Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

47. díl Seriálu technické analýzy: Momentum trading – Jak funguje momentum trading?

47. díl Seriálu technické analýzy: Momentum trading – Jak funguje momentum trading?
Zdroj: depositphotos.com

Momentum trading je snad nejrozšířenější obchodní strategie, kterou používá řada obchodníků. Jak skalpeři, krátkodobí obchodníci nebo swingoví obchodníci. Jedná se tedy o přístup, který je součástí technické analýzy. Bez technické analýzy (logicky) není možné momentum identifikovat. Jelikož k tomu potřebujete cenový graf a nástroje.

V rámci příspěvku si proto vysvětlíme, jak momentum trading funguje, jaké nástroje se k tomu používají a ukážeme si samozřejmě konkrétní příklady na cenových grafech. Hodí se říct, že je přístup založen na Dow teorii (teorie Charlese Dowa).

Obsah článku:

Zdroj: depositphotos.com

technicka-analyza-trhu-momentum-jak-funguje-finex-akademie-analyzovani-vyvoje-trznich-stavu-ackie-akcii-investovani

Co to je momentum trading?

Momentum trading se dá lehce shrnout postulátem “buy high and sell even higher” – nakup draze a prodej ještě dráž. Nebo mne ještě napadá “trend is your friend“. Uvedená metodika totiž pouze následuje čerstvý vývoj v cenovém grafu. Nesnažíme se hledat tržní dno, kde nakoupíme a doufáme, že se cena brzy obrátí. Naopak čekáme, až se tržní dno potvrdí tím správným cenovým vývojem. V tom tkví logika této obchodní metody.

Obchodníci využívají tržní volatility ke vstupu do dlouhých nebo krátkých pozic. A to na základě čerstvého price action. Respektive se rozhodují podle nedávné síly kurzových trendů. Ty kurzové trendy mohou být jakkoliv velké. Momentum trading lze aplikovat i na velmi vysoké časové rámce. Je ovšem pravda, že dlouhodobí obchodníci už budou více zkoumat hodnotu aktiva, než se zaměřovat pouze na cenový vývoj.

Obchodní styl je založen na myšlence, že pokud bude za pohybem kurzu hodně síly, je vysoká pravděpodobnost, že kurz tím směrem bude pokračovat. Trh je totiž složen ze dvou specifických typů spekulantů. Jedni jsou iniciativní a druzí reakční. Iniciativní obchodníci nové momentum de facto založí. A reakční spekulanti pohyb buď podpoří (setrvačnost pohybu), nebo ho mohou ignorovat. My ale logicky předpokládáme tu první možnost.

Používané momentum nástroje

Jak už bylo řečeno, momentum trading využívá mnoho nástrojů. Hlavně potřebujete cenový graf, bez kterého nelze pracovat. Jsou obchodníci, kteří momentum obchodují jednoduše dle svíčkového grafu a objemů. Nepotřebují k tomu žádné patterny, trendové diagonály nebo nástroje technické analýzy, jako jsou MACD, RSI, Stochastic RSI nebo Stochastic.

Jiní právě ty patterny a hlavně trendové diagonály používají. Nakreslí si snadno trendovou čáru a dokud ji kurz respektuje, svou pozici drží. Jiní naopak nedají dopustit právě na řečené nástroje, hlavně na MACD a RSI. Právě indikátor RSI je přesně k tomuto obchodování určen. Ostatně je zařazen mezi tzv. momentum indikátory. RSI je super v tom, že vám vizualizuje sílu dané setrvačnosti a dává vám signály v podobě divergencí.

Konkrétní příklady momentum trading

První příklad je pouze o čistém price action. Tedy bez technických indikátorů. Tito obchodníci graf samozřejmě nemají prázdný. Mají minimálně zakreslené S/R pásma, ale to není pro naše potřeby nutné mít v grafu.

Máme před sebou cenový graf bitcoinu z roku 2021. Respektive nás v tomto konkrétním případě zajímá cenový růst z července až do poloviny listopadu. Tohle je mimo jiné typický příklad swingových obchodů, kde je právě průnik s momentum trading. Obchodník hledá vznik silné setrvačnosti. A tady je typickým příkladem růstová vlna z července. Máme za sebou řadu zelených svíček s úctyhodnými objemy a to je právě to, co chceme v grafu vidět.

Zdroj: tradingview.com
Momentum trading na základě price action
Momentum trading na základě price action

V podstatě kdykoliv se dalo do trhu v této fázi nastoupit, protože bylo zřejmé, že nám tu vzniká silná setrvačnost. Leč opatrnější si mohli počkat alespoň na menší korektivní pohyb. Jako je ten z počátku srpna (první klesající část). A dokud tato pozitivní (růstová) setrvačnost trvá, není důvod k výstupu. To se ale mění v části toho zvýrazněného boxu.

Předchozí pozitivní momentum výrazně zesláblo, což je signál k prodeji. Obchodník si pak počká, až pokles skončí a zase vznikne nové rostoucí momentum. Do trhu vstoupí a počká si do chvíle, kdy momentum nezačne viditelně slábnout. To je opětovně možné vidět v rámci druhého zvýrazněného boxu – příležitostná oblast pro výstup.

Cena sice postupuje v růstu, ale pozitivní momentum je slabé, takže je na obchodníkovi, zda v trhu setrvá.

Zdroj: tradingview.com
Kombinace s RSI
Kombinace s RSI

Do druhého grafu jsem akorát přidal indikátor RSI. Máme tedy kombinaci price action a technického indikátoru. Ten technický indikátor nabídne jisté rozšíření pohledu. Jednoduše vidíte mnohem více.

Při počátku růstové vlny lze sledovat obrovský nárůst síly setrvačnosti. Na základě RSI můžete velmi brzy sledovat, že křivka indikátoru tvoří opakovaně nižší vrcholy, zatímco kurz vyšší vrcholy (medvědí divergence). Čili indikátor s předstihem obchodníka varuje, že momentum slábne.

Druhá, ještě agresivnější, růstová vlna je dle RSI odlišná. Zde nejsou žádné divergence, ale zhruba ve dvou třetinách té strmé růstové vlny nám indikátor začne ukazovat, že setrvačnost slábne – zvýrazněná oblast. Navíc je trh již dosti přepálený. Avšak dle price action se zdá být ještě vše v pořádku. Díky RSI zase vše vidíme s předstihem.

Závěrem

Momentum trading není z teoretického hlediska nic těžkého na pochopení. Ale praxe už tak jednoduchá logicky není. Jinak by byl každý hned milionář. Momentum trading je pouze určitý přístup, který si můžete časem osvojit. Klidně jej lze kombinovat i s konfluenční analýzou. Já to tak dělám, díky čemuž snížíte rizika a naopak zvýšíte pravděpodobnost, že se trefíte.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.