Legendární investor Warren Buffett nepatří k lidem, kteří na akciovém trhu rádi riskují. Jeho nákupy jsou spíše pomalejšího rázu. Celou svou kariéru postavil na umění čekat. Buffett se v mnohém podobá lovci, který je schopen čekat velmi dlouho, než se mu kořist dostane do hledáčku. Díky této strategii Buffettovi velmi dlouho trvá, než se rozhodne jednat. Většinou se snaží provést nákupy nebo prodeje v době klidu, kdy se zdá, že je všechno neměnné. Proto se zdá velmi překvapující, že v této nejisté době, kdy se zvedají úrokové sazby a kdy válka na Ukrajině nemá jasného vítěze a může trvat velmi dlouho, se Buffett dal do nákupů.
Rozhodl se provést 15 nákupních a 7 prodejních příkazů. Z tohoto poměru jde vidět, že i přes nejistotu dobu je Buffett odhodlaný nakupovat. Přitom minimálně čtyři z těchto nákupních příkazů převýšily 1 % jeho portfolia, tudíž se nejednalo o kosmetické změny. Buffett tak dokonale dostál své pověsti. V době, kdy je lepší se z trhu stáhnout, otvírá pomalu svoje pozice, které pak bude držet dlouhá léta. To je v podstatě jediný možný způsob investování v současnosti, když pomineme vysokofrekvenční trading, jehož Buffett nebyl nikdy příznivcem. Připomeňme si však, abychom byli schopni investovat podle stejných pravidel, musíme splnit hned několik předpokladů. Buffett investuje volné prostředky. Má k dispozici spoustu hotovosti, která mu umožní přečkat dlouhé období bez zisku a v případě poklesů pozice naředit. Druhým předpokladem je selektivní výběr nakupovaných akcií. Jak je obecně známo, Buffett preferuje dobře zavedené značky s kvazi-monopolem.
Akcie Berkshire Hathaway se z vrcholu (okolo 537 000 dolarů) na konci prvního letošního čtvrtletní nyní propadly na cenu okolo 450 000 dolarů. Akcie Berkshire ztratily na své ceně, avšak s porovnáním s indexem Nasdaq 100, který odepsal přes 27 %, je to menší ztráta. Cenu Berkshire Hathaway stejně jako Nasdaq100 ovlivňuje vývoj akcií Applu. Ty jsou v indexu Nasdaq100 zastoupeny 12,2 % a u Berkshiru představují přes 42,7 %. Jelikož akcie Applu od začátku roku ztratily více než 24,4 %, musí se fond Berkhshire snažit, aby tuto ztrátu vykompenzoval.
Navzdory nepříliš dobré letošní výkonosti společnosti Apple, Buffett na její akcie nezanevřel. Pokles ceny Applu využil a nakoupil přes 3,7 milionů jeho akcií. Utratil tak za ně přinejmenším půl miliardy dolarů, avšak celkový podíl akcií Applu v celém portfoliu vzrostl jen nepatrně o 0,43 %. Vzhledem k ostatním položkám na seznamu je tento nákup zanedbatelný. Pojďme se tedy podívat na Buffettovy nákupy blíže.
Nákupy Warrena Buffetta
Celkový objem se pohyboval okolo 51 miliard amerických dolarů. I pro tohoto investora se tedy jedná o značnou částku. Je to bezpochyby největší suma vynaložená na nákupy akcií za poslední tři roky jeho fondem. Buffett neměl tak velký nákupní apetit ani během výprodejů v prvním čtvrtletí 2020, které byly způsobeny covidem. Jelikož v letošním prvním čtvrtletí bylo v jeho portfoliu nákupů hodně, pro větší přehlednost si je rozdělíme na dvě skupiny. První jsou úplně nově otevřené pozice. Druhou skupinu tvoří akcie, které již Buffett vlastnil a jen přikoupil další.
Nové pozice Warrena Buffetta (řazeno sestupně podle objemu investice vzhledem k celému portfoliu)
Occidental Petroleum
Buffett otevřel největší pozici na ropné společnosti Occidental Petroleum nákupem 136 milionů jejích akcií. Celková hodnota operace odpovídala v rámci jeho celého portfolia změně 2,13 %. Již nyní však víme, že Buffettova nákupní horečka není u konce. Na začátku května ještě dokoupil dalších 5,9 milionů akcií. Tato společnost těží ropu a plyn hlavně v USA. Konflikt na Ukrajině a zákaz ruské ropy jí velmi pomáhá. Na rozdíl od jiných velkých společností v tomto sektoru není cena akcie Occidental Petroleum ještě na předpandemické úrovni.
Společnost Occidental Petroleum vyrazila na nákupy. Nedávno koupila jinou společnosti Anadarko Petroleum. K tomu potřebovala velkou hotovost a té má právě dostatek Buffett. Součástí nákupu byly i waranty této společnosti, které v budoucnu ještě umožní navýšit podíl Berkhshiru. Dohromady má Buffett již přes 15,2 % akcií v této firmě.
HP
Investici do HP lze považovat za typicky buffettovskou. Tuto firmu zná prakticky každý a její pozice na trhu s počítači a tiskárnami je velmi silná. Nákupem 104 milionů akcí se Buffett stal 15% vlastníkem firmy, což z něho rovnou dělá jejího největšího akcionáře. Zde vidím obrovskou sílu Berkshiru, investice představovala pouze 1,04 % jeho portfolia. Díky tomu se stal nejvýznamnějším vlastníkem světoznámé firmy.
Investice do HP se dočkala hodně kritiky. Analytikové varovali, že Buffett investicím do technologií nerozumí a výrobky HP nelze považovat za univerzálně chtěné a žádané. Pro nakupující jsou velmi důležité i technické parametry a ty Buffettovi unikají. Avšak jeho neochvějní příznivci tyto námitky odráží s tím, že totéž se říkalo v případě nákupu Applu, který se americkému investorovi velmi vyplatil i přes jeho chabé technické znalosti.
Citigroup
Nákup banky Citigroup zůstává pro mnoho znalců investičních strategií Warrena Buffetta záhadou. Berkshire Hathaway pořídil přes 55 milionů akcií této světoznámé banky. Důvodem může být jejich nízká cena, od začátku roku ztratily přes 21,1 % ze své ceny. Investice do této banky je překvapující, protože ji provází celá řada skandálů snižujících její důvěryhodnost. Poslední se odehrál 2. května, kdy během pár sekund evropské burzy zažily velký krach. Stockholmská se zničehonic propadla o 8 % a dánská o 6 %. Jak se později ukázalo, chyba byla na straně tradera ze společnosti Citigroup, který se uklikl.
Vedle toho je zarážející i to, že Buffett nemá rád čistě investiční banky, které považuje za pouze za “přehazovače” peněz z jedné hromady na druhou, aniž by se vytvářela jiná přidaná hodnota než spekulace. Jediným důvodem tak může být příliš nízké ocenění této akcie v porovnání s ostatními z bankovního sektoru.
Paramount Global
Tuto společnost netřeba představovat, pokud se díváte rádi na filmy. Buffett nakoupil přes 68 milionů jejích akcií. Tato multimediální společnost se nyní snaží prosadit na přeplněném poli streamovacích služeb v USA. Naděje na růst počet předplatitelů Paramountu je založená na špatných číslech lídra sektoru, tj. společnosti Netflix.Akcie Paramountu tak přímo vybízejí ke spekulaci, že se část předplatitelů Netflixu nechá zlákat k přestupu právě k této streamovací službě. Samozřejmě i tady zůstává jeden z hlavních nákupních motivů Buffetta, a sice že společníci vyhodnotili cenu akcií Paramountu za podhodnocenou vzhledem k fundamentům.
Buffett taktéž pořídil přes 7,8 milionů akcií společnosti Celanese. Ta nepatří příliš známým, ačkoliv se může pyšnit více než stoletou historií, založena byla v roce 1918. Jedná se o společnost z chemického průmyslu specializující se na výrobu vláken z celulózy, která se používají při výrobě cigaretových filtrů. Při pohledu na vývoj ceny jejích akcií je patrná stabilita. Jedná se o defenzívní akciový titul, který se hodí mít ve svém portfoliu při vysoké volatilitě. Celanese má nízké P/E ratio okolo 8, takže také velmi dobře splňuje kritérium podhodnocené akcie.
McKesson patří k malým nákupům v portfoliu, Buffett pořídil necelé 3 miliony akcií této společnosti podnikající ve farmaceutickém a IT sektoru. Je oblíbená mezi analytiky, kdy ji většina doporučuje k nákupu i přes velké množství insider prodejů. Za poslední čtvrtletí insideři prodali 42 406 akcií za 13 828 869 amerických dolarů. Insider prodeje však neodrazují hedgeové fondy, u kterých je tato akcie populární. Ani výsledky společnosti za první čtvrtletí nebyly nijak oslňující, na jednu akcii vykázala zisk ve výši 5,83 USD, čímž o (0,23 USD) zaostala za konsensuálním odhadem analytiků. Tržby společnosti za čtvrtletí dosáhly 66,10 miliardy USD, zatímco odhady analytiků činily 63,82 miliardy USD.
Následují ještě nákupy malých společností Markel a Ally Financial. Avšak jejich pozice dosahují objemu vyjádřeného desetinnými čísly celého portfolia Berkshiru, což jsou opravdu zanedbatelné změny. Dopad těchto nákupů z pohledu globálního řízení fondů je prakticky nulový.
Posílení pozic
Chevron
Největší změnou bylo přikoupení 120 milionů akcií rafinerské společnosti Chevron. Tento velký nákup představoval změnu 5,42 % v portfoliu, tudíž jednu z největších za poslední roky. Smysl tohoto kroku je zcela evidentní, Buffett věří i nadále ve vysoké ceny ropy. Vývoj mu prozatím dává za pravdu. Navíc v současnosti neexistuje moc možností, jak cenu ropy srazit. Je pravděpodobné, že ceny černého zlata budou růst i nadále.
Co můžeme obdivovat, je Buffettův pomalý nástup do pozice. První nákupy provedl v třetím čtvrtletí 2020, kdy koupil prvních 44 milionů akcií. Tehdy se cena společnosti pohybovala okolo 80 dolarů za jednu akcii. Což oproti současným 177 dolarům představuje víc než 100 % zhodnocení investice za necelé dva roky bez dividend. Chevron jako velká část ropných společností nabízí solidní dividendu. V současnosti vyplácí 1,42 dolarů každé tři měsíce, přičemž dividenda jistě v blízké době ještě vzroste.
Activision Blizzard
Buffett pokračuje také v investicích do výrobce počítačových her Activision Blizzard. Pozici otevřel v posledním čtvrtletí loňského roku nákupem 14 milionů akcií. K tomu nyní přidal dalších 49, 6 milionů. O společnost se zajímá také firma Microsoft, která ji chce koupit celou a následně stáhnout z burzy. Buffett spekuluje na tento prodej, protože vzhledem k současným cenám akcie a výšce nabízené částky za celou firmu by Berkshire mohl vydělat minimálně 15 % ze své investice.
Následují pak drobné investice do Apple, Floor & Decor Holdings, Liberty Media Corp Formula One Series C, RH, General Motors.
Prodeje Warrena Buffetta
Wells Fargo
Největší debatu vzbudil doprodej 675 tisíc akcií Wells Fargo. To americká banka, které se v jeho portfoliu nacházela přes 20 let. V letošním prvním čtvrtletí se tak uzavřela jedna velká kapitola. Buffett měl tuto americkou banku rád kvůli svému modelu, který spočíval v doplňkových službách, jež nabízela. Klient si chtěl založit obyčejný účet a domů se vrátil s pojištěním auta a domu. Wells Fargo však v posledních letech provázejí skandály, a to hlavně s velkým počtem falešných účtů, kterými si banka dopomáhala k lepší číslům.
Největší změna z hlediska investiční strategie byl prodej 157 milionů akcií společnosti Verizon Communication. Je překvapivý, protože americká telekomunikační společnost je typickým příkladem defenzivní akcie, u které lze jen těžko očekávat pokles obratu i v těžkých dobách. Taktéž je skoro jisté, že Buffett tyto prodeje provedl s osmiprocentní ztrátou. To je znepokojivé pro osud celé firmy, protože americký investor je známý tím, že dokáže svoje pozice držet velmi dlouho i přes velké ztráty. Bude zajímavé sledovat i nadále, zda se potvrdí, že budoucnost této akcie je černá.
Úplně se Buffett zbavil pozice ve zdravotnické firmě Bristol-Myers Squibb, kterou po menších částkách kupoval v předchozích měsících. Po růstu ceny akcie se rozhodl vybrat zisk. Vidíme, že Buffett dokáže akceptovat i krátkodobější investice v horizontu několika měsíců. Stejný příběh potkal akcie firmy AbbVie. Následovaly ještě prodeje menších podílů společností Kroger, Store Capital a Roaylthy Pharma.
Závěr: Buffett nečeká silnou recesi
To, že měl Buffett měl extrémní nákupní apetit v prvním letošním čtvrtletí, je znamením jeho silné důvěry v trhy. Tím, že se zbavil farmaceutických a telekomunikačních firem navíc naznačuje, že neočekává velký propad na trzích, který povede k investování do defenzivních společností. Naopak. Nákupem především energetických společností ukazuje, že věří v poptávku po energiích, a to zejména ropě. Aby se však udržela, nesmí se světová ekonomika propadnout do recese. Ve stejném duchu lze chápat také investici do Citigroup. Pokud by si věštec z Omahy myslel, že přijde zhroucení trhů, byla by investice do této firmy holé neštěstí.
Jak tedy Buffett může být optimistický? Jedna odpověď existuje. Možná se v následujících měsících ukáže, že americký Fed nemůže pokračovat v tak přísné měnové politice, jak původně avizoval. Naopak bude nucený ji uvolnit a díky tomu zažijí světové trhy oživení.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.