Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak ovlivní snížení úrokových sazeb vaše úspory a hypotéky?

Česká národní banka snížila 22. prosince základní úrokovou sazbu o 0,25 % bodu. Na co konkrétně bude mít toto snížení vliv? Zlevní se hypotéky?

Jak ovlivní snížení úrokových sazeb vaše úspory a hypotéky?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) učinila významný krok směrem k rozpohybování české ekonomiky, když s platností od 22. prosince snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Toto rozhodnutí, které podpořilo všech sedm členů bankovní rady, představuje první uvolnění měnových podmínek od května 2020.

Dvoutýdenní repo sazba se snížila na 6,75 % z předchozích 7 %, tedy na úroveň, kterou udržovala od června loňského roku. Dále došlo ke snížení diskontní sazby na 5,75 % a lombardní sazba byla upravena na 7,75 %. Tento krok pravděpodobně nepřímo ovlivní úrokové sazby komerčních bank na spořicích účtech, termínovaných vkladech, hypotékách a úvěrech.

Jak ovlivní snížení základních úrokových sazeb ekonomiku?

Snížení sazeb má podpořit utrácení

Centrální banky obvykle zvyšují úrokové sazby, aby přibrzdily ekonomiku, protože vyšší sazby vedou k dražším úvěrům a atraktivnějším podmínkám spoření, čímž snižují ochotu spotřebitelů a podniků utrácet.

Naopak snížením úrokových sazeb se centrální banky snaží povzbudit ekonomickou aktivitu tím, že zlevňují úvěry a snižují atraktivitu držení peněz na spořicích účtech, což naopak podporuje utrácení.

Tomáš Volf, hlavní analytik skupiny Citfin, upozorňuje, že se jedná o první uvolnění úrokové politiky od května 2020 a první změnu sazeb za působení Aleše Michla ve funkci guvernéra ČNB. Česká republika je další ze zemí V4, která přistoupila ke snížení sazeb – maďarské a polské centrální bance. Slovensko následuje Evropskou centrální banku, která sazby zatím nesnížila.

Inflace je ovlivněna úspornými tarify

Přestože listopadová meziroční míra inflace dosáhla 7,3 %, Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, upozorňuje, že tento údaj je zkreslen vlivem loňských vládních úsporných tarifů. Po očištění o tento statistický vliv činí reálná míra inflace výrazně méně, a to 4,7 %. Hradil zdůrazňuje, že od února nerostou spotřebitelské ceny v České republice znepokojivým tempem a inflační vývoj odpovídá typickým rokům v české historii.

Rizika podcenění inflační situace při tomto snížení sazeb nejsou podle Hradila významná. Vysvětluje, že nákladové tlaky v průmyslu a zemědělství jednoznačně ustoupily a spotřebitelská poptávka je v hlubokém útlumu, takže k dalšímu dramatickému růstu cen není příliš racionálních důvodů ani příležitostí.

Zmiňuje také, že úrokové sazby centrálních bank ovlivňují inflaci se zpožděním 12 až 18 měsíců, do té doby je téměř jisté, že inflace bude výrazně nižší.

V blízké budoucnosti se očekává, že ČNB bude zachovávat opatrnou rétoriku a zdůrazňovat svou připravenost zasáhnout proti inflaci, bude-li to nutné. Hradil předpokládá další snížení sazeb o 0,25 procentního bodu na únorovém zasedání, pokud nebude lednová inflace příliš intenzivní.

Do konce roku 2024 by se sazby mohly dokonce přiblížit čtyřem procentům, ale pouze pokud zůstane inflace utlumená. Přinese-li leden výraznější růst cen, může centrální banka zůstat opatrnější a sazby by mohly příští rok skončit blíže pěti procentům.

Začátek roku rozhodne o dalším snižování

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte, se domnívá, že údaje o inflaci na začátku příštího roku budou zásadní. Pokud se inflace uklidní, očekává rychlé a výrazné snižování úrokových sazeb v průběhu celého příštího roku a jejich možné snížení na polovinu do konce roku.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozorňuje, že nedávný krok ČNB bude mít na sazby hypoték minimální dopad. A to především proto, že se již s možným snížením sazeb ze strany ČNB počítalo. Zdůrazňuje, že významnější vliv mělo, že trh nedávno přehodnotil rychlost, jakou budou centrální banky snižovat sazby v příštím roce – a to v důsledku nižší než očekávané inflace a méně příznivých ekonomických výhledů, což také způsobilo výrazný pokles dlouhodobějších sazeb.

“Na to zareagovaly výraznějším propadem i sazby delších splatností. V Česku se delší sazby ve srovnání s říjnem dostaly o více než jeden procentní bod níže a jsou tak nejnižší od března 2022. Právě tento vývoj v posledních týdnech byl pro výhled na hypoteční sazby v příštím roce klíčový a předznamenává jejich potenciálně rychlejší snižování, než se doposud předpokládalo,” říká Seidler.

Moneta Money Bank před nedávnem oznámila výrazné snížení hypotečních sazeb a nabídla sazby od 4,49 % ročně pro pětileté, sedmileté a desetileté fixace, podmíněné sjednáním pojištění schopnosti splácet.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.