Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
delta airlines
DAL
Akcie Delta Airlines (DAL) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$50,92 (1 161 Kč)

-4,2 % za 7 dní

delta airlines

Akcie Delta Airlines (DAL) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Delta Airlines
Graf DAL

$50,92 (1 161 Kč)

-4,2 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Delta Airlines

Logo Delta Airlines
Delta Airlines/DAL
Načítání
Načítání
Kupte si akcie DAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Delta Airlines

Tržní kapitalizace $33,29 mld. EBITDA $8,18 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 2,71
Roční dividenda na akcii $0,4 P/E (Cena k zisku) 6,61
Dividendový výnos 0,78 % Návratnost aktiv 5,17 %
Příjmy společnosti $59,04 mld. Návratnost vlastního kapitálu 57,54 %
Příjmy na akcii $92,35 Provozní marže 4,12 %
Účetní hodnota na akcii $17,39 Zisková marže 8,49 %
Hodnota podniku $56,01 mld. Cílová cena Wall Street $60,59

Informace o akciích Delta Airlines

Jméno Delta Airlines vám určitě není neznámé. Podle mnoha měřítek se jedná o největší leteckou společnost na světě. Pokud letecké dopravy využíváte, je velmi pravděpodobné, že už i vy patříte mezi desítky miliard cestujících, které Delta Airlines za svoji existenci přepravila.

Společnost Delta Airlines je obchodována na newyorské burze NYSE pod tickerem DAL. Pokud chcete (nejen Delta Airlines) na NYSE obchodovat, můžete zadávat obchodní příkazy od pondělí do pátku, od 15:45 do 22:00 středoevropského času.

Než si akcie Delta Airlines představíme detailně, doporučujeme vám přečíst si souhrnný článek, co to jsou akcie, proč se vydávají, prostě vše o akciích.

Obsah článku

O společnosti Delta Airlines

Zdroj: wikipedia.org
Delta Airlines
Delta Airlines

Delta Airlines je americkou leteckou společností s historií sahající do roku 1924. Dle mnoha měřítek (například dle obratu nebo dle odhadované ceny značky) se jedná o největší leteckou společnost na světě.

Ročně přepraví Delta Airlines téměř 200 milionů pasažérů a denně operuje až 15 000 lety do více jak 300 destinací. Mimochodem Delta Airlines je v České republice oblíbeným sezónním spojem Praha – New York (JFK).

Jako americký dopravce upřednostňuje Delta Airlines domácí Boeing, ovšem ne tak výrazně, jak byste možná čekali. Z vlastní flotily 869 letadel jich je 439 od Boeingu a 348 od Airbusu. Ke konci roku 2021 měla Delta Airlines objednávky u společnosti Airbus na dodání 227 letadel (především Airbus 321 neo – 125 kusů), které mají být dodány do roku 2026. Tím by se poměr Boeing x Airbus měl přesunout na evropského výrobce.

Delta Airlines je zakládajících členem letecké aliance Sky Team (rok 2000). Na americkém trhu najdete Delta Airlines také pod značkou Delta Connections nebo pod partnerskými Compass Airlines, Endeavor Air, ExpressJet, GoJet Airlines, Shuttle America a Skywest Airlines.

Na území USA s partnerskými společnostmi zajišťuje Delta Airlines přepravu pasažérů kanadskými letadly Bombardier a brazilským Embraerem. V mezinárodních letech spolupracuje Delta Airlines s KLM, Air France, Virgin a Alitalia.

Historie společnosti

Historie Delat Airlines se datuje do roku 1924. V tomto roce byste ale ještě název Delta Airlines nenašli, stejně tak byste marně hledali leteckou přepravu osob. V té době Huff Daland Dusters podnikalo v oblasti práškových letadel.

Největší společnost práškových letadel se rozrůstala a v roce 1929, již pod jménem Delta Airlines Service, podniká první komerční let s přepravou osob. Delta Airlines se daří rozšiřuje flotilu, destinace a určuje či následuje letecké trendy.

Zdroj: wikipedia.org
Delta Air Lines Boeing 747-400

Ve 40. letech minulého století nasazuje Delta Airlines na palubu stevardy. Jako první aerolinka nasazuje dvoumotorové proudové letadlo McDonnell Douglas DC-9 a u Boeingu hned objednává jumbo 747 (letadlo známé pro svůj “hrb” nebo jako Air Force One – letadlo pro přepravu amerického prezidenta).

V rozvoji najdeme i finanční problémy, ale Delta Airlines si s nimi vždy poradila, naopak z nich vyšla silnější, a i některé konkurenty koupila. Do Delta Airlines se začlenila například zkrachovalá společnost Pan Am.

V 90. letech nabízí Delta Airlines rezervace letenek přes internet a v roce 2000 je zakladatelskou společností SkyTeam.

Delta Airlines v číslech

 • Historie od roku 1924
 • Celkově desítky miliard přepravených pasažérů
 • Až 200 milionů přepravených pasažérů za rok
 • Až 15 000 letů za den
 • Přes 300 destinací po celém světě
 • Kolem 900 vlastních letadel
 • Obrat kolem 30 miliard amerických dolarů ročně
 • Přes 80 000 zaměstnanců po celém světě

Vývoj ceny akcií Delta Airlines

Dlouhodobý růst akcií Delta Airlines zastavil až příchod světové pandemie koronaviru. Začátkem roku 2020 s úderem restrikcí a omezení cestování začaly akcie Delta Airlines, stejně jako ostatních aerolinek strmě klesat. V případě Delta Airlines byl propad z 59 dolarů na akcií až na 19 dolarů.

Logo Delta Airlines
Delta Airlines/DAL
Načítání
Načítání
Kupte si akcie DAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Propad ceny akcií kvůli koronaviru neměla Delta Airlines pod kontrolou a zasaženo bylo mnoho odvětví. Delta Airlines ale i tyto těžké časy překonala a cena akcií opět roste, tedy pokračujeme v nastoleném trendu před koronavirem.

Dividendy Delta Airlines

Delta Airlines nevyplácí dividendy. Zisk plně investuje do svého růstu a měl by se tak projevit v ceně akcií. Ostatně to že Delta Airlines umí zisk investovat a akcie rostou na ceně je vidět na grafu v kapitole výše.

Pokud vás ale dividendové akcie zajímají, podívejte se na seznam dividendových králů a aristokratů. To jsou akciové společnosti, které navyšují dividendu aspoň 25 let (aristokraté), některé i více jak 50 let (králové).

Investování do akcií Delta Airlines

Akcie Delt Airlines vykazují růstový potenciál, a tak investice do nich určitě stojí za zvážení. Investovat do akcií Delta Airlines lze navíc z pohodlí domova, stačí vám připojení k internetu. Na výběr máte ze dvou základních možností, tou první je dlouhodobá investice do akcií jako takových. Pokud byste chtěli obchodovat jen krátkodobě a vydělávat i na malých pohybech ceny, je tady možnost dva a spekulace pomocí finančních derivátů, nabízí se třeba CFD kontrakty.

První možnost: nákup akcií Delta Airlines

Nákup klasických akcií je nejenom nejsnazší, ale v mnoha případech i ten nejlepší způsob investování. Je to logické, nejsou zde žádné složité poplatky a vše je maximálně jednoduché.

Delta Airlines sice žádnou dividendu nevyplácí, ale při držení klasických akcií byste na ni případně měli nárok. Dividenda by se vám připsala na obchodní účet u brokera a bylo by čistě na vás, zda byste si ji nechali vyplatit na osobní účet nebo využili k dalším investicím.

Koupě fyzických akcií je atraktivní i finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je další významný fakt, který hraje fyzickým akciím do karet. Především při dlouhodobém držení dokáží poplatky z pákového efektu spolykat velmi velkou část zisků.

Samozřejmě ale XTB není jedinou možností, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů, například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Ukažme si to na jednoduchém příkladu.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Delta Airlines je 40 amerických dolarů za kus, to byla například cena v lednu 2022. Za 400 USD si tedy koupíme 10 akcií Delta Airlines.

Pokud cena vzroste o 20 % na 48 USD za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 400 USD a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodáme tedy za 480 USD a máme zisk 80 USD.

Zisk ve výši 80 USD můžeme dále investovat nebo si ho můžeme nechat vyplatit na bankovní účet.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Delta Airlines

V případě, kdy nechcete akcie držet dlouhodobě (týdny a měsíce), ale jen minuty, hodiny, maximálně dny, tak se nabízí obchodovat s finančním derivátem a s finanční pákou. V takovém případě můžete vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

Ke krátkodobému obchodování můžeme doporučit CFD kontrakt. I tyto finanční deriváty můžete obchodovat u většiny brokerů, třeba u námi zmíněného XTB najdete akcie Delta Airlines jako CFD kontrakt.

Zdroj: xtb.cz
Akcie Delta Airlines u XTB: akcie a derivát CFD

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Finanční páka umožňuje nakoupit více akcií, než na kolik máte dostupné prostředky na obchodním účtu. Představit si to můžete jako obchodování s půjčkou. Vysvětlíme si to na tomto příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici 400 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 000 USD (pětinásobkem).

Najednou si tedy můžete koupit rovnou 50 akcií Delta Airlines po 40 USD (bez pákového efektu jste mohli nakoupit “pouze” 10 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší ze 40 USD na 48 USD za jednu akcii Delta Airlines, tak vyděláte pořád stejných 8 USD na akcii. Tentokrát ale nemáte 10 akcí, ale hned 50 akcí, tedy 50 krát 8 = 400 USD. Najednou jste nevydělali 80 USD, ale hned 400 USD a to na stejném cenovém pohybu. Mimochodem zdvojnásobili byste tím váš obchodní účet (z 400 USD na 800 USD). Není to skvělé?

Ano, je to skvělé, přesně takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně to ale funguje opačným směrem, tedy když cena klesá, násobí se vám ztráta. Máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku či ztráty.

Navíc zde budou i poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”). Poplatky jsme v našem případě výše nezohlednili, stejně tak minimální částku, kterou si musíte u pákového obchodování na účtu nechat, jakýsi bezpečnostní polštář (aby se v případě rychlého poklesu stihl obchod uzavřít a vy jste skončili s obchodním účtem na nule a nikoliv v mínuse)

Kde koupit akcie Delta Airlines?

Koupit akcie Delta Airlines, ať už akcie jako takové nebo finanční derivát typu CFD vhodný pro krátké obchody s finanční pákou, jde z pohodlí domova. Potřebujete jen připojení k internetu, ideálně počítač a dobrého brokera.

Broker vám dá přístup na trh. Při výběru brokera buďte obezřetní, protože se v zásadě jedná o vašeho obchodního partnera a se špatným obchodním partnerem nikdy nemůžete být úspěšní.

Za nás můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, sami u něj máme obchodní účty. Ostatně přečtěte si recenzi XTB. U XTB můžete akcie Delta Airlines obchodovat jako akcie, i jako finanční derivát CFD.

Samozřejmě obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů, nemusí to být XTB. Nabízí se například eToro nebo RoboMarkets. Případně navštivte naše srovnání akciových brokerů.

Akcie Delta Airlines jsou obchodované na burze v New Yorku – NYSE. Obchodní hodiny ve formátu středoevropského času jsou pondělí až pátek, a to od 15:45 do 22:00.

Zdroj: xtb.cz
XTB, detail akcií Delta Airlines

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 USD. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Delta Airlines, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do akcií Delta Airlines? A co na akciích Delta Airlines sledovat?

Delta Airlines je jednou z největších leteckých společností na světě (podle některých měřítek i největší). Silná kapitálová struktura, téměř 900 letadel ve flotile a ohromující čísla jako desítky miliard přepravených cestujících, či až 15 tisíc letů denně dělají Delta Airlines skutečně špičkou ve svém oboru.

Fakt, že má Delta Airlines skvěle rozjetý business podtrhují i akcie, které sice nevyplácení dividendu, ale dlouhodobě rostou. Akcie Delta Airlines ovšem nejsou úplně bezproblémové, co na nich sledovat?

Letecké společnosti obecně jsou náchylné na letecké nehody. Nemusí se jednat pouze o nehodu daného přepravce, ale o technický problém výrobce, které povede k uzemnění celé modelové řady letadel. V paměti možná máte Boeing a celosvětově uzemněná letadla 737 MAX.

Nejen letecký průmysl značně utrpěl i pandemií koronaviru. Onemocnění COVID-19 znamenalo krach několika leteckých společností, v případě Delta Airlines došlo k výraznému propadu akcií z cca 59 dolarů na 19 dolarů za akci. Tedy propad ceny téměř 70 %.

Akcie Delta Airlines jsou citlivé i na cenu pohonných hmot a na politická opatření (vízové povinnosti, celní náležitosti a podobně). To vše jsou faktory, které výrazně ovlivňují úspěch leteckého podnikání.

Ujít byste si neměli ani plány Delta Airlines, její budoucnost. Nejlépe je můžete vidět v podobě nových (před)objednávek letadel. Například investice a předobjednávky nových letadel od Airbusu (321 neo nabídne extrémně nízkou spotřebu paliva na kontinentálních letech) je investory hodnocena velmi pozitivně.

Výše jsme zmínili fakta, která je dobrá sledovat. Tyto aspekty se následně promítnou ve finančních výsledcích, které jsou na koncovce alfou a omegou dlouhodobého směřování akcií.

Přes sledování trendů v letectví a nových objednávek letadel nezapomeňte na základ – finanční výsledky. A tím nemyslíme jen zisk, ale i další finanční ukazatele a v neposlední řadě třeba i podíl na trhu.

Akcie Delta Airlines jsou rozhodně zajímavé, už jen z pohledu, že dlouhodobě rostou. Vývoj ceny akcií by ovšem neměl zakrýt nemalá rizika, která v tomto odvětví jednoznačně jsou. Pokud o investici do Delta Airlines uvažujete, nezapomeňte i na diverzifikaci vašeho investičního portfolia. Nikdy byste neměli vše sázet na jednoho koně – v našem případě Delta Airlines.

A co si o akciích Delta Airlines myslíte vy? Vidíte v tomto titulu velké riziko nebo velký potenciál? A máte v portfoliu již nějakou leteckou společnost?

Více informací o akciích Delta Airlines (DAL)

Název společnostiDelta Airlines
TickerDAL
Webové stránkyhttps://www.delta.com/
Adresa sídla společnostiPO Box 20706, Atlanta, GA, United States, 30320-6001
Založeno1925
Datum IPO3. 5. 2007
SektorPrůmysl
PrůmyslLetecká doprava
Zaměstnanci103 000
Vedení společnostiCEO & Director: Mr. Edward H. Bastian
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy4. 6. 2024
Datum ex dividenda13. 5. 2024
Roční dividenda na akcii$0,4
Dividendový výnos0,78 %
Výplatní poměr6,21 %
Příjmy
Příjmy společnosti$59 036 999 680
Příjmy na akcii$92,35
Růst příjmů čtvrtletně R/R7,8 %
Valuace
Tržní kapitalizace$33 285 246 976
Hodnota podniku$56 013 295 616
P/B (Cena k účetní hodnotě)2,71
P/E (Cena k zisku)6,61
Očekávané P/E6,9
Účetní hodnota na akcii$17,39
Cílová cena Wall Street$60,59
Hodnota podniku k příjmům0,88
Hodnota podniku k EBITDA7,39
Cena k příjmům0,51
Rentabilita
EBITDA$8 181 000 192
Provozní marže4,12 %
Zisková marže8,49 %
Hrubý zisk$9 680 000 000
Zisk na akcii (EPS)$7,8
Zředěný zisk na akcii (EPS)$7,8
Očekávaný EPS (tento rok)$6,65
Očekávaný EPS (příští rok)$7,36
Očekávaný EPS (tento kvartál)$0,36
Očekávaný EPS (příští kvartál)$2,23
Růst zisků čtvrtletně R/R143,6 %
Výkonnost
Návratnost aktiv5,17 %
Návratnost vlastního kapitálu57,54 %
Názor analytiků
Cílová cena$53,94
Silně kupovat15
Kupovat5
Držet-
Prodat1
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Delta Airlines
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat