Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínské akcie jsou příležitostí roku! Jenom při zotavení trhu se mohou zhodnotit o desítky procent

Čínský akciový trh čelil v předešlých letech velkým cenovým poklesům, díky čemuž se mnohé čínské tituly obchodují za směšně nízké ceny. Jenom malé zotavení proto může přinést velká zhodnocení.

Čínské akcie jsou příležitostí roku! Jenom při zotavení trhu se mohou zhodnotit o desítky procent
Zdroj: depositphotos.com

Čínský akciový trh se dostal mezi investory do velké nelibosti. Když totiž jakýkoliv trh smaže růst z předešlých 15 let, nelze očekávat zrovna nadšení.

Hodně investorů se zkrátka na čínských titulech spálila. A s tím právě přichází velká příležitost.

Jenom menší zotavení trhu může vyústit ve zhodnocení pozic o desítky procent.

Tzv. weak hands jsou z trhu vypráskány, což znamená, že jsou čínské tituly velmi levné. Některé bigh tech tituly se ještě nedávno obchodovaly za multiply (násobky), které se blížily k 10 bodům. Když to srovnáme s americkými technologickými tituly, je zde skutečně propastný rozdíl.

Poznámka

Weak hands je označení z pera legendárního spekulanta Andrého Kostolanyho. Dle jeho strategie nakupoval akcie ve chvíli, kdy z trhu zmizely ty nejslabší kusy investorů. Jelikož se dali nakoupit kvalitní tituly opravdu levně.

Čínský akciový trh se odrazil ode dna

Čínský akciový trh během pouhých pár let smazal většinu kurzových zisků, které nabíral 15 let. Námi analyzovaný trh skutečně proto není žádné terno a investoři, kteří nakupovali během těch let, musí být nyní hodně naštvaní. Nominálně a hlavně v reálném vyjádření, jsou ve velké ztrátě.

Poznámka

Reálným vyjádřením myslím očištění o inflaci. Díky časové hodnotě peněz musíme počítat s tím, že i když jsme nominálně třeba na nule, reálně jsme ve ztrátě, která se rovná inflaci.

Zdroj: tradingview.com
Čínský akciový index Hang Seng
Čínský akciový index Hang Seng

Jak však vyplývá z grafu, otestovali jsme 15leté minimum, od kterého se kurz pěkně odrazil.

Když investor nebo obchodník vykupoval daný support, má nyní papírový zisk v řádu desítek procent. A osobně si nemyslím, že Čína přestává růst. Vykupoval jsem klíčové supporty u několika technologických čínských titulů s plánem, že to budu držet léta.

Jelikož nevidím důvod, proč by trh nemohl po takové depresi klidně roky stoupat.

Proč jsou valuace čínského akciového trhu tak nízké?

Čínský akciový trh se prismatem indexu MSCI China obchoduje s P/E necelých 12 bodů. Jak vyplývá z následujícího grafu, dlouhodobě jde o historická minima.

Nejvyšší valuace měly čínské akcie po miléniu. Poté trh několik rally zaznamenal, ale už nešlo o tak agresivní růsty. Přesto zde vidím potenciál. Dle technické analýzy se totiž trh měl tendenci z těchto úrovní odrážet, což poté vydrželo roky.

Poznámka

Po miléniu byly na čínský akciový trh všichni výrazně býčí, protože čínská ekonomika (HDP) rostla neskutečným tempem.

Zdroj: macromicro.me
P/E čínského akciového trhu (MSCI China).
P/E čínského akciového trhu (MSCI China).

Čína je ovšem dost specifická. A to jak kulturně, tak politickým systémem. Proto nelze počítat s tím, že bude po čínských akciích stabilně tak vysoká poptávka. Nicméně, v letech 2016 a 2020 probíhalo na čínských big tech velmi solidní rally. A právě možnost podobných růstů hledáme.

Snad nejznámější čínský big tech titul Alibaba se dlouho obchoduje za relativně nízké multiply. Zároveň earnings yield (zisková výnosnost) se drží na vcelku vysokých hodnotách. Přesto titul dlouho skomíral a až v předešlých týdnech začal agresivněji růst.

Poznámka

Alibaba čerstvě reportovala vskutku špatné výsledky za první kvartál roku. Když se však podíváme na likviditu firmy, Alibaba disponuje ohromnými objemy hotovostních rezerv. I když se společnosti nyní nedaří, bez problémů to přežije.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Fundamentální ukazatele akcie Alibaba
Fundamentální ukazatele akcie Alibaba

Čínský akciový trh nereflektuje růst reálné ekonomiky

V textu výše jsme si zmínili, že Čína je hodně specifická, což je hodně abstraktní. Co si to ale nějak vizualizovat?

Přiložený graf vizualizuje růst čínského HDP a dvou klíčových čínských akciových indexů. Jak je vidno, akciové trhy nereflektují ani zdaleka růst reálné ekonomiky. Jak je to možné? Na to není vůbec lehká odpověď. A vlastně možná ani neexistuje.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Čínské HDP a výkon indexu Hang Seng a Shanghai Composite
Čínské HDP a výkon indexu Hang Seng a Shanghai Composite

Nejčastěji se uvádí, že čínská vláda jednoduše celou ekonomiku podřizuje státním cílům. Přitom do začátku milénia byl trend opačný. Poté se zásahy centrální vlády postupně zase stupňovaly a v předešlých letech to vygradovalo.

Podle mě zcela přesná odpověď na výše zmíněnou otázku neexistuje. Jde o vícero faktorů, které mají jádro v nejistém čínském prostředí. Věřím však, že kdyby se Čína ekonomicky začala zase liberalizovat jako tomu bylo v 80. letech, čínský akciový trh by se proměnil ve zlatý důl.

Závěrem: Střednědobě jsou čínské akcie velká příležitost, dlouhodobě riskantní

Ze střednědobého hlediska lze v čínských akcií sledovat velkou příležitost. Trh byl dlouho v naprosté depresi a předchozí očekávání byla zcela nenaplněna.

Málokdo z retailových investorů má v současnosti o čínské tituly zájem. Přitom z fundamentálního pohledu zde najdeme dost kvalitních titulů.

Z kontrariánského hlediska je proto čínský akciový trh ideální kandidát pro potenciální investování. Avšak dle mého názoru, pouze pro střední období. Mnohokrát se ukázalo, že růst příliš dlouho nevydržel.

Určitě bych si proto nedělal z čínských titulů portfolio na důchod. Jelikož po 20ti letech z toho nemusíte mít nic. Leč na 3-5 let mi to smysl dává.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.