Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (3. – 7. května) – Bude inflace trvalá nebo jen přechodná?

Publikováno
Burza s odstupem (3. – 7. května) – Bude inflace trvalá nebo jen přechodná?

První květnový týden trhy stále oscilovaly mezi dvěma scénáři. Paradoxem celé situace je, že tyto scénáře byly v rozporu s tím, jak situaci vnímá většina lidí. První scénář je, že se brzo otevře ekonomika, spustí se velká spotřeba, a povede to k inflaci. Většina lidí by ocenila, aby se situace vrátila k normálu co nejdříve. Avšak právě rychlá inflace povede ke zvednutí sazeb a na tuto vyhlídku trhy reagují špatně.

Kdyby však Covid trval i nadále anebo přicházela špatná data z makroekonomiky, znamenalo by to naopak, že trhy a státy budou i nadále využívat kvantitativní uvolňování a další podobné stimuly na pomoc obyvatelstvu.

Trvající krize je špatnou zprávou pro lidi, avšak pozitivní pro finanční trhy. Druhý scénář právě počítá s tím, že Fed bude držet nízké úrokové sazby co nejdéle.

Špatná čísla z amerického trhu práce

Jakkoliv se to zdá perverzní, systém dobrých a špatných zpráv jsme si mohli ověřit právě tento týden. Špatná čísla z amerického trhu práce ukazovala, že americká ekonomika vytvořila mnohem méně pracovních míst, než se čekalo.

Americká statistika ukázala, že v dubnu 2021 se vytvořilo 266 000 pracovních míst mimo zemědělství. Většina ekonomů však odhadovala, že nových pracovních míst vznikne 978 000. Z toho jasně vyplývá, že k rychlé obnově pracovních míst po Covidu nedochází tak rychle jak se čekalo. Bidenova administrativa bezprostředně reagovala, tím, že státní program pomoci v nezaměstnanosti bude i nadále pokračovat. Otázkou je, jak dlouho se může americká, a posléze světová ekonomika, stimulovat a držet uměle pří životě?

Poznámka

Janet Yellenová a přehřívání ekonomiky v USA

Jednoznačný pohled na státní stimuly se začíná pomalu měnit. Problém je, že se objevuje čím dál víc hlasů, že se ekonomika v USA přehřívá. Tuto domněnku vyslovila na začátku května Janet Yellenová, bývalá šéfka Fedu, a nyní americká ministryně financí. Díky pomoci ze strany státu, se americká ekonomika začíná přehřívat.

Aby nedošlo ke kolapsu, bude se muset zatáhnout za záchrannou brzdu v podobě snížení státní pomoci a zvýšením sazeb. Toto tvrzení nové ministryně financi je velmi překvapivé, zvláště pro toho, kdo sleduje Yellenovou delší dobu.

Ještě když byla šéfkou Fedu, podporovala a teoretizovala přehřátí ekonomiky. To má za následek růst minimální mzdy a podporuje zaměstnanost v nejnižší sociální kategorii. Dobrá otázka je, proč dnes brojí proti tomuto přehřívání? Protože právě zlepšení situace nejníže postavených občanů v systému by mohlo být snem demokratů.

I přes politické výhody tohoto kroku si Yellenová uvědomuje, že pokud by došlo k růstu nejnižší mzdy v USA, znamenalo by to jediné: a to, že by se z přechodné inflace stala trvalá a systémová. Pokud by k ní došlo, bylo by to velké nebezpečí pro celý systém, protože jediným možným východiskem by bylo razantní zvýšení úrokových sazeb. Což by znamenalo brutální změnu pro současný finanční systém, který si již zvykl na fungování s nízkými úrokovými sazbami. Právě boj s inflací a teoretická možnost růstu úrokových sazeb budou klíčové elementy pro vývoj situace na finančních trzích.

Covid katalyzátorem

Podle reakcí trhu se zdá, že Covid je už za námi. A to i přes šíření viru v Indií. Čísla z Indie sice vypadají katastroficky, ale daly se čekat při velikosti Indie. Prozatím se zdá, že řešením problému jsou vakcíny. Velmi špatnou zprávou pro trhy by bylo, pokud by Covid silně udeřil v zemi, kde je již velká část populace očkována. To by byl problém. Pokud budou chodit zprávy o dalších vlnách ze zemí, kde je proočkovanost nízká, není to pro trhy žádná pohroma.

Indexy: I přes nejistotu ohledně monetární politiky rostly

První květnový týden byl pro většinu světových indexů v konečném důsledku pozitivní. Japonský Nikkei vzrostl o 1,9 %. Nedařilo se čínským burzám. Burza v Šanghaji odepsala 0,6 % a burza v Hongkongu ztratila 0,2 %

Lépe si vedly indexy v Evropě. Francouzský CAC40 zažil velmi dobrý týden a přidal 1,7 %. Francouzský index je tažen především giganty z oblasti luxusu jako LVMH, Hermes nebo Loreal. Německý Dax posílil shodně s CAC40 o 1,7 %. Ještě lépe se dařilo britskému indexu FTSE, který přidal solidních 2,4 %. Nezaostaly ani burzy z jižních evropských zemí. Rekordmanem byla španělská burza, která přidala 2,8 %. Portugalská burza vzrostla o 2,1 % a Italská posílila o 2 %.

V zámoří se dařilo především indexu Dow Jones, který znovu atakuje historické maximální hodnoty. Dow Jones posílí o 2,5 %. Dařilo se i S&P500, který vzrostl o 1,2 %. Naopak nedaří se technologickému indexu Nasdaq-100. Ten i přes dobré výsledky GAFAM je tažen dolů. Tento index ztratil 0,6 %.

Index je tažen dolů hlavně díky společnostem, které několikanásobně vzrostly během minulého roku. Nyní si investoři kladou otázky, zda budou v tomto výkonu pokračovat i nadále.

Odpověď je spíše záporná, proto se nyní tito investoři poohlíží například po kryptoměnách, kde se dají realizovat velké zisky nebo ztráty v rozmezích několika týdnů. Z Indexu Nasdaq-00 se nedařilo především těmto firmám: Baidu – 8,93 %, Zoom – 7,6 %, Tesla – 5,2 %, Amazon – 5,07 %.

Komodity: Zdražení průmyslových kovů a zemědělských surovin

Většina komodit zaznamenala od začátku roku silný růst. 20% vzrůst cen není žádnou výjimkou. Velmi dobře si vede měď, ale i jiné kovy. Roste i cena zemědělských komodit jako je obilí, rýže a maso. Prozatím cena zemědělských komodit nedosahuje svých historických maximálních hodnot jako nyní měď. Ale pokud cenový růst bude pokračovat i nadále, bude zvyšující cena přidělávat vrásky zejména politikům. A to jak v nerozvinutých zemích, (nesmíme zapomínat, že neklid v Sýrií anebo bouře v Egyptě byly do jisté míry způsobeny rostoucí cenou základních potravin), ale i v zemích západních Evropy, protože tato nestabilita může znovu zvednout velkou migrační vlnu.

Komodity: Ropa a zlato pokračují v růstu

Co jsme napsali výše platí i pro dvě nejsledovanější komodity: ropu a zlato. Ropa Brent se blížila během týdnu k rozhodující hranici 70 dolarů za barel, avšak v závěru týdne ustoupila na hranici 68 dolarů za barel. V následujících dnech se znovu můžeme dočkat pokusů překročit 70 dolarovou hranici, která je rozhodující jak z pohledu technické analýzy tak i psychologické hranice. Navíc se blíží léto, a vypadá to, že v Evropě se bude moci dát cestovat, a tak vzroste poptávka po této surovině. Americká lehká ropa se obchodovala za 64 dolarů za barel.

Zlato díky číslům z amerického trhu práce pokořilo hranici 1840 dolarů za unci. Zlatu se nedařilo hlavně kvůli rostoucím výnosům na amerických dluhopisech. Ty nyní přestaly růst a tak se investoři pomalu vrací ke zlatu jako jistotě proti inflaci. Z hlediska krátkodobého horizontu zlato pokračuje v růstu, avšak důležitou hranicí bude úroveň 1870 dolarů za unci.

Pokud ji zlato přeskočí, bude to znamenat obrácení trendu i v dlouhodobém horizontu. Cesta pro světlé zítřky na zlatě bude otevřena. Jinak budeme znovu v konsolidačním scénáři a zlato bude stagnovat. Pro úplnost dodejme, že stříbro se obchodovalo na úrovni 27,5 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Trhy rostou i nadále

Při pohledu na vývoj indexů z dlouhodobější perspektivy je jasné, že trhy jsou pořád rostoucí. I když pohyb slábne, není důvod, proč by se mělo mluvit o krachu příští týden. Trhy se neotočí ze dne na den. Vždy bude nějakou dobu konsolidace, a následně se rozhodne, kam se trhy vydají. Není důvod podléhat panice, pokud trhy jeden den nebudou růst.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎