Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí uživatelé kryptoměn

Publikováno
5 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí uživatelé kryptoměn

Chybám se nevyhne snad žádný začátečník, který si před pár dny přečetl článek o kryptoměnách a rozhodl se, že si nějaké koupí. Důležité je však říct, že každý z nás nějak začínal. Právě proto jsme se rozhodli napsat článek o 5 nejčastějších chybách, kterých se dopouštějí noví, ale i zkušení uživatelé kryptoměn.

O jaké chyby se jedná?

Investování do podvodných projektů

Jednou z nejčastějších chyb uživatelů kryptoměn je investování do podvodných projektů. Ty vznikají za jediným účelem, a to záskat vaše peníze. K tomu jim stačí jen založení podvodného ICO, které se tváří jako začínající ambiciózní projekt. Nakonec k tomu všemu přidají značnou propagaci a je dílo hotové. Takovýto projekt vám může připadat jako úplně neškodný. Proč by také měl, vždyť mnoho úspěšných projektů začínalo stejně.

Někdy je opravdu těžké poznat, jestli se jedná o podvod nebo dobrou investici. Základem je však vždy průzkum daného projektu a snaha získat o něm co nejvíce informací.

Jak poznat, že se jedná o podvod:

  • tým nebo osoba, která stojí za projektem je anonymní
  • profily členů týmů na sociálních sítích byly založené nedávno a působí uměle
  • rychlé nebo uspěchané vydání projektu
  • časté chyby v písemném projevu
  • ignorování nebo nesmysluplné odpovědi na otázky uživatelů
  • projekt nenabízí žádné plány do budoucna, nebo jsou jen velice obecně definovány (jako třeba u Initiative Q)

Kromě ICO jsou také jiné druhy projektů, u kterých se jako začátečník můžete nachytat. Jsou jimi takzvané „Pyramidová schémata.“ (Např. již padlý BitConnect) I když se jedná o podvod, který se dá asi nejlépe prokouknout, i tak může dojít k tomu, že se stanete jejich obětí. Celý systém funguje jednoduše na získávání nových investorů, kteří vám svým vstupem do projektu zvýší zisky. Vše však končí okradením investorů, kteří vstoupili do projektu jako poslední.

Pokud si i tak nejste jistí, jestli jste schopni odhalit podvodný nebo pochybný projekt, je lepší začít s klasickými kryptoměnami, jakými jsou třeba Bitcoin či Ethereum. Nedoporučujeme se na začátku pouštět do žádných šíleností typu BitcoinBank či Arbolet.

Obchodování na pochybných burzách

Pochybné burzy, které fungují jen za účelem vás okrást nejsou žádnou novinkou. Horší však je, když se s nimi dostanete do styku. Jako první byste si měli uvědomit, že jim sdělujete své osobní údaje a především své kryptoměny. Tváří se sice, že jsou stále vaše (jsou na vašem účtě) ale nemáte k nim důležité privátní klíče. Proto byste si měli vybírat pouze ověřené burzy, o kterých si zjistíte dostatek informací.

Navíc nikdy nevíte, co se může stát, která burza bude napadena nebo kdy někdo kryptoměny zpronevěří.

Pokud tedy zrovna nechcete obchodovat, je lepší si své kryptoměny ukládat spíše na offline peněženkách než v online peněženkách a burzách. Zbytek pak zůstává už jen na vás a vašem nakládaní s osobními údaji a klíči. Právě v tomto případě zde platí pravidlo „nikdy nesdělujte ani nezadávejte své klíče a osobní údaje pochybným serverům, aplikacím nebo lidem,“ více než jindy, i když jste ho možná slyšeli už tisíckrát.

Používání neověřených peněženek

Systém fungovaní kryptoměnových peněženek je poměrně složitá záležitost a proto není divu, že mnoho začátečníků, ale i zkušenějších uživatelů se nachytá na ty falešné. Jak se jim tedy vyhnout? Odpověď na tuto otázku není nějak složitá. Jednoduše se stačí držet dál od náhodného výběru peněženky z obchodů s aplikacemi (tedy Google Play nebo AppStoru).

Tyto peněženky často i imitují již ty fungující a okrádají tak důvěřivé uživatele, kteří jim svěří všechny své údaje (klíče, seed fráze).

Stejně jako v minulém případě i zde doporučujeme využívat peněženky, které naleznete v aktualizovaném seznamu na našem webu. Důvěryhodných peněženek jistě existuje více, ale nedoporučujeme to pokoušet.

Phishing

U phishingu se může spálit i zkušený uživatel kryptoměn. Jedná se totiž o proces, kdy se hacker pokouší získat vaše uživatelské jméno, seed, heslo anebo privátní klíče. Jak? Jednoduše. Vy jim je prostě sdělíte sami. Hackeři ve většině používají klony služeb s jinou adreso URL, které běžně používat anebo rozesílají podvodné emaily pod jménem služby, u které jste zapsaní.

Jedinou cestou, jak se jim ubránit, je tedy neklikat na odkazy v pochybných emailech a v žádném případě nevyplňovat nebo sdělovat své osobní údaje nikomu, kdo vás o to jen tak požádá. Žádná služba spojená s kryptoměnami, a i mimo ně, by po vás nevyžadovala sdělení vašich hesel nebo uživatelských jmen.

Poznámka

TIP: Pokud Vám přijde email od burzy, směnárny či peněženky, který po vás bude chtít zadat osobní údaje, můžete ho vyfotit a poslat do skupiny Bitcoinových gamblerů, kde se na váš případ podívají zkušenější lidé a poradí, zda by se mohlo jednat o podvod.

Pump and dump a signálové skupiny

Pump and dump skupiny můžete najít všude. Je jich plný Telegram, Signal, Discord i Facebook. Jedná se o skupiny, které manipulují začínající uživatele kryptoměn tak, aby na tom vydělali.

Jednoduše pošlou masám lidí zaručený signál pro nákup nějaké kryptoměny a když se najde dostatek lidí, kteří ji opravdu koupí, cena se rázem zvedne. V tu chvíli však lidé začnou namísto kupování prodávat a cena znovu spadne a často ještě níže, než kde byla na začátku. V případě, že jste se do “pumpy” přidali pozdě a nestihli včas prodat, inkasuje vaše portfolio krutou ránu.

To platí i v případě předpovědí, které vydávají různí “experti”. Nechat se inspirovat někým není špatný krok, ale spoléhat se pouze na něčí názor může mít špatné následky. Proto začínajícím uživatelům doporučujeme začít úplně od začátku a nenechat se ovlivňovat ostatními uživateli. Nejlepší cestou k úspěchu ve světě kryptoměn je především spoléhat se na vlastní schopnosti a posouvat se dál pomocí samostudia – například naší Akademie.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.