Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (5. – 9. dubna) – Další týden nových rekordních hodnot na akciových trzích

Burza s odstupem (5. - 9. dubna) – Další týden nových rekordních hodnot na akciových trzích

Burza s odstupem (5. - 9. dubna) – Další týden nových rekordních hodnot na akciových trzích

Druhý dubnový týden začal bez velkého překvapení. Trhy si stále užívaly záplavu hotovosti. Zprávy o Covidu měly na obchodování spíše pozitivní dopad. Sice se blíží otevření ekonomiky, ale nebude rychlé a zbrklé. Spíše se můžeme dočkat toho, že určitá omezení potrvají i přes léto. To je trhy vnímáno jako velmi pozitivní zpráva, protože to znamená, že zvyšování sazeb se odkládá na neurčito.

Na podzim také ještě může přijít další vlna Covidu. To může znamenat, že na trhu bude zase spousta hotovosti. Proč se tedy akcií zbavovat, když kupců bude díky centrálním bankám dostatek. To je hlavní důvod, proč roste v podstatě vše.

Čínské mráčky a neotřesitelné GAFAM

Při pohledu na performance amerických akci si nejde nevšimnout odliv zájmu investorů od čínských technologických firem.

Důvodů je hned několik. Investoři se nyní obecně zbavují firem, které raketově rostly s příslibem solidního zisku za několik let. Jednoduše si uvědomili, že v současné době nevíme, jak bude svět vypadat za 6 měsíců, natož pak za několik let. Společnosti bez výsledků a s velkým potenciálem budou těžko přesvědčovat investory o možných budoucích ziscích.

Investoři se tedy zbavují především čínských společností. Jednak nemají kam růst a následně se čeká, že nová americká administrativa přejde do ofenzivy, co se týká vztahu s Čínou. Jako eventuální možnost zatlačit na čínské společnosti je právě nařízení stáhnutí čínských společností z amerického akciového trhu. Čínská obdoba vyhledávače Google Baidu za poslední měsíc ztratil přes 19 %. Čínský internetový prodejce Pinduoduo ztratil přes 15 %. Obdobně čínská společnost JD.com ztratila přes 8 %. Čínská společnost zabývající se cestováním a ubytováním v říši středu Trip.com ztratila 14 % ze své ceny za pouhý měsíc.

Vývoj cen akcií Baidu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Naopak společnosti GAFAM budily znovu zájem investorů. Jednoduše se projevuje fenomén, že při možném krachu, tyto společnosti budou mít pořád cenu. Jejich nadvláda nad světem se zdá být neotřesitelná.

Akcie Applu předvedly velmi slušnou jízdu. Za druhý dubnový týden posílily o 8 %. Stejně tak akcie Googlu přidaly zisk 7 %, dařilo se i Amazonu se ziskem 6,6 %. Akcie Facebooku tento týden přidaly 5 %, avšak za celý měsíc dosáhly zisku 16,42 %. Akcie této sociální sítě jsou tak na svých historických maximech. Jedna akcie Facebooku se dá pořídit za 312 dolarů. I přes mnoho problému a skandálů Facebook ukazuje svojí sílu a hlavně důvěru investorů.

Vývoj akcií Facebooku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Indexy: Po dlouhé době vítězství Evropy a Ameriky nad Asií

Asijským indexům se v poslední době nedaří dosáhnout vícedenního růstu. Vždy po jedné optimistické seanci přijdou výprodeje.

Japonský Nikkei ztratil 0, 3%. Burza v Šanghaji odepsala ještě o trochu víc 0,4 %. Nejhůře dopadla burza v Hongkongu, jejíž ztráta už nebyla pouze kosmetická, ale odepsala 0,8 %.

Evropě se daří. Německý Dax pokořuje jeden rekord za druhým. V absolutních číslech index Dax dosáhl již 15 234 bodů. Za minulý týden si připsal 0,6 %. Ještě lépe se však dařilo francouzskému indexu CAC40. Ten si připsal 1,1 %. Dostal se tak na svojí úroveň z konce roku 2000. To i přesto, že Francie bude ještě jeden měsíc v přísném lockdownu. Nejlépe si však vedl britský FTSE, který posílil o 2,8 %.

Vývoj indexu DAX 30
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V zámoří se dařilo indexu Nasdaq-100, a to hlavně díky posilujícím akciím GAFAM. Nasdaq-100 se přiblížil ke svým rekordním hodnotám z únoru 2021. Nasdaq-100 přidal 3,1 %. S&P500 sice zaostal za technologickým indexem, ale i tak přidal dobrých 2 %. Dow Jones dopadl nejhůř z amerických indexů, a to i s týdenním přírůstkem 1,9 %.

Vývoj indexu Nasdaq-100
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Firemní zprávy: Konec snu o vegetariánském masu?

Společnost Beyond Meat dlouho patřila k vyhledávaným akciím s obrovským potenciálem do budoucnosti. Rozšíření vegetariánství mezi mladými, silný nátlak neziskových organizací na snížení konzumace masa, která stojí obrovské množství pitné vody a zvyšující se cena masa, to vše dlouho táhlo investory kupovat akcie Beyond Meat. Těmto akciím dlouhodobě věřil také finančník Georges Soros.

Vývoj cen akcií Beyond Meat
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V posledních měsících se však kalifornské společnosti nedaří. Akcie ztratily za poslední dva měsíce přes 30 %. V létě roku 2019 tato akcie dosáhla svého vrcholu a prodávala se za 234 dolarů. V dnešní době se dá pořídit za cenu okolo 135 dolarů. Za tímto poklesem je především koronavirus.

Prodeje společnosti restauracím se za poslední čtvrtletí propadly na úroveň 23 milionů dolarů. Pro srovnání před rokem za stejné období prodeje do restaurací dosahovaly 60 milionů dolarů.

I přes nedůvěru investorů se tato akcie se velmi rychle může dostat zpět na výsluní s otevřením restaurací. Prozatím si společnost věří. Chystá se otevřít první továrnu mimo USA a to v Číně. V lednu 2021 se společnosti podařilo uzavřít smlouvu o dodávkách svých produktů s dvěma největšími sítěmi fastfoodů ve světě: s McDonaldem a Yum! Brands.

Největší překážkou růstu ceny akcie Beyond Meat jsou tak shortaři, kteří si tuto akcií vybrali jako oběť koronaviru. Sázky na pokles však brzy ustanou, pokud se znovu začnou otevírat restaurace v USA. Tato akcie může v portfoliu právě zastupovat akcii s velkým potenciálem růstu, pokud se situace okolo koronaviru znormalizuje.

Komodity: Ropa pokračuje v konsolidaci

Od minulé burzy s odstupem se na ropě nezměnilo prakticky nic. Země OPECu souhlasí s myšlenkou, že budou velmi pomalu navyšovat svojí produkci v závislosti na poptávce. Z hlediska technické analýzy se ropa pořád nachází v dlouhodobém růstovém kanálu. V krátkodobém horizontu jsme svědky konsolidace.

Vývoj ropy WTI
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ropa Brent se obchodovala okolo 63 dolarů za barel. Lehká americká ropa se točila okolo ceny 59 dolarů za barel. Pokud se ropa Brent dostane pod hranici 59 dolarů, bylo by to velmi špatné znamení. Poptávka po ropě by klesla a to by znamenalo, že otevření ekonomik je ještě velmi daleko. Pokud k tomu nedojde, může být investor prozatím v klidu, protože i nadále je poptávka po černém zlatě ve světě na vzestupu.

Komodity: Zlatu se v dubnu dařilo

Od měsíce března je patrný tlak na cenu zlata. Svět si zvykl na to žít s koronavirem. Prozatím vládne relativní stabilita a těžká rozhodnutí se odkládají na dobu po Covidu.

Do té doby panuje shoda mezi politiky, že se bude dělat vše pro záchranu ekonomiky. Dokud situace zůstane relativně klidná, zlato bude investory lákat jen těžko. Zlato nenabízí investorům dividendu, a proto pro jeho koupi musí na trhu existovat silný růstový signál. Ten tu prozatím není. I tak se zlatu dařilo atakovat hranici 1750 dolaru za unci. Stříbro se prodávalo za 25 dolarů za unci. Pokud nedojde k proražení hranice 1820 dolarů za unci, zlato se zájmu investorů jen tak nedočká.

Vývoj ceny zlata
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zlatu se dařilo, avšak čeká ho ještě hodně práce. První rezistence je na 1770 dolarech, ale i tato hranice nemusí zlatu stačit, aby se nastartoval růst. Změna tendence by přišla až při proražení hranice 1820 za unci. Stříbro a zlato se pokouší o odraz na vyšší hodnoty.

Slovo závěrem: Jak dlouho bude trvat klidný růst?

Pro zatím se zdá, že trhy znovu našly svojí stabilitu. Plán prezidenta Bidena a politika centrálních bank bude nadále vše dělat proto, aby trhy rostly. Čím dál víc lidí se nechá zlákat investicemi do akcií.

Ve středu 14. dubna začne výsledková sezona v USA. Tradičně ji budou otevírat americké banky Goldman Sachs, Wells Fargo a JP Morgan. Avšak neočekává se, že nadcházející výsledková sezona způsobí zásadní změnu trendu. Dnes je víc než evidentní, že změna trendu a nálady na trhu je dána především politikou FED a ECB. Změna může nastat až po výsledkové sezoně, dříve ne.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo