Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato roste nejagresivněji za předchozí roky! Přišel dlouho očekávaný býčí trh na zlatě?

Publikováno
Zlato roste nejagresivněji za předchozí roky! Přišel dlouho očekávaný býčí trh na zlatě?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato se konečně probudilo k životu a za necelé dva týdny předvedlo velice agresivní růstové price action, které jsme neviděli léta. Trhu se zlatem vskutku pomohlo rostoucí napětí na Blízkém východě, technické podmínky trhu a stále nedokončená práce s inflací. Navíc stoupají obavy z příchodu ekonomické recese, která je obecně vzato předpokládaná pro příští rok. Některé faktory avizující hospodářský útlum jsme si ukázali v poslední analýze na akciový trh.

Dokáže zlato zopakovat dřívější dramatické růsty a atakovat třeba psychologickou hladinu 3 000 USD za unci? Pojďme si v dalších řádcích o tom zaspekulovat.

Každá investice je tak trochu spekulace a vice versa. Kostolany například tvrdil, že je to to samé. Graham naopak zdůrazňoval, že je nutné oba pojmy rozlišovat. Já bych řekl, že je to dost často syntéza obojího.

Obavy z hospodářské recese stoupají

Obavy z příchodu hospodářské recese stoupaly pospolu s tím, jak se výnosová křivka agresivně napřimovala. Ono napřimování si dalo poslední dva týdny pauzu, protože výnosy na delších splatnostech dluhopisů přestaly tolik agresivně růst. Zároveň začaly stoupat i výnosy na kratším konci. Konkrétně 2leté splatnosti, což si za okamžik ukážeme.

Info

Napřimování výnosové křivky může probíhat dvěma způsoby. První probíhá díky poklesu výnosů na krátkých splatnostech. Druhé napřimování probíhá růstem výnosů na delších splatnostech. Druhá varianta je ta s horšími implikacemi pro trh.

V přiloženém grafu sledujeme pattern, který představuje strmý růst míry nezaměstnanosti, který nastává s určitým zpožděním po napřímení výnosové křivky. Jakmile se spread na 10letých a 2letých výnosech vrátil do kladných hodnot (křivka se napřímila), s jistým zpožděním míra nezaměstnanosti začala stoupat. Zaregistrujte že zprvu po napřímení nezaměstnanost rostla “nenápadně” a po několika měsících začala stoupat vskutku rychle.

Z toho nám vyplývá, že napřímení výnosové křivky skutečně sehrálo roli jakéhosi spouštěče pro ekonomickou recesi.

Zdroj: tradingview.com
Výnosová křivka a míra nezaměstnanosti v USA
Výnosová křivka a míra nezaměstnanosti v USA

Míru nezaměstnanosti jsem použil naschvál, protože rychlá ztráta velkého počtu pracovních míst je finálním potvrzením úpadku ekonomiky. Když bychom hledali, našli bychom jistě takových patternů vícero i u jiných ekonomických ukazatelů. Je určitě vhodné hledat potvrzení i jinde, protože se logicky nedá zakládat pouze na jednom indikátoru – viz dřívější analýza. Nicméně pro naše potřeby to zcela stačí.

Jaké jsou z toho pro zlato implikace? Ekonomická historie nám říká, že zlato mělo při hospodářských otřesech tendenci znatelně posilovat. Jakmile byla poptávka po zajištění se, zlato se přirozeně jevilo jako ideální kandidát pro investici. Zlato je sice sterilní aktivum, které nenese žádný výnos, ale má však ty atributy, které představují prostředek pro uchování bohatství investora. Ve zkratce řečeno, vyloženě na tom nezbohatnete, ale minimálně své vydřené peníze ochráníte.

Poznámka

Já jsem jeden z těch, kteří také berou v potaz, že je zlato sterilní investice. Proto raději preferuji těžaře zlata, kde můžete mít i pravidelný výnos z byznysu. V podobě ETF, abych dostatečně rozložil riziko. Přece jenom nejde o úplně jednoduché odvětví pro analýzu.

Výnosy rostou, zlato roste také

Nejvíce mě nyní zaujalo, že zlato posiluje navzdory tomu, že výnosy (úroky) stoupají též. Obecně vzato je na těchto trzích negativní korelace. Když stoupají výnosy, zlato jde dolů. Když výnosy klesají, zlato jde nahoru. Třeba za poslední rok to fungovalo vcelku dobře. Nicméně poslední dva týdny nikoliv. Ideální situace je, když výnosy stabilně klesají.

Info

Ta negativní závislost je daná tím, že růst úroků vlastně implikuje zpřísňování měnových podmínek. Navíc roste konkurence ze strany dluhopisového trhu.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na jednotlivých splatnostech
Výnosy na jednotlivých splatnostech

Zlato od května letošního roku drželo jižní směr, což vyústilo v propad po S/R úroveň 1 830 USD za unci. Jak jde vidět, kurz zlata se u této úrovně zastavil. Negativní momentum markantně zesláblo a dalo se očekávat, že přijde rotace kurzu nahoru.

Kromě toho se indikátor RSI nacházel na na 21 bodech. Tak nízko se na denním grafu indikátor nacházel naposledy v roce 2016. Tudíž ta pravděpodobnost, že brzy přijde odraz, byla opravdu vysoká.

Zdroj: tradingview.com
Zlato na denním grafu
Zlato na denním grafu

Zaregistrujte, že relativně blízko od supportu 1 830 USD za unci je býčí gap. Takové gapy nejsou na trhu se zlatem zrovna časté. Impulsem bylo určitě z velké části události na Blízkém východě. Další eskalace samozřejmě vyústila v další růst kurzu zlata.

Největší nárůst zlato zaznamenalo 13. října. Čistý denní přírůstek činil více jak 3 %, což nepamatuji, kdy se trhu naposledy povedlo. Po zběžném ohledání hádám, že to je možná i pár let, co jsme mohli sledovat obdobné kurzové zhodnocení za jediný den. Zase tomu bez debat přispěla situace na Blízkém východě, díky čemuž je zlato na 2měsíčním high.

Pro nás je z technického hlediska klíčové, že kurz zlata překonal rezistenci, která se nachází kolem 1 950 USD za unci. Jestli se kladné momentum na trhu udrží, velmi brzy se můžeme vyhoupnout nad 2 000 USD za unci a poté bych vyhlížel otestování all time high úrovní.

Závěrem: Čeká zlato třetí býčí cyklus?

Můj osobní pohled na zlato je velmi pozitivní, čímž se vůbec netajím. Vycházím totiž z několika klíčových faktorů, ukazatelů a inspiruji se právě ekonomickou historií. Nejsem rozhodně žádný “gold bug” a nefandím vyloženě fyzické držbě žlutého kovu, ale objektivně vzato jsou ty podmínky pro růst zlata skutečně ideální. Chce to zkrátka nutnou dávku trpělivosti, protože trh se zlatem není bitcoin nebo růstové akcie. Vše na tomto trhu dost dlouho trvá.

Zdroj: linkedin
Cykly na trhu se zlatem
Cykly na trhu se zlatem

Na závěr přikládám poslední graf, kde je moc pěkně zesumarizováno, proč zlato čeká třetí býčí cyklus. Respektive už nyní možná probíhá. Jedná se o dost konkrétní věci, které jsou makroekonomického a technického rázu. Nad některými by se dalo polemizovat, ale jinak je to adekvátní shrnutí. Časem na tyto konkrétní věci třeba i zpracuji samostatný článek.

Investujte opatrně, myslete na rizika a mějte na paměti, že nikdo nevidí do budoucnosti.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎