Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká akcie velký pád? Jak poznat, kdy přijde recese?

Publikováno
Čeká akcie velký pád? Jak poznat, kdy přijde recese?
Zdroj: depositphotos.com

Upadnutí do ekonomické recese se dá díky několika ukazatelům vcelku snadno předvídat. Není to žádná věda, ale rozhodně to vyžaduje jistou dávku sebevzdělávání. Bez toho se neobejdete. V dnešní analýze to proto pojmeme trochu více edukativně, aby byl každý investor schopen vidět přicházet něco, co drtivá většina lidí nedokáže. V investování jde o klíčové téma, které prostě musíte chápat.

Nepodceňujte přicházející recesi

Hospodářská recese je tak trochu něco, co nelze zpozorovat pouhým okem. Proto mají investoři tendenci tuto konkrétní hrozbu ignorovat a dělat vše stejně jako v době hospodářské konjunktury. To je ovšem chyba, protože se tím připravíte o dost peněz, času a hlavně psychické pohody.

Když jste defenzivní a recese udeří, vaše portfolio ztratí třeba “menší” část hodnoty. V lepším případě jste i na nule. Opravdoví profesionálové jsou na tom dokonce schopni vydělat balík, ale to není úplně cílem průměrného investora. To byste se tím museli živit a ani potom byste neměli jistotu, že uděláte vše “správně”.

Poznámka

Naschvál používám pojem recese, protože osobně nekalkuluji s ekonomickou krizí, která je mnohem horší.

Současná situace se podobá roku 1987 těsně před tehdejším hlubokým akciovým pádem

Našel jsem na sociálních sítí skvělé srovnání s rokem 1987, kdy byla situace na dluhopisovém trhu podobná. Ve spodní části můžete vidět spike ve výnosech na 10letých federálních dluhopisech, což se děje i nyní. V horní části lze vidět, jak reagoval akciový trh. V roce 1987 to byl index Dow Jones a nyní Nasdaq 100. Ta podobnost vývoje je okem patrná. V roce 1987 udeřila v USA relativně krátká ekonomická recese, kterou doprovázel extrémně rychlý a hluboký propad na akciovém trhu.

Info

O roce 1987 se moc často nemluví, protože se z toho hospodářství a trhy poměrně rychle vzpamatovaly. Dlouhodobým prismatem to vypadá jako malé zakopnutí, ale faktem je, že spousta lidí tehdy přišla o dost peněz.

Zdroj: bloomberg.com
Akciový index Nasdaq a 10leté výnosy nyní a v roce 1987
Akciový index Nasdaq a 10leté výnosy nyní a v roce 1987

Mohutný růst ve výnosech na dluhopisovém trhu je způsoben změnou očekávání, tzv. repricing pro následující rok. Čemuž přispěl Fed svou poslední ekonomickou projekcí, ze které je patrné, že základní úroková sazba zůstane na vyšších úrovních déle. Dluhopisový trh na to začal poté reagovat růstem výnosů. Co to znamená? Aniž by Fed sám musel sazby zvýšit, aby došlo k většímu utažení měnové prostředí, trh to udělal za něj.

Nicméně akciové trhy tím logicky trpí, protože výnosy na 10letých dluhopisech se rovnají ziskové výnosnosti (earnings yield) akciového indexu S&P 500. To znamená, že investor vlastně nezíská vůbec žádné rizikové prémium za podstoupení většího rizika při investici do akcií. A když bychom pracovali s dividendovým výnosem indexu, dopadlo by to mnohem hůře. Ovšem správnější je kalkulaci provádět s ukazatelem ziskové výnosnosti, protože spousta titulů žádnou dividendu nevyplácí.

Poznámka

Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) je převrácený ukazatel P/E a používá se pro účely srovnání výnosnosti. Například s dluhopisy.

Zdroj: bloomberg.com
Spread mezi 10letými výnosy a earnings yield indexu S&P 500
Spread mezi 10letými výnosy a earnings yield indexu S&P 500

Jaké jsou ty faktory avizující ekonomickou recesi?

1) Vyšší inflace

První a nejviditelnější předzvěst pro hospodářskou recesi je v podobě vyšší inflace. Vyšší inflace představuje přehřátí ekonomiky a pravděpodobně blížící se vrchol hospodářského cyklu. A s tím související potřeba růstu úrokových sazeb.

Kombinace restriktivní měnové politiky a vyšší inflace je pro ekonomiku ochromující. Vše se logicky odehrává s jistým časovým zpožděním. Nelze proto předpokládat, že vyšší inflace ihned znamená hospodářský útlum.

Zdroj: tradingview.com
Celková inflace v USA
Celková inflace v USA

2) Převrácená výnosová křivka

Převrácená výnosová křivka je nejčastějším předstihovým ukazatelem pro příchod ekonomické recese. Proč? Protože to historicky téměř vždy vyšlo. Obzvlášť v případech, kdy byla inverze výnosové křivky opravdu hluboká. V normálním případě je výnosová křivka rostoucí, kdy delší splatnosti federálních dluhopisů nesou vyšší výnosy než ty krátkodobé. Jelikož je logické chtít kompenzaci za delší držbu cenného papíru.

Zdroj: gurufocus.org
Výnosová křivka
Převrácená výnosová křivka

Nejčastěji se však setkáte se spreadem mezi 10letými a 2letými výnosy. Když je spread záporný, výnosová křivka je převrácená. Jakmile se výnosová křivka začne napřimovat, záporné hodnoty se u spreadu začnou snižovat až do doby, kdy je spread zase kladný.

Nyní se výnosová křivka agresivně napřimuje a to díky markantnímu růstu výnosů na jejím delším konci, což zároveň představuje tzv. medvědí napřimování (bear steepening). Ve zkratce, dluhopisový trh věští recesi.

Zdroj: tradingview.com
Spread mezi 10letými a 2letými výnosy
Spread mezi 10letými a 2letými výnosy

3) Rychlý růst v úrokových sazbách

Posledním faktorem avizující ekonomickou recesi je rychlý růst úrokových sazeb. Čím rychleji rostou úrokové sazby, tím větší pravděpodobnost, že to reálnou ekonomiku těžce ochromí. Ovšem s určitým zpožděním, které může trvat i více jak dva roky. Z historie víme, že to většinou “přijde” několik měsíců po ukončení cyklu růstu ze strany americké centrální banky.

Zdroj: tradingview.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Závěrem: Recese znamená akciový pokles

Akciové trhy mají tendenci začít klesat s dost velkým předstihem, než hospodářská recese udeří v plné síle. Důvodem je časové zpoždění, které se v datech o reálné ekonomice projeví za poměrně dlouhou dobu. Navíc se trhy snaží ze své podstaty vidět trochu dopředu a oceňují i věci, které se ještě nestaly.

Když vezmeme v potaz historickou zkušenost, lze odhadovat, že hospodářská recese udeří v průběhu následujícího roku – můj osobní tip je druhá polovina roku 2024. Leč nikdo vám ani náhodou nepoví přesné datum, protože to nikdo neví. Víme akorát, že se ekonomika pravděpodobně do recese propadne. Protože těch ukazatelů, které to potvrzují, je celá řada. Doufám ovšem, že z toho nebude nic horšího – mnozí analytici a ekonomové jsou vyloženě apokalyptičtí. Naštěstí jsou mnozí z nich takoví proroci dlouhodobě.

Zdroj: tradingview.com
ETF na consumer staples
ETF na consumer staples

Že je něco hodně špatně, poznáte už jenom z toho, co se teď odehrává na trhu u sektorových ETF na utilities a consumer staples. Uvedené sektory jdou dolů jako kámen, přestože má jít o to nejodolnější, co vám akciový trh nabízí.

Technologické akcie se pořád zuby nehty drží, protože se investoři zřejmě stále drží mantry, co je “velké, snadno nepadne”. Přitom technologické tituly ve skutečnosti fundamentálně trpí v recesích nejvíce. Utility a spotřební zboží trpí také, ale ne tolik.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
24
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jarda Sadílek

Říkám si jestli vlastně srovnávání s dobou ať je to 87 nebo rok 50 je relevantní ač chápu že vám vlastně nic jiného nezbývá. Ale když se nad tím zamýšlím,tak v dobách před internetem bylo obchodování doménou profesionálů. V dnešní době může akcie koupit každý jouda i z pralesa když ma signál a toho tyhle signály nezajímají jen si chce něco koupit a když je těhle lidí dost tak si myslím že se může stát úplně cokoliv a vlastně všichni víme h…o :)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎