Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(Ne)morální investiční příležitost na válečném konfliktu v Izraeli?

Publikováno
(Ne)morální investiční příležitost na válečném konfliktu v Izraeli?
Zdroj: depositphotos.com

Války a katastrofy jsou tragické a akciové trhy nemají rády paniku. Každé válečné nebo přírodní neštěstí je tragickou událostí, která může mít negativní dopad na akciové trhy. Přesto však existují lidé, kteří se snaží tuto situaci využít k prospěchu prostřednictvím chytrých investic.

Tradiční burzovní moudrost praví, že nejlepší je nakupovat za zvuku kanonů a prodávat za zvuku trubky.

Jinými slovy, je výhodné nakupovat akcie během paniky, která nastává v počáteční fázi krize. Jakmile se situace uklidní a začne se s obnovou, je čas akcie prodat.

Válka nebo přírodní katastrofa vytvářejí velký pocit nejistoty a strachu. To vede k poklesu akciových trhů. Jakmile však nejhorší pomine, trhy se začnou zotavovat. Obnova totiž vyžaduje investice, které vedou k oživení ekonomiky a růstu akciových trhů.

Nezmeškat správný moment

A právě tyto dvě emoce – strach a euforie – jsou významnými faktory v burzovní psychologii. André Kostolany tyto situace doslova vyhledával. V každém případě, i pro nás jsou tyto příležitosti příležitostí naučit se, jak emoce ovlivňují naše chování.

Vyhlášení válečného stavu v Izraeli byla typická ukázka toho, jak negativní zpráva ovlivnila trhy, zejména trhy s komoditami. Na druhou stranu nejednalo se o žádnou burzovní apokalypsu. Spíš naopak. Trhy ukázaly, že si z ničeho nedělají těžkou hlavu, ani vysoké sazby, ani útok Hamasu v Izraeli nenechal výraznou stopu na akciovém trhu.

Jen se potvrdilo, že většina investorů má krátkou paměť. Kdo chtěl spekulovat na pokles akcií, měl prakticky pouze jeden den – pondělí 9. října. Americké trhy již pondělní seanci zakončily v zeleném. V úterý už většina trhů silně rostla, včetně nejvíce postiženého izraelského indexu TA 35. Čas na výhodné nákupy byl krátký.

Vítězové na akciovém poli: Zbrojařské firmy

Obnovení konfliktu v Palestině bylo požehnáním pro zbrojní průmysl. Zbrojní průmysl zažívá silnou renesanci před ruskou invazí. Avšak Rusko spoléhá na své státní a polo-státní firmy ohledně zásobení vojenským materiálem. Ukrajina zase závisí na americké a evropské pomoci, především na vyprázdnění vojenských skladů. Členské státy mají dlouhodobý problém plnit závazek výdajů na obranu ve výši 2 % HDP, takže nejsou mezi nejlepšími klienty.

To se však nedá říct o Izraeli, který podle údajů Světové banky vynaložil v roce 2022 na obranu 7,3 % HDP. To je čtvrtý nejvyšší podíl na HDP na světě, po Saúdské Arábii, Jižním Súdánu a Severní Koreji. V absolutních číslech činily izraelské výdaje na obranu v roce 2022 14,6 miliardy dolarů. Stejně tak arabské petromonarchie, na čele s Saúdskou Arábií, zbrojí. Celý region nyní začne ještě více investovat do zbrojení než v roce 2022.

Cena akcií Lockheed Martin, který vyrábí HIMARS, a Northrop Grumman stoupla. V Evropě vzrostly akcie společností napojených na zbrojní průmysl, jako jsou Saab, Rheinmetall, BAE Systems a Leonardo. Zisky akcií zbrojařských firem překonaly dokonce i firmy působící v ropném průmyslu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poražení: letecké společnosti a izraelský šekel

Reakce na vypuknutí tohoto typu konfliktu jsou značně předvídatelné. Tradičními poraženými jsou letecké společnosti. I když Izrael nepatří mezi letecké uzly, napětí v Izraeli může vést k teroristickým útokům na letadla. Letecké společnosti budou muset věnovat více pozornosti bezpečnosti, a růst cen ropy jim také nepomohl. Samozřejmě stoupnou i náklady na pojištění, protože většina letů do Izraele byla zrušena. Aerolinky chtějí co nejdříve obnovit letecký provoz, ale je logické, že lidé budou mít strach cestovat.

U leteckých společností jsme však byli svědky krásného jojo efektu, jak nám ukazují akcie Air France. Francouzské aerolinky samozřejmě létají do Tel Avivu, ale je to jen jedna z mnoha destinací. Zastavení provozu po nějakou dobu neovlivní tržby, a proto se akcie po svém propadu rychle zotavily.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Daleko větší problém představuje celý konflikt pro izraelskou měnu – šekel. Ta dlouhodobě oslabuje vůči dolaru. Izraelská vláda se snažila dostat svůj dluh pod kontrolu. Izrael patřil k zemím, které zavedly drakonická opatření kvůli Covidu. Tato opatření si vynutila daň v podobě nárůstu státního dluhu až na 72 %. Dluh klesl v roce 2022 na 60 %. Pokles měl pokračovat, ale nyní je jasné, že dluh bude růst. Vést válku je totiž velmi nákladná záležitost.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj kurzu šekelu vůči americkému dolaru
Vývoj kurzu šekelu vůči americkému dolaru

To vše se totiž děje v kontextu vysokých úrokových sazeb. Izrael má své sazby na úrovni 4,75 % a izraelská inflace dosahuje 4,1 %. Sazby tak mají restriktivní charakter. Jenže Izrael si nemůže dovolit snížit své sazby kvůli oslabující měně.

Izraelská centrální banka se však rozhodla podpořit svoji měnu odprodejem až třiceti miliard dolarů ze svých devizových rezerv. Jedná se zhruba o 15,1 % z celkových devizových rezerv Izraelské centrální banky.

Podle posledních údajů ze září 2023 Izrael disponoval devizovými rezervami ve výši 198 miliard dolarů. To je zatím dostatečný polštář, ale kdyby se konflikt protáhl nebo do něj vstoupily jiné skupiny mimo Hamas, tak by to byly těžké chvíle pro Izraelskou centrální banku.

Závěr: Kdo chce podpořit Izrael, nakoupí izraelské akcie?

Západní svět byl a je velice solidární s Izraelem. Pokud jste akcioví investoři, můžete podpořit Izrael nákupem tamních akcií. Tím podporujete samotné izraelské firmy, které budou mít jistě hodně problémů, a zároveň pomáháte izraelské centrální bance tím, že nakupujete akcie v šekelech a tím zvyšujete poptávku po této oslabené měně.

Izraelský index TA 35 se blíží ke svým ročním minimům. Na celý index existuje přímo ETF od iShares MSCI Israel. Kdo chce si více vybírat a nakupovat jednotlivé společnosti, izraelská burza nabízí velké množství zajímavých firem, jako jsou logistická společnost Nice, průmyslově technologická firma Elbit, chemička ICL a společnost exportující zemní plyn NewMed Energy.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎