Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 reálné důvody, proč by mohl akciový trh velmi brzy spadnout jako domeček z karet

Publikováno
4 reálné důvody, proč by mohl akciový trh velmi brzy spadnout jako domeček z karet
Zdroj: depositphotos.com

Blíží se nevídané oživení amerického akciového trhu ke svému konci? Možná, že nebudete souhlasit, ale minimálně historický vývoj naznačuje, že bychom se měli na korekci připravit. Od roku 1950 prošel index S&P 500 celkem 38 korekcemi (propady) alespoň o 10 %.

To znamená, že korekce podobného významu postihne americký akciový trh zhruba každých 22 měsíců.

Akciový trh se však často chová nepředvídatelně, alespoň v krátkodobé měřítku. Nikdy předem nevíme, kdy dojde k příštímu pádu, ani jak dlouho tento propad bude trvat nebo jak bude hluboký.

Zdá se však, že bychom se brzy mohli stát obětí časované bomby. V současnosti existují 4 dobré důvody, jež by měli v investorech vzbuzovat minimálně skepsi. Které to jsou?

1. Ocenění akciového trhu je nejvyšší za poslední dvě dekády

Snad nejpropíranější metrikou akciového trhu je jeho ocenění, a to se nyní pohybuje na tak vysokých hodnotách, jako bychom se nacházeli v období největšího hospodářského rozkvětu.

Schillerovo P/E ratio, které vyjadřuje poměr ceny akcií vůči průměrným ziskům za posledních 10 let, očištěných o inflaci, je k 21. 2. 2021 na hodnotě 35,58.

To je nejvyšší hodnota od dotcom bubliny, která splaskla na konci milénia, druhá nejvyšší hodnota v historii a zároveň více než dvojnásobek průměrné hodnoty – 16,78 – za posledních 150 let.

Samozřejmě existují důvody, proč jsou nyní akcie dražší – úrokové sazby jsou na historických minimech, což zpřístupňuje levné dluhové financování. Americká centrální banka pak napumpovala do ekonomiky značné objemy hotovosti, která skončila v nemalé míře právě na akciovém trhu.

Na druhé straně historie ukazuje, že pokud Shillerovo P/E ratio překonalo hodnotu 30, následovaly nepěkné události – propady mezi 20 a 89 %.

Poznámka

I když historický vývoj nezaručuje, že se tak stane znovu, kritérium naznačuje, že takto vysoká ocenění nejsou dlouhodobě udržitelná.

Hodnota Shillerova P/E ratia od roku 1870.
Hodnota Shillerova P/E ratia od roku 1870. Zdroj: Multpl.com

2. Emoce jsou jako natlakovaný papiňák, který může kdykoliv bouchnout

Z dlouhodobého hlediska je to růst zisků, který zvyšuje hodnotu akcií. V krátkodobém horizontu však trhy ovládají emoce. To bylo velmi patrné i v poslední době, kdy drobní investoři na Redditu způsobili značnou volatilitu desítek akcií.

Investování založené na emocích je však velmi nebezpečné. Jednak se může sentiment akciového trhu obrátit v rámci okamžiku, za druhé jsou také jeho výsledkem zcela přehnané reakce i na nepodstatné zprávy.

Index S&P 500 si pravděpodobně nezasloužil 34% propad během 5 jarních týdnů minulého roku. Stejně tak je pravděpodobně neopodstatněné jeho aktuální ohodnocení přesahující 35, vzhledem k tomu, že se americká ekonomika zatím ani plně nezotavila z pandemického propadu.

Krátkodobí obchodníci ovládaní emocemi mohou snadno roztočit sestupnou spirálu a poslat akciový trh do červených čísel.

Hodnota amerického HDP od roku 2015.
Hodnota amerického HDP od roku 2015. Zdroj: Fred.stlouisfed.org

3. Nové mutace koronaviru hrozí zastavení dalšího pokroku

Žádná diskuze o potenciálním propadu akciového trhu by nebyla úplná, pokud bychom nezmínili pandemii, která může v dění sehrát stěžejní roli.

V myslích řady investorů představuje cesta od začátku pandemie k jejímu konci rovnou přímku. Ve skutečnosti se však jedná o složitou trasu s řadou překážek, které bude třeba nějakým způsobem překonat. Určitě bychom neměli zapomínat na následující „překážky“:

  • Zajištění dostatku vakcín pro oočkování celé dospělé populace Spojených států
  • Přesvědčení dostatečného množství populace, aby se rozhodli očkovat a dosáhlo se kolektivní imunity
  • Efektivní distribuce vakcín, aby nepřicházely dávky zbytečně na zmar
  • Dostatečná rychlost očkování, aby mutace a varianty koronaviru mezitím neminimalizovaly účinky současných vakcín

Řada investorů očekává, že proběhne vše bez problémů, což se projevuje do aktuální euforie na americkém akciovém trhu, není ale tato představa trochu naivní? Není vyloučené, že se vývoj v boji s pandemií koronaviru otočí pesimistickým směrem, a to by mohlo vyvolat paniku mezi emocemi ovládanými investory?

Proočkovanost obyvatel jednotlivých zemí.
Proočkovanost obyvatel jednotlivých zemí. Zdroj: Statista.com

4. Sledujeme výrazný pokles objemu zpětných odkupů akcií

Zpětné odkupy akcií jsou formou efektivního využití firemního kapitálu, která navyšuje cenu veřejně obchodovatelných akcií – zpětné odkupy snižují jejich počet v oběhu.

Během dvou let před pandemií Covid-19 dosáhly objemy zpětných odkupů akcií firem zahrnutých v indexu S&P 500 historického maxima.

Díky snížení amerických korporátních daní v roce 2017 na 80leté minimum zůstává podnikům více kapitálu, který je možné vracet prostřednictvím zpětných odkupů investorům.

Během vrcholící recese způsobené pandemií koronaviru však řada bankovních a dalších zavedených společností oznámila, že omezí nebo úplně upustí od zpětných odkupů, aby šetřily hotovost. Ze zprávy analytické společnosti Yardeni Research, která se zabývá analýzou trhu, vyplývá, že v letech 2018 a 2019 realizovaly největší americké společnosti zpětné odkupy ve výši 750–850 miliard dolarů. V roce 2020 spadl objem zpětných odkupů akcií na polovinu.

Zpětné odkupy akcií přitom hrály v posledních letech významnou roli při podpoře růstu ceny akcií – menší počet akcií vedl k vyššímu zisku na akcii. Bez této činnosti by mohl být růst zisků na akcii v roce 2021 znatelně pomalejší, a nakonec může způsobit i pokles ceny akcií.

Klesající objem zpětných odkupů akcií.
Klesající objem zpětných odkupů akcií. Zdroj: Yardeni.com

Slovo závěrem

Bez ohledu na tato krátkodobá rizika platí, že se dlouhodobí investoři nemají čeho obávat. Akciový trh se zatím vždy v historii dříve nebo později ze svého propadu vzpamatoval. A přestože akcie jsou dle Buffettova indikátoru nyní velmi předražené, zatím se vždy potvrdilo jeho “nikdy nesázej proti Americe” (never bet against America).

Na místě je však obezřetnost. Jako poměrně inteligentní nápad se jeví mít připravenou nějakou hotovost. Pokud by došlo k propadu akciového trhu, můžete využít situaci k nákupu některých akcií „ve slevě“.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎