Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » 3 investice do ETF, které se nikdy neomrzí a patří do každého portfolia

3 investice do ETF, které se nikdy neomrzí a patří do každého portfolia

3 investice do ETF, které se nikdy neomrzí a patří do každého portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Vybudování silného investičního portfolia, které obstojí i během ekonomických krizí, může být zejména pro začátečníky náročné. Na první pohled se může zdát, že existuje téměř neomezené množství společností, produktů a nástrojů, do kterých může člověk vložit své peníze. Pro začínající investory může být velmi těžké se na trhu zorientovat a určit si nejvhodnější strategii.

Na druhou stranu je v současné době investování jednodušší než kdy dříve a sestavení portfolia není nepřekonatelnou překážkou. Existují totiž investiční nástroje, které začátečníkům usnadní start na akciovém trhu a pomohou jim zhodnotit jejich úspory. Navíc vás při správném nastavení portfolia budou stát minimum času.

Investování do ETF 

ETF (Exchange traded fund) představují fond obchodovatelný na burze, ve kterém najdete různá podkladová aktiva jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny. Na rozdíl od klasického podílového fondu je ETF fond obchodovaný na burze podobně jako akcie firem. Investor si tak nekupuje podíl, ale přímo akcii fondu.

V posledních letech došlo k rozmachu v investování jednotlivců a ETF fondy se staly velice populární zejména pro jejich nízké poplatky. Navíc, pokud investujete do ETF fondu, který kopíruje například světový index, můžete prostřednictvím takového fondu investovat i do stovek společností najednou bez nutnosti vlastnit stovky akcií. Navíc si nemusíte lámat hlavu s vybalancováním a diverzifikací portfolia.

Pokud uvažujete o tom, že ETF do svého portfolia zařadíte, pokračujte ve čtení. Připravili jsme pro vás 3 typy ETF fondů, které vám přinesou nejen zajímavé výnosy, ale investice do nich vás bude i bavit.

1) S&P 500 ETF

Pokud se o akciový trh už nějakou dobu zajímáte, pravděpodobně vaší pozornosti neunikl index S&P 500. Tento index sleduje 500 největších společností ve Spojených státech (dle tržní kapitalizace). Díky tomu se jedná o jeden z méně rizikových nástrojů pro investování na burze. Historicky nemá tak velkou volatilitu jako jednotlivé akcie a od svého založení dosáhl průměrné míry návratnosti kolem 10 %.

Jinými slovy: pokud zprůměrujeme roční volatilitu indexu S&P 500, získáme průměrný roční výnos kolem 10 %.

Rizika při investování na burze sice existují vždy, ale s investicí do indexu S&P 500 máte velice slušnou šanci je eliminovat – stačí, abyste měli dostatečně dlouhý investiční horizont. Tento index se vždy zotavil ze všech historických korekcí, pádů trhu a ekonomických krizí a dříve či později překonal svá maxima. Také pravděpodobnost, že naráz zkrachuje 500 nejsilnějších amerických společností, je i v současné pandemické krizi velmi malá.

Vývoj indexu S&P 500 za posledních 6 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kde tedy začít? ETF fond sledující vývoj indexu S&P 500 nabízí mnoho renomovaných společností a u vhodného brokera jistě najdete mnoho variant. Za velmi kvalitní ETF fondy můžete považovat například Vanguard S&P 500, iShares Core S&P 500 ETF nebo SPDR S&P 500 ETF Trust. Jakmile byste si nějaké ETF vybrali, stačí si založit účet u brokera, který dané ETF umožňuje nakupovat.

2) Růstová ETF

Tyto ETF fondy jsou specifické tím, že obsahují akcie společností, u kterých se předpokládá vyšší než průměrná míra růstu. Je pro ně typické, že nejsou tak široce zaměřeny jako fondy sledující index S&P 500, ale specializují se například na jedno odvětví, které má velký potenciál růstu. Díky tomu můžete překonat trh a dosáhnout vyšších výnosů, na druhou stranu nesete vyšší rizika.

Akcie v růstových ETF fondech bývají volatilnější a můžete zde očekávat více tržních vzestupů a pádů než u fondů sledujících index S&P 500.

Růstová ETF často zahrnují společnosti, které zažily historicky fenomenální růst a v současné době mají velmi silnou pozici na trhu (akcie Amazon, akcie Microsoft, nebo akcie Apple). Tyto společnosti jsou však v krátkodobém horizontu stále vystaveny vysoké volatilitě. Je ale velice pravděpodobné, že budou v dlouhodobém pohledu růst.

Jak začít investovat do růstových ETF fondů? Zde je potřeba důkladně vybírat, do kterého fondu vložíte své peníze. Některé fondy obsahují pouze menší společnosti z jednoho konkrétního odvětví, což významně zvyšuje rizikovost celé investice. Dlouhodobě stabilnější fondy jsou například Vanguard Growth ETF, iShares Russell 2000 Growth ETF a Invesco QQQ ETF.

3) Dividendová ETF

Dividenda je podíl na zisku, který některé společnosti vyplácejí svým akcionářům. Dividendové akcie jsou často oblíbené u dlouhodobých investorů, kteří usilují o pasivní příjem. Pokud vás láká myšlenka pasivního příjmu a zároveň se nechcete rozhodovat pro konkrétní společnost nebo chcete rozložit riziko, dividendová ETF mohou být zajímavou volbou. Navíc se můžete rozhodnout, zda koupíte akcie distribučního nebo akumulačního ETF fondu.

Distribuční ETF rozděluje dividendu pravidelně mezi investory. Akumulační je naopak reinvestuje, díky čemuž roste vaše portfolio.

Jaký ETF fond si tedy vybrat? I u dividendových ETF fondů platí, že se nabízí obrovské možnosti výběru skrz různá odvětví a přinášejí investorům různé úrovně rizika a výnosu. Mezi populární ETF fondy patří například Vanguard Dividend Appreciation ETF, iShares Core High Dividend ETF nebo Schwab U.S. Dividend Equity ETF.

Co si z článku odnést?

Ať už se budete inspirovat ETF fondy zde v článku nebo se vydáte se vlastní cestou a ETF fondy si vyberete sami, učiníte tím krok k lepší budoucnosti a začnete si budovat finanční nezávislost. Současná nabídka fondů je opravdu široká a záleží jen na vašich preferencích, požadovaném výnosu, ochotě přijímat riziko nebo dokonce i vašich zálibách a přístupu k životu.

Ať už se rozhodnete jakkoli, pamatujte vždy na to, že i tak snadné investování jako je investování do ETF fondů s sebou nese rizika a své kroky byste měli pečlivě zvážit, než se do investování pustíte.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo