Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » Podvody » BitConnect – pyramidová kryptohra, která nevyšla

BitConnect – pyramidová kryptohra, která nevyšla

BitConnect – pyramidová kryptohra, která nevyšla

Obchodování s kryptoměnami nabralo za poslední roky na extrémní pozornosti a v roce 2017 se naplno rozšířilo i mezi širokou veřejnost. Takový stav nemohl zůstat bez povšimnutí podvodníků, kteří na nezkušenosti nových obchodníků začali vydělávat.

Jedním z nejvýraznějších podvodných projektů v dosavadní historii digitálních měn byl Bitconnect, kvůli kterému přišli investoři asi o 50 miliard korun.

Bitconnect: nabídka, která se neodmítá

Nabídka „revoluce v kryptoměnách” byla od samého počátku víc než lákavá. Provozovatelé slibovali obchodníkům a investorům brzkou finanční nezávislost díky 40% měsíční návratnosti vkladů s garantovaným nulovým rizikem. Čtyřstupňový investiční systém zvýhodňoval uživatele, kteří investovali největší prostředky.

Firma vynaložila značné prostředky do marketingu, takže reklama masírovala příjemce na sociálních sítích i mnohých dalších kanálech a řady nadšených uživatelů se postupně rozrůstaly. Nikoho z nich neodradil fakt, že se vše jeví až podezřele výhodně.

Své pochybnosti nad projektem vyjádřili i některé autority v oboru, v tomto případě to ale nestačilo. Někteří ze znamých krypto-nadšenců, youtuberů a influencerů totiž projekt BitConnect veřejně vychvalovali. Ne ale pro jeho kvality, ale protože za to dostali velice dobře zaplaceno.

Vidina zázračného zbohatnutí ale byla silnější – vždyť například tisícidolarová investice měla obchodníkovi během tří let přinést výnosy ve výši až 5 milionů dolarů.

BitConnect tabulka návratnosti
Oficiální tabulka slibované návratnosti investic do systému BitConnect

Nepomohlo ani výrazné varování ze strany britského registru, který v listopadu 2017 veřejně pohrozil uzavřením společnosti. Bitconnect dostal dva měsíce na to, aby prokázal, že obvinění nejsou pravdivá. Toto ultimátum už ale nestihlo vyřešit vůbec nic. V polovině ledna 2018 přinesla celosvětová média zprávu o tom, že Bitconnect "zkrachoval".

Co se vlastně stalo?

Bitconnect ve skutečnosti s kryptoměnami vůbec neobchodoval ani je netěžil. Jednalo se o pouhou pyramidovou hru – tzv. Ponziho schema, kdy se vysoké úroky uživatelům splácejí z jejich vlastních vkladů. „Investování” zde navíc bylo podmíněno nákupem mincí BCC, tedy interní kryptoměny Bitconnectu. Díky tomu mohli tvůrci projektu určovat vlastní ceny a měli tak v podstatě dva zdroje příjmu. Pro nadšené uživatele ale ani jeden z nich nebyl smysluplnou investicí.

Všichni, kdo do Bitconnectu své peníze vložili, si je tak pouze nevědomky posílali vzájemně mezi sebou. Takový systém samozřejmě nemohl fungovat donekonečna. Ano, někteří z investorů si své zisky stihli vyplatit, ale naprostá většina lidí ne. Proč byste také ukončovali investici, která už vás jednou nadchla a je pro vás "vysoce výhodná"?

16. ledna 2018 došlo k zastavení všech transakcí v síti BitConnect a provozovatelé vyplatili uživatelům aktuální hodnotu jejich znehodnoceného majetku.

Cena bitconnect
Během pár týdnů spadla hodnota BCC o 99 % – z 440 dolarů na pouhé 4 dolary. A stále klesá.

Pozor na podobné podvody

Lednovým krachem služby Bitconnect riziko pro uživatele neskončilo. Projekt inspiroval kopie jako BitconnectX nebo Ethconnect. Samotná myšlenka nalákat uživatele zázračnou nabídkou, nastřádat jmění a zmizet ale není nic nového ani ojedinělého. Jak se tedy podobným podvodníkům bránit?

Před zahájením obchodování s kryptoměnami je nutné si každého provozovatele důsledně ověřovat z různých zdrojů a nenechat se ovlivnit pouze sliby na webových stránkách.

V případě Bitconnect byla jedním z vodítek na webu mimo jiné špatná anglická gramatika, která mj. zřejmě poukazovala na neochotu zaplatit si kvalitního překladatele a přijít tak o 100% anonymitu. Právě nedohledatelnost tvůrčího týmu je dalším typickým znamením, které má Bitconnect společný s jinými podvodnými projekty, jako je například Bitcoin Bank nebo Bitcoin Pro.

Jak se lze dočíst na mnohých zpravodajských serverech, anonymita tvůrčího týmu však nebyla úplně dokonalá. V srpnu 2018 byl jeden z hlavních tvůrců tohoto podvodného projektu zatčen na letišti. U sebe měl přes 140 bitcoinů a téměř 3 a půl kilogramu zlata. Celková hodnota jeho "batohu" tedy byla více, než 30 milionů Kč.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$62 930
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 205
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$484,9
Aktualizováno 26.10.2021 01:24

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
Milan

Ahojte, mal som nakúpený Bitconnect v hodnote 1000€ a ak to skrachovalo neviem čo sa stalo s mojimi peniazmi. Vrátili mi aspoň niečo na peňaženku alebo mi všetko skrachovalo a nemán ani cent?
Ďakujem za odpoveď

Magazín Finex

Milane, já v BCC nic neměl, takže bohuže nevím jak přesně to probíhalo. Každopádně na 99 % už z nich nic nedostanete, hlavně pokud jste měl bitconnecty zainvestované na jejich stránce a ne jen ve své peněžence.
Vojtěch, Finex.cz

God

…trochu mi to připomíná arbolet

Magazín Finex

Dobrý den Gode, jisté podobnosti tam jsou, to je pravda.
Na druhou stranu Arbolet nemá snad žádné provize za přivedené nové členy (což je zásadní rozdíl), zhodnocení není tak markantní jako u BitConnectu (což je také důležité) a v neposlední řadě to vypadá, že Arbolet reálně mají nějaký projekt, kterým vložené peníze zhodnocují. Naše celkové hodnocení a náš názor lze najít zde: Recenze Arbolet. Takže abych to uzavřel – ano, jisté podobnosti tam jsou, ale určitě bych neřekl, že se jedná o podobný projekt.

Vojtěch, Finex.cz

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo