Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlevní na jaře hypotéky? Kdy jejich úroky klesnou ke 3 %?

Pokles hypotečních sazeb je na spadnutí! Podle analytiků i prognóz ČNB by hypotéky měly začít zlevňovat s příchodem jara. Do roka by měly jejich úroky výrazně klesnout!

Publikováno
Zlevní na jaře hypotéky? Kdy jejich úroky klesnou ke 3 %?
Zdroj: Depositphotos.com

S příchodem jara analytici předpovídají možný pokles hypotečních sazeb, což by dlužníkům přineslo úlevu. Toto tvrzení podporuje i únorová prognóza České národní banky (ČNB), která předpokládá rychlý pokles tržních úrokových sazeb v průběhu celého roku.

Snižování úrokových sazeb hypoték se sice v únoru zastavilo, přičemž začátkem března průměrná sazba dokonce stoupla z 5,60 % p.a. na 5,62 % p.a. To by se ale mělo opět změnit po zasedání rady ČNB.

Rada centrální banky bude 20. března projednávat základní úrokové sazby, které významně ovlivňují sazby hypoték a spořicích účtů. Většina ekonomů předpokládá snížení těchto sazeb.

Výraznější změny se očekávají koncem března

Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select, odhaduje, že výrazné změny u hypoték přinese konec března. Předpokládá postupné snižování sazeb ČNB, které by mohlo vést k tomu, že se sazby hypoték budou v příštím roce pohybovat mezi 3 % až 4 % p.a. To by mělo vyvolat zájem o nové hypotéky a refinancování těch stávajících.

“Pokles úvěrových nákladů pravděpodobně vyvolá zvýšený zájem o nákup nemovitostí nebo k refinancování hypoték. Tento nárůst poptávky však může vést ke zvýšení cen nemovitostí, což naopak hypoteční trh mírně zpomalí,” uvedl Sýkora.

Jiří Pour, analytik UniCredit Bank, se domnívá, že klesající úrokové sazby hypoték zvýší poptávku po rezidenčních nemovitostech. Upozorňuje však, že v horizontu dvou let zůstanou úrokové sazby pravděpodobně relativně vysoké, což může poptávku a ceny omezit.

Banky stahují z nabídek dlouhodobé fixace

V současné době činí měsíční splátka hypotéky na 25 let ve výši 3,5 milionu korun s průměrnou sazbou 5,62 % p.a. 21 737 Kč. Jiří Sýkora také upozorňuje, že sazby u dlouhodobých fixací stagnují, přičemž některé banky přestávají nabízet možnosti fixací na více než pět let.

“Desetileté fixace hypoték jsou nyní dostupné pouze u čtyř bank, jelikož ostatní je vyřadily z nabídky,” uvádí analytik Jiří Sýkora. Banky to údajně připisují klesajícímu zájmu klientů. Podle Sýkory ale jde o reakci bank na změnu zákona o spotřebitelských úvěrech.

“Tato novela stanovila maximální výši poplatků za předčasné splacení hypotéky nižší, než si banky přály, což je vedlo k ukončení nabídky dlouhodobých fixací. Přesto se úrokové sazby dál vyvíjejí podle očekávání a pokračují ve svém postupném poklesu,” uzavírá Sýkora.

Celkový trend vývoje úrokových sazeb je postupně klesající, několik bank již od začátku roku snížilo sazby hypoték. Přesto sazby zůstávají ve srovnání s posledními dvěma desetiletími relativně vysoké.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎