Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (12. – 16. dubna) – Další týden, který skončil v zelené barvě Covidu a Číně navzdory

Publikováno
Burza s odstupem (12. – 16. dubna) – Další týden, který skončil v zelené barvě Covidu a Číně navzdory

Svátek na burze pokračuje i nadále. Máme za sebou další týden růstu. Jediná změna je, že kupující se více specializují na velké firmy a velké burzovní kapitalizace. Ve všeobecné růstové tendenci se tedy v podstatě se jedná o krátké pozice pro silné hráče. Jinak řečeno tento druh investic jsou sázky na jistotu. Ke změně tendence nedojde během jednoho týdne a proto se nákup osvědčených firem i na kratší dobu jeví jako výborná strategie.

První riziko: Covid

Podle nálady na burze a stoupajících cen aktiv je Covidová krize už za námi. To platí zejména o situaci v USA. Nasvědčuje tomu také prodej letenek na vnitrostátní lety.

Společnost American Airliens potvrdila, že prodej letenek dosahuje 90 % objemu před Covidem. Poslední březnovou neděli se na letištích v USA přepravilo 1,57 milionů pasažérů. Obsazenost vnitrostátních amerických linek dosahuje 80 % kapacit.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ceny akcií amerických leteckých společnosti se ještě nedostaly na úroveň před Covidem, ale už umazaly velkou část ztrát. Společnost Delta Airlines se nyní obchoduje v pásmu mezi 42 – 48 dolary. Před pandemií se cena akcií pohybovala mezi 55 – 60 dolary. Letecké společnosti jsou sice nyní zatíženy dluhy, avšak pro dlouhodobé investory ještě nabízí určitý potenciál. Kde je tedy riziko Covidu?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V současnosti největším rizikem Covidu je možnost, že by naočkovaní lidé mohli přenášet a šířit virus i nadále. K těmto případům již dochází, ale otázkou je, zda mohou naočkování lidé nastartovat novou pandemickou vlnu?

Rozhodující bude rychlost očkování. Tu by měl posílit příchod nové vakcíny do firmy Johnson & Johnson. Prozatím však tuto vakcínu provází kontroverze a nemá potřebné schválení lékařských institucí. Včera, 20. dubna evropská komise pro léčivě preparáty vznesla svůj verdikt, který byl pozitivní.  Vakcínou se začne očkovat co nejdřív v Evropské Unii. Výhody vakcíny převážily nad možným riskem.

Druhé riziko: Čína, digitální měna a polovodiče

Vztahy mezi USA a Čínou budou hlavní hybatel trhů po celé prezidentské období Joe Bidena. Tento vztah má velmi mnoho rovin. Jednak jde o monetární problém, kdy slábnoucí Spojené státy americké budou mít čím dál větší problém udržet nadvládu amerického dolaru. A to jak na úrovní mezinárodního obchodu tak i z technologického pohledu.

Čína nedávno představila svůj model digitálního yuanu. Americká administrativa si nechce ujet vlak a bude se snažit představit v nejbližší době digitální dolar. Avšak americká pozice v tomto závodě je mnohem komplikovanější, protože digitální měny budou vyžadovat velmi komplikovanou legislativu na ochranu osobních údajů.

To se v čínském prostředí řešit nemusí, protože čínští občané nemohou, a ani nesmí před čínským státem cokoli schovávat.

Druhou konkrétní rovinou, na které lze pozorovat vrůstající napětí mezi Čínou a USA, je odvětví polovodičů. Polovodiče a výroba čipů jsou strategickou surovinou pro nadcházející desetiletí. V něm již prakticky nebude existovat výrobek bez polovodičů. Čím dál víc spotřebičů bude také připojeno na internet. Zájem o polovodiče roste především v automobilovém průmyslu. S nástupem elektroaut a automatického řízení, se tato závislost na polovodičích ještě zvětší.

A velkým problémem je, že většina výroby polovodičů se nachází v Číně nebo na Taj-wanu. Díky Covidu již nastal problém se zásobováním čipy. Joe Biden přislíbil pomoc 50 miliard dolarů, aby se problém vyřešil a výroba alespoň některých čipů se vrátila zpět do USA.

S tímto plánem a výrobou by měl pomáhat elektronický gigant Intel. I tato velkorysá pomoc potvrzuje důležitost čipů a polovodičů. Jejich nedostatek nebo válka o ně pro akciové trhy znamená velké riziko.

Indexy: Evropa a Amerika v zeleném

Prozatím se zdá, že napětí mezi USA a Čínou brzdí především asijské indexy. Japonský Nikkei utrpěl mírnou ztrátu 0,28 %. Burza v Šanghaji již ztratila výrazněji 1 %. Nejméně úspěšná byla burza v Hongkongu, ta odepsala 1,7 %.

Ze ztrát v Asii profitovala Evropa. Velmi dobře si vedl francouzský CAC40, který přidal 1,9 %. Německá burza zase o něco víc posunula svá historická maxima a rostla o 1,48 %. Zahanbit se nedal ani britský FTSE a přidal solidních 1,5 %.

V USA trhy taktéž rostly. Dow Jones přidal 1,2 %. S&P500 se dařilo ještě víc a polepšil si o 1,3 %. Technologický Nasdaq-100 přidal 1,1 %, což je slušný výsledek, protože si i nadále mnoho investorů klade otázku, zda technologické akcie nejsou dnes už příliš drahé.

Firemní zprávy: Dobré výsledky americké Morgan Stanley

V posledních dnech celým bankovním sektorem otřásá aféra rodinného fondu Archegos. Tento fond v poslední době spekuloval na burze ve velmi silných pákách na poklesy různých světových akcií. Protože k poklesu nedošlo banky, které pokrývaly finanční operace fondu, musely jejich pozice uzavřít. Tím situace připomíná scény z filmu Margin Call. V každém případě musí banky tyto ztráty uvést ve svých obchodních výsledcích. Proto byly výsledky amerických bank tak ostře sledované.

Nakonec ale dopadly ještě dobře. Morgan Stanley i přes ztrátu 644 milionů dolarů způsobené přímo fondem Archegos navíc na svém vlastním portfoliu ztratila dalších 267 milionů dolarů. Celá aféra Archegos tak americkou banku stála 911 milionů dolarů. CEO Morgan Stanley James Gorman však tyto výdaje považoval za nutné ztráty a tedy dobře utracené peníze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I přesto se bance v prvním čtvrtletí dařilo a vykázala čistý zisk 3,98 miliard dolarů. Což představuje zisk 2,19 dolarů na jednu akcii. V minulém roce to bylo pouze 1,01 dolarů na akcií. Morgan Stanley si velmi rychle zvykla na Covid a dokázala i přes ekonomickou nejistotu zisk zdvojnásobit.

Komodity: Ropa potvrdila svůj růstový potenciál a i zlatu se dařilo

Díky dobrým číslům o spotřebě ropy v Americe, která naznačují, že americká spotřeba rychle roste, se dařilo i ropě. Cena ropy Brent se znovu podívala k 67 dolarů za barel.

Lehká americká ropa se prodávala za 63,5 dolarů za barel. Světová mezinárodní energetická společnost zlepšila svůj odhad nárůstu spotřeby ropy o 230 000 barelů denně. Podle jejich čísel je nyní světová spotřeba ropy na úrovní 96,7 milionů barelu denně.

I přesto, že akciové trhy rostly, rostla i chuť investorů po zlatu. Jeho cena se přiblížila k hranici 1770 dolarů za unci. Stříbro se prodávalo za 26 dolarů za unci. Ceně zlata jistě prospěly informace, že Čína, ale i Maďarsko, prostřednictvím svých centrálních bank nakupují žlutý kov.

Slovo závěrem: Nenechte se zmást

I když se prozatím může zdát, že světové burzy rostou a nic je nezastaví, situace není zdaleka jasná. Geopolitické napětí stoupá všude na světě. Změna trendu však nepřijde z ničeho nic a je pravděpodobné, že trhy mohou setrvačností ještě několik týdnů růst anebo se konsolidovat.

Během tohoto klidnějšího období by investor měl pomalu připravovat své plány na to, jak jednat a jakou strategií mít, pokud se tendence na trhu změní ze stoupající na klesající.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎