle serveru realtor.com podle jednotlivých let. V roce 2021 bylo na trhu až o 50 % méně domů než v roce 2020. V roce 2021 bylo na trhu dokonce až o 60 % méně než v roce 2019.

V nabídce na trhu je tak docela málo domů. Pokryjí pouze 3 měsíce poptávky. To je rekordně nízká úroveň.

Nabídka domů v USA dle jednotlivých let. Zdroj: realtor.com
Nabídka domů v USA dle jednotlivých let. Zdroj: realtor.com

Vlivem pandemie covid prudce stoupla ochota bohatších skupin obyvatel platit za dům v hotovosti. V minulém pandemickém roce bohatší Američané neutráceli za spotřebu, a tak mají na bankovních účtech rekordní objemy peněz. Tito lidé skupují dostupné domy a poté je začnou pronajímat chudším vrstvám, které nemají dostatek peněz na koupi vlastního domu.

Nárůst výstavby domů a akcií stavebních firem

V roce 2020 zejména v 1. polovině roku (pandemie covid) bylo nízké množství postavených nových domů. Ovšem situace se nyní mění. Stavební firmy chtějí současnou situaci využít.

Analytici očekávají prudký nárůst výstavby v následujících 3 letech. V roce 2021 může být postaveno 1 milion domů a v roce 2023 dokonce až 1,2 milionu jednotek.

Na rostoucí trend v počtu postavených domů mohou kladně reagovat akcie stavebních firem nejen v USA, ale i po celém světě. 

Společnost D. R. Horton je největším stavitelem rezidenčních nemovitostí v USA. Má na trhu podíl 9 %. V roce 2006 prodala 53 410 bytových jednotek. Jednalo se o 5 % z celkových prodejů v USA na hodnotě 1 milionu jednotek. V roce 2020 prodala 71 168 jednotek. Na celém americkém trhu se prodalo cca 800 000 jednotek.

Druhým největším stavitelem je společnost Lennar, která postavila v roce 2020 téměř 53 000 domů. Jednalo se 3% růst oproti roku 2019.

Největší současné problémy amerických stavebních společností 

Dnes nejvíce trápí stavitele v USA zejména obrovské zdražování stavebního materiálu především dřeva (které jen od začátku letošního roku zdražilo o téměř 100 %). O zdražování dřeva a jiných komodit si můžete přečíst v našem aktuálním článku: V Česku reálně hrozí inflace 10 %, restaurace zvýší ceny až o 20 %.

Stavaři v současné době nemohou předem kalkulovat cenu svým zákazníkům, jelikož neví za kolik nakoupí dřevo. Konečná kalkulace probíhá až po dodávkách komodity na stavbu. Tato situace je výjimečná ovšem aktuálně běžná.

Dalším problémem je i rychlý vzestup cen stavebních pozemků.

Závěr

Situace na trhu s bydlením je nejen v USA, ale i v například v Číně, Německu, Austrálii a dalších státech velice napjatá. Závažnost situace zvyšuje obrovský nárůst ceny dřeva a také dalších klíčových komodit. Dřevo je základním stavebním materiálem v USA a zdražuje nejvíce ze všech komodit. Na současné situaci by mohly vydělat stavební firmy, jejichž akcie by mohly růst. Ovšem stále zde hrozí riziko splasknutí bubliny jako v roce 2007. 

Poznámka

TIP: Více se o investici do nemovitostí dozvíte v našem samostatném článku.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎