Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Podvody » BitConnect – pyramidová kryptohra, která nevyšla

BitConnect – pyramidová kryptohra, která nevyšla

BitConnect – pyramidová kryptohra, která nevyšla

Obchodování s kryptoměnami nabralo za poslední roky na extrémní pozornosti a v roce 2017 se naplno rozšířilo i mezi širokou veřejnost. Takový stav nemohl zůstat bez povšimnutí podvodníků, kteří na nezkušenosti nových obchodníků začali vydělávat.

Jedním z nejvýraznějších podvodných projektů v dosavadní historii digitálních měn byl Bitconnect, kvůli kterému přišli investoři asi o 50 miliard korun.

Bitconnect: nabídka, která se neodmítá

Nabídka „revoluce v kryptoměnách” byla od samého počátku víc než lákavá. Provozovatelé slibovali obchodníkům a investorům brzkou finanční nezávislost díky 40% měsíční návratnosti vkladů s garantovaným nulovým rizikem. Čtyřstupňový investiční systém zvýhodňoval uživatele, kteří investovali největší prostředky.

Firma vynaložila značné prostředky do marketingu, takže reklama masírovala příjemce na sociálních sítích i mnohých dalších kanálech a řady nadšených uživatelů se postupně rozrůstaly. Nikoho z nich neodradil fakt, že se vše jeví až podezřele výhodně.

Své pochybnosti nad projektem vyjádřili i některé autority v oboru, v tomto případě to ale nestačilo. Někteří ze znamých krypto-nadšenců, youtuberů a influencerů totiž projekt BitConnect veřejně vychvalovali. Ne ale pro jeho kvality, ale protože za to dostali velice dobře zaplaceno.

Vidina zázračného zbohatnutí ale byla silnější – vždyť například tisícidolarová investice měla obchodníkovi během tří let přinést výnosy ve výši až 5 milionů dolarů.

BitConnect tabulka návratnosti

Oficiální tabulka slibované návratnosti investic do systému BitConnect

Nepomohlo ani výrazné varování ze strany britského registru, který v listopadu 2017 veřejně pohrozil uzavřením společnosti. Bitconnect dostal dva měsíce na to, aby prokázal, že obvinění nejsou pravdivá. Toto ultimátum už ale nestihlo vyřešit vůbec nic. V polovině ledna 2018 přinesla celosvětová média zprávu o tom, že Bitconnect “zkrachoval”.

Co se vlastně stalo?

Bitconnect ve skutečnosti s kryptoměnami vůbec neobchodoval ani je netěžil. Jednalo se o pouhou pyramidovou hru – tzv. Ponziho schema, kdy se vysoké úroky uživatelům splácejí z jejich vlastních vkladů. „Investování” zde navíc bylo podmíněno nákupem mincí BCC, tedy interní kryptoměny Bitconnectu. Díky tomu mohli tvůrci projektu určovat vlastní ceny a měli tak v podstatě dva zdroje příjmu. Pro nadšené uživatele ale ani jeden z nich nebyl smysluplnou investicí.

Všichni, kdo do Bitconnectu své peníze vložili, si je tak pouze nevědomky posílali vzájemně mezi sebou. Takový systém samozřejmě nemohl fungovat donekonečna. Ano, někteří z investorů si své zisky stihli vyplatit, ale naprostá většina lidí ne. Proč byste také ukončovali investici, která už vás jednou nadchla a je pro vás “vysoce výhodná”?

16. ledna 2018 došlo k zastavení všech transakcí v síti BitConnect a provozovatelé vyplatili uživatelům aktuální hodnotu jejich znehodnoceného majetku.

Cena bitconnect

Během pár týdnů spadla hodnota BCC o 99 % – z 440 dolarů na pouhé 4 dolary. A stále klesá.

Pozor na podobné podvody

Lednovým krachem služby Bitconnect riziko pro uživatele neskončilo. Projekt inspiroval kopie jako BitconnectX nebo Ethconnect. Samotná myšlenka nalákat uživatele zázračnou nabídkou, nastřádat jmění a zmizet ale není nic nového ani ojedinělého. Jak se tedy podobným podvodníkům bránit?

Před zahájením obchodování s kryptoměnami je nutné si každého provozovatele důsledně ověřovat z různých zdrojů a nenechat se ovlivnit pouze sliby na webových stránkách.

V případě Bitconnect byla jedním z vodítek na webu mimo jiné špatná anglická gramatika, která mj. zřejmě poukazovala na neochotu zaplatit si kvalitního překladatele a přijít tak o 100% anonymitu. Právě nedohledatelnost tvůrčího týmu je dalším typickým znamením, které má Bitconnect společný s jinými podvodnými projekty, jako je například Bitcoin Bank nebo Bitcoin Pro.

Jak se lze dočíst na mnohých zpravodajských serverech, anonymita tvůrčího týmu však nebyla úplně dokonalá. V srpnu 2018 byl jeden z hlavních tvůrců tohoto podvodného projektu zatčen na letišti. U sebe měl přes 140 bitcoinů a téměř 3 a půl kilogramu zlata. Celková hodnota jeho “batohu” tedy byla více, než 30 milionů Kč.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Lazyloaded image
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo