Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Recese jako strašák každého investora: 5 rad, jak během ní ochránit své investice

Téměř každý ví, že recese, ve které se Česká republika momentálně nachází, neznačí nic dobrého. Toho si jsou vědomi i investoři, kteří mají poměrně často tendenci se před recesí schovat. Je to však moudrý nápad? 

Publikováno
Recese jako strašák každého investora: 5 rad, jak během ní ochránit své investice
Zdroj: depositphotos.com

Zkušení profesionálové i takové náročné období považují za příležitost. Neobávají se investovat do již ověřených odvětví, s nimiž hladce projdete i opravdovým peklem.

Názory se liší, a právě proto jsme pro vás sepsali hned 5 rad, díky nimž hravě ochráníte své investice před ekonomickými výkyvy i recesí.

1. Využijte situace a vytěžte z ní maximum

I když to může znít zvláštně, jednou z dobrých strategií během recese je investování. Předním průkopníkem tohoto přístupu je nepochybně “Věštec z Omahy” Warren Buffett. Ten se dlouhodobě řídí tím, že investuje v obdobích krize, a naopak se drží při zemi během klidných dní.

Běžní investoři během recese obvykle panikaří a snaží se rychle zbavit části svého portfolia. To však vytváří perfektní příležitost investovat do podhodnocených aktiv, které vám po zotavení dokážou nabídnout vysoké zisky. Stejný názor sdílí i podnikatel Robert Kiyosaki (autor knihy Bohatý táta, chudý táta), podle kterého jsou špatné časy na burze největší příležitostí pro vydělání peněz.

Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když mají ostatní strach – Warren Buffett

2. Štěstí přeje připraveným

Pro dosažení opravdového úspěchu je třeba mít své finance a investice pod kontrolou. K tomu je třeba i určitá míra připravenosti, kdy víte, že vás případná recese neohrozí. Právě přípravu na možný ekonomický pokles doporučuje i bloger J.D. Roth. Podle něj je jisté, že recese nebo alespoň menší krize musí přijít, jen nikdo neví kdy.

Cílem každého investora by tedy mělo být se už od samotného počátku obrnit proti možným hrozbám. Prvním krokem je nepochybně tvorba finanční rezervy či rovnou celého nouzového fondu, který můžete v případě potřeby využít. Pokud cítíte, že jde do tuhého, je na místě snížit i vaši míru zadlužení a vyvážit váš rozpočet. V průběhu investování je dobré věnovat pozornost i riziku, které je třeba vybalancovat.

3. Popřemýšlejte nad možnými riziky

Recese zasáhne nejen burzy, ale i ostatní odvětví a sféry našeho života. Kromě svého portfolia byste měli věnovat pozornost i své kariéře. Pokud se vám prozatím nepodařilo generovat zisky pouze skrze investování, určitě chodíte do práce nebo podnikáte. I tato oblast však bude negativně ovlivněna případnou recesí, což vás může dostat i do pořádných problémů.

Na to již delší dobu upozorňuje i miliardář Marc Cuban, který radí zhodnotit, zda recese nemůže ohrozit váš hlavní příjem. Pokud je vaše otázka kladná, je třeba podniknout kroky, jimiž předejdete ztrátě pracovní pozice nebo si zajistíte zakázky i v náročném období. Možným krokem je i změna zaměstnání či orientace na jiné a stabilnější odvětví.

Zaměřit byste se měli i na osobní finance. Pomoci vám může finanční rezerva či správně nastavený pasivní příjem generovaný například ze stabilních dividendových akcií.

4. Zkuste se trochu uskromnit

I další rada se týká osobních financí, od nichž se ostatně odvíjí prakticky vše, včetně vaší životní úrovně i výše kapitálu určeného k investování. Během recese je třeba popřemýšlet nad tím, zda váš životní styl není až moc nákladný. Známá odbornice v oblasti financí Barbara Corcoran například doporučuje omezit rozpočet pouze na nezbytné výdaje.

Dobré je také zaměřit se na splacení dluhů s vysokými úrokovými sazbami – spotřebitelské úvěry nebo kreditní karty. Nejen během recese je důležité věnovat pozornost vašemu rozpočtu a nežít nad své možnosti. Podle odbornice na osobní finance Suze Orman si tak vytvoříte prostor pro budování finanční rezervy, a navíc vás nepřekvapí ani případná ztráta příjmů.

5. Buďte opatrní, ale i tak investujte

Velká část ostřílených investorů doporučuje investovat i během recese. V žádném případě nemá smysl panikařit a prodávat dlouho držené pozice, které se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. To samé platí i o dividendových akciích, jež drtivá většina investorů kupuje za účelem pasivního příjmu. Každopádně není na místě se stydět, že se budete během náročného období držet stranou.

Podle některých odborníků je lepší investovat do strategických aktiv, s nimiž zvýšíte svůj pasivní příjem nebo diverzifikujete své investice. Podobného motta se drží i Dave Ramsey, podle nějž je čistka v investičním portfoliu velkou chybou.

Naopak je téměř vždy lepší stanovené pozice držet a případně pokračovat v investování, čímž získáte značný náskok pro období, kdy se ekonomika opět postaví na nohy.

Slovo závěrem

Jak jste se mohli přesvědčit, ani recese nemusí pro vás jakožto investora představovat konečnou. V první řadě je důležité věnovat pozornost vašim osobním financím. Když už je váš rozpočet vyrovnaný, můžete se pustit do tvorby finanční rezervy a připravit se na horší časy.

Tvorba nouzových fondů vám pomůže i s hledáním potřebného kapitálu, který můžete využít při investování po propadu cen některých aktiv. Každopádně nemá cenu panikařit, jelikož vám takové chování obvykle přinese více problémů nežli užitku.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎