Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude současný bezprecedentní akciový růst pokračovat?

Akciové trhy prudce rostou díky boomu umělé inteligence. Jedná se o historickou býčí sérii, nebo o další bublinu?

Publikováno
Bude současný bezprecedentní akciový růst pokračovat?
Zdroj: depositphotos.com

Ceny akcií zažívají prudký vzestup a indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average dosahují nových historických maxim.

Také index Nasdaq 100, známý svým technologickým zaměřením, dosáhl nové nejvyšší úrovně.

Tento vzestupný trend byl podpořen silnými výsledky akcií v oblasti umělé inteligence, zejména společnosti Nvidia, která po působivých výsledcích zaznamenala výrazný růst.

Nejde jen o další bull run

Tento prudký růst trhu není jen tak ledajakým typickým býčím tažením; je to jeden z těch, které se zapíší do historie.

Index S&P 500 rostl 15 z posledních 17 týdnů, což se za posledních 50 let stalo pouze jednou. Tento týden by mohl potenciálně vyrovnat rekord v počtu po sobě jdoucích vítězných týdnů z roku 1971.

Hnací silou tohoto vzestupu je rychle rostoucí sektor umělé inteligence v čele se zmiňovanou společností Nvidia. Akcie tohoto výrobce čipů letos vzrostly přibližně o 60 %, což přispělo i k růstu širšího trhu.

Vývoj ceny akcií Nvidia v letošním roce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Skupina technologických gigantů přezdívaná velkolepá sedmička, tedy Microsoft, Apple, Nvidia, Amazon, Google, Meta a Tesla, společně vzrostla o více než 13 %, čímž dvojnásobně překonala 6,4% nárůst indexu S&P 500 od počátku roku. A to i přes 20% propad Tesly.

Splaskne další bublina?

Generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon podpořil důvěru v boom umělé inteligence a vnímá ho jako odlišný od dotcom bubliny z 90. let.

Současný technologický sektor díky AI dosahuje nepopiratelných hmatatelných pokroků s pozitivními ekonomickými dopady.

Jeden z analytiků Deutsche Bank se naopak o současné rally vyjádřil jako o křehké. Je totiž poněkud úzká a soustředila se především kolem technologického sektoru.

Při hodnocení indexu S&P 500 na základě rovnoměrně vážených akcií jsou zisky méně výrazné, což svědčí o koncentraci růstu v rámci úžší podskupiny akcií.

Vývoj ekonomiky může být rozhodující

Růst na akciovém trhu odráží i očekávání nižších výpůjčních nákladů, protože se už delší dobu od Federálního rezervního systému očekává snížení úrokových sazeb.

Zatím k němu nedošlo vzhledem ke stále vysoké inflaci, která, ačkoli má klesající tendenci, byla v lednu vyšší, než se očekávalo.

Tato informace posunula vyhlídku na snížení sazeb (oproti dřívějším předpovědím o začátku roku a poté březnu) až na červen nebo červenec.

Wall Street nyní očekává zveřejnění dnešní lednové zprávy o PCE – výdaje na osobní spotřebu, což je Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel inflace.

Tato zpráva spolu s údaji o osobních příjmech a výdajích poskytne další vhled do ekonomického prostředí a může ovlivnit pohyby na trhu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎