podvod bitconnect

Obchodování s kryptoměnami nabralo za poslední roky na extrémní pozornosti a v roce 2017 se naplno rozšířilo i mezi širokou veřejnost. Takový stav nemohl zůstat bez povšimnutí podvodníků, kteří na nezkušenosti nových obchodníků začali vydělávat. Jedním z nejvýraznějších podvodných projektů v dosavadní historii digitálních měn byl Bitconnect, kvůli kterému přišli investoři asi o 50 miliard korun.

Bitconnect: nabídka, která se neodmítá

Nabídka „revoluce v kryptoměnách” byla od samého počátku víc než lákavá. Provozovatelé slibovali obchodníkům a investorům brzkou finanční nezávislost díky 40% měsíční návratnosti vkladů s garantovaným nulovým rizikem. Čtyřstupňový investiční systém zvýhodňoval uživatele, kteří investovali největší prostředky.

Firma vynaložila značné prostředky do marketingu, takže reklama masírovala příjemce na sociálních sítích i mnohých dalších kanálech a řady nadšených uživatelů se postupně rozrůstaly. Nikoho z nich neodradil fakt, že se vše jeví až podezřele výhodně.

Své pochybnosti nad projektem vyjádřili i některé autority v oboru, v tomto případě to ale nestačilo. Někteří ze znamých krypto-nadšenců, youtuberů a influencerů totiž projekt BitConnect veřejně vychvalovali. Ne ale pro jeho kvality, ale protože za to dostali velice dobře zaplaceno.

Vidina zázračného zbohatnutí ale byla silnější – vždyť například tisícidolarová investice měla obchodníkovi během tří let přinést výnosy ve výši až 5 milionů dolarů.

BitConnect tabulka návratnosti
Oficiální tabulka slibované návratnosti investic do systému BitConnect

Nepomohlo ani výrazné varování ze strany britského registru, který v listopadu 2017 veřejně pohrozil uzavřením společnosti. Bitconnect dostal dva měsíce na to, aby prokázal, že obvinění nejsou pravdivá. Toto ultimátum už ale nestihlo vyřešit vůbec nic. V polovině ledna 2018 přinesla celosvětová média zprávu o tom, že Bitconnect “zkrachoval”.

Co se vlastně stalo?

Bitconnect ve skutečnosti s kryptoměnami vůbec neobchodoval ani je netěžil. Jednalo se o pouhou pyramidovou hru – tzv. Ponziho schema, kdy se vysoké úroky uživatelům splácejí z jejich vlastních vkladů. „Investování” zde navíc bylo podmíněno nákupem mincí BCC, tedy interní kryptoměny Bitconnectu. Díky tomu mohli tvůrci projektu určovat vlastní ceny a měli tak v podstatě dva zdroje příjmu. Pro nadšené uživatele ale ani jeden z nich nebyl smysluplnou investicí.

Všichni, kdo do Bitconnectu své peníze vložili, si je tak pouze nevědomky posílali vzájemně mezi sebou. Takový systém samozřejmě nemohl fungovat donekonečna. Ano, někteří z investorů si své zisky stihli vyplatit, ale naprostá většina lidí ne. Proč byste také ukončovali investici, která už vás jednou nadchla a je pro vás “vysoce výhodná”?

16. ledna 2018 došlo k zastavení všech transakcí v síti BitConnect a provozovatelé vyplatili uživatelům aktuální hodnotu jejich znehodnoceného majetku.

Cena bitconnect
Během pár týdnů spadla hodnota BCC o 99 % – z 440 dolarů na pouhé 4 dolary. A stále klesá.

Pozor na podobné podvody

Lednovým krachem služby Bitconnect riziko pro uživatele neskončilo. Projekt inspiroval kopie jako BitconnectX nebo Ethconnect. Samotná myšlenka nalákat uživatele zázračnou nabídkou, nastřádat jmění a zmizet ale není nic nového ani ojedinělého. Jak se tedy podobným podvodníkům bránit?

Před zahájením obchodování s kryptoměnami je nutné si každého provozovatele důsledně ověřovat z různých zdrojů a nenechat se ovlivnit pouze sliby na webových stránkách.

V případě Bitconnect byla jedním z vodítek na webu mimo jiné špatná anglická gramatika, která mj. zřejmě poukazovala na neochotu zaplatit si kvalitního překladatele a přijít tak o 100% anonymitu. Právě nedohledatelnost tvůrčího týmu je dalším typickým znamením, které má Bitconnect společný s jinými podvodnými projekty, jako je například Bitcoin Bank.

Jak se lze dočíst na mnohých zpravodajských serverech, anonymita tvůrčího týmu však nebyla úplně dokonalá. V srpnu 2018 byl jeden z hlavních tvůrců tohoto podvodného projektu zatčen na letišti. U sebe měl přes 140 bitcoinů a téměř 3 a půl kilogramu zlata. Celková hodnota jeho “batohu” tedy byla více, než 30 milionů Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.