Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 citátů Warrena Buffetta, které by měl znát každý investor

Publikováno
5 citátů Warrena Buffetta, které by měl znát každý investor
Zdroj: depositphotos.com

Pokud jde o budování bohatství, těžko byste v současnosti hledali schopnějšího člověka. Za svoji investiční kariéru dosáhl obdivuhodného úspěchu. Měl pro to ideální podmínky, protože se učil od otce hodnotového investování Benjamina Grahama. Své znalosti dokázal Warren Buffett využít tak, že svého učitele zastínil a stal se z něj nejslavnější a nejúspěšnější investor současné doby.

Pro začínající i pokročilé investory je neustálým zdrojem inspirace a jeho investiční metody vám mohou pomoci na cestě k vlastní finanční nezávislosti. Která doporučení Warrena Buffetta může aplikovat každý?

1. Buďte racionální

Pravidlo číslo 1: nikdy nepřicházejte o peníze. Pravidlo číslo 2: nikdy nezapomeňte na pravidlo číslo 1.

Toto je jedno z nejslavnějších pravidel Warrena Buffetta, kterou investorskému světu předal. Zachování kapitálu by mělo být prioritou pro každého investora. Akciový trh se vyznačuje vysokou volatilitou a investor se na něm setká jak s euforickým růstem hodnoty, tak s bolestivým pádem cen akcií.

Důležité je, nenechat se ovlivnit emocemi, které ve vás změny na akciovém trhu vyvolávají, a držet se svého investičního plánu. Pokud se však stane, že ve svém investičním rozhodnutí skutečně uděláte chybu, je důležité si ji co nejdříve uvědomit a opustit akciové pozice.

2. Cena není totéž co hodnota

Cena je to, co zaplatíte. Hodnota je to, co dostanete.

Cena a hodnota jsou dvě strany jedné mince a pochopení rozdílu mezi nimi je základním principem hodnotového investování. Hodnotový investoři hledají na trhu podhodnocené akcie. Jedná se o takové akcie, jejichž cena je nižší než vnitřní hodnota společnosti. Pokud takové akcie najdou, drží je mnoho let. Hodnota se obvykle skrývá ve kvalitním vedení společnosti a konkurenční výhodě, díky které má společnost potenciál růst.

Sám Warren Buffett napsal ve svém slavném dopise akcionářům v roce 2008 toto: „Benjamin Graham mě kdysi dávno naučil, že cena je to, co platíme a hodnota je to, co dostaneme. Ať už mluvíme o ponožkách nebo akciích, rád nakupuji kvalitní zboží, které je pod cenou.“ Toto doporučení investorům jasně říká, že je důležité hledat správné akcie, ale neplatit za ně víc, než je nutné.

3. Bezpečnost až na prvním místě

Na investování je nejdůležitější míra bezpečnosti.

Tento princip popsal ve své knize Inteligentní investor samotný Benjamin Graham a jedná se o ústřední bod jeho filozofie. Základem je rozdíl mezi cenou akcie a její vnitřní hodnotou. Pokud se akcie obchodují za 70 dolarů, ale investor určí vnitřní hodnotu společnosti na 100 dolarů za akcii, je jeho míra bezpečnosti 30 dolarů. Jinými slovy, akcie se prodávají s 30% slevou oproti vnitřní hodnotě.

Warren Buffett tuto myšlenku s oblibou přirovnává ke stavbě mostu. Říká, že když se staví most, inženýři zvažují mnoho faktorů bezpečnosti. Pokud například vědí, že po mostě budou jezdit nákladní vozy s maximální hmotností 10 tun, naddimenzují most tak, jako kdyby po něm měla jezdit vozidla o hmotnosti 30 tun. Stejně by to mělo být i s nákupem akcií.

4. Investujte do společností, kterým věříte

Je mnohem lepší koupit skvělou společnost za férovou cenu, než férovou společnost za skvělou cenu.

Jako hodnotový investor si je Warren Buffett plně vědom, že časování trhu není při pořízení akcií rozhodující. Největší nebezpečí spočívá v nákupu akcií, které by se vůbec kupovat neměly. Pokud dojde k poklesu trhu, kvalitní akcie dosáhnou menší ztráty. Nevýhoda je, že kvalitní společnosti se často nenabízejí s výraznou slevou.

Oproti tomu průměrné společnosti jsou během poklesu trhu dostupné velmi levně. Nízká cena je však vyvážena vyšším rizikem budoucího propadu ceny společnosti a toho si investor musí být vědom. Proto Warren Buffett doporučuje vybírat si společnosti, které mají udržitelnou konkurenční výhodu ve formě produktu nebo služby, solidní provozní výnosy, kvalitní vedení a příznivý výhled do budoucna.

5. Nesnažte se předpovídat budoucnost, připravte se na ni

Předvídání povodně vám nepomůže, postavení lodi ano.

Tento citát Warrena Buffetta není příliš známý. Použil jej v roce 2001, kdy Berkshire Hathaway zažívala těžké časy. Tehdy Buffett přiznal, že předvídal určitá rizika, ale nepodnikl žádné kroky proto, aby je zmírnil. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že se investoři nemají snažit načasovat nákup či prodej, protože nikdo neví, co se přesně stane a už vůbec neví kdy. Místo toho by se měli snažit připravit na potenciální krizi, která může přijít bez ohlášení.

Důležité je si také uvědomit, že krátkodobé výkyvy trhu jsou normální a pouze odrážejí momentální náladu investorů. Podle Buffetta by investoři měli využít krátkodobých tržních poklesů ve svůj prospěch, doplnit portfolio o akcie kvalitních společností a vytvářet tak dlouhodobé bohatství, které jim zajistí finanční stabilitu a nezávislost.

Závěrem

Na závěr je nutno podotknout, že Warren Buffett se těchto zásad skutečně drží a přináší mu dlouhodobé výsledky. Pokud se chcete stát úspěšným investorem, měli byste začít přemýšlet nad nákupem akcií pouze tehdy, pokud jste přesvědčeni, že společnost má správnou kombinaci produktu nebo služby, vedení, financí a celkové konkurenční výhody k tomu, aby byla úspěšná i v budoucnu.

Líbil se vám tento článek?
25
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎