Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zapomeňte na americký trh, máme nového černého koně! Brazilské akcie nabízejí obrovský potenciál a dividendový výnos až 60 %

Publikováno
Zapomeňte na americký trh, máme nového černého koně! Brazilské akcie nabízejí obrovský potenciál a dividendový výnos až 60 %
Zdroj: depositphotos.com

Pro investory je v současné době trendem zaměřovat se primárně na americký technologický akciový trh. “Všichni” chtějí akcie NVIDIA, AMD, Apple a podobných technologických titulů, jelikož kurzově hodně vzrostly a vlastně stále rostou.

Investor si ale musí uvědomit jednu podstatnou poučku. Čím více musíte za akcii zaplatit, tím nižší jsou budoucí výnosy. Dnešní generace investorů ale jaksi zapomněla, že cílem není koupit drahou akcii, která kurzově posiluje. Nýbrž koupit levnou akcii, za kterou se skrývá velká hodnota. U takových je proto potenciál k velkým budoucím výnosů.

Bohužel na americkém akciovém trhu příliš levných akcií není. Dokonce i typicky defenzivní tituly, jako jsou akcie Coca-Cola, mají poslední roky stabilně vyšší P/E. Kde potom hledat příležitosti, když je vše tolik nafouknuté? A co třeba Brazílie?

Brazilský trh je historicky vůbec nejlevnější za posledních 20 let

Brazilský trh je minimálně po několik let dost podceňovaný. Alespoň tedy prismatem P/E. Když se podíváme na mediánovou hodnotu ukazatele P/E brazilského akciového indexu IBOVESPA. Už minimálně dva roky se mediánové P/E drží na minimálních úrovních. Respektive na nejnižších hodnotách za předešlých dvacet let.

To nízké P/E odráží právě jednu věc. Brazilským společnostem se za předešlé roky hodně daří, ale investoři to doteď příliš neoceňují. Zkrátka se brazilské akcie stále řadí mezi nepopulární. Patří přece mezi emerging markets (rozvojové trhy). A to mnohým stačí k tomu, aby k tomuto trhu zcela zanevřeli. Je to ale krátkozraké, protože hodnotu můžete najít všude.

Zdroj: bloomberg.com
Mediánové P/E u 15ti největších brazilských titulů
Mediánové P/E u 15 největších brazilských titulů

Musím zdůraznit důležitou věc – Nehodnotím jednotlivé brazilské tituly. Tuto mravenčí práci si musí každý udělat už sám. Jenom konstatuji fakt, že dle metriky P/E je brazilský trh jako celek velmi levný. Dle těchto dat je současné P/E indexu IBOVESPA 8,2 bodů. Zatímco P/E S&P 500 je více jak 26 bodů. Přitom dlouhodobý průměr je pro S&P 500 16 bodů.

Brazilské akcie jsou historicky levné i dle dalšího ukazatele. Celková tržní kapitalizace brazilského trhu odpovídá více jak 50 % tamní peněžní zásoby a méně než 43 % HDP (dle dat k prosinci z minulého roku).

Poznámka

Celková tržní kapitalizace amerického akciového trhu dnes představuje 216 % jejich peněžní zásoby a 153 % HDP.

Zdroj: bloomberg.com
Celková kapitalizace brazilského trhu vyjádřena jako podíl peněžní zásoby
Celková kapitalizace brazilského trhu vyjádřena jako podíl peněžní zásoby

Když poměříme celkovou návratnost IBOVESPA a S&P 500, zjistíme, že už minimálně rok brazilský trh nese mnohem větší výnos z investic než ten americký.

Zároveň lze z grafu sledovat jeden příznivý pattern. Od začátku milénia až do roku 2009 mnohé komodity extrémně rostly na tržní ceně. Typickým příkladem je ropa a zlato, které Brazílie exportuje. Což se pozitivně projevovalo i na brazilském akciovém trhu.

Zdroj: bloomberg.com
Brazilský vs. americký akciový trh
Brazilský vs. americký akciový trh

Brazílie je v dlouhodobém obchodním přebytku

Brazílie má i zajímavé makroekonomické údaje. Tento stát je vcelku bohatý na nerostné bohatství. Od ropy, zlata, všemožných kovů a plynu se zde těží prakticky vše.

Pro Brazílii je tedy hodně důležité, jak se vyvíjí obchod. Brazílie je už dlouhé roky ve velmi slušném obchodním přebytku. Brazilskému exportu se tudíž velmi daří. Dle dat jediný špatný rok nastal v roce 2020.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Obchodní bilance Brazílie
Obchodní bilance Brazílie

Brazílie je přirozeně hodně závislá na vývoji cen na komoditním trhu. Čím vyšší ceny komodit, tím lépe pro exportní trh Brazílie. Od dubna 2020 je komoditní trh de facto v agresivním býčím trhu.

S momentálně největší přestávkou od června 2022 do června 2023. Právě v těchto chvílích se totiž zdá, že komoditní trh zase nabírá na síle. A to je pro mnohé energetické brazilské tituly nesmírně býčí.

Zdroj: tradingview.com
Komoditní index
Komoditní index

Dividenda z držených akcií až 60 %?

Jak už jsme si řekli výše, export komodit je pro brazilské firmy klíčový. Respektive je pro ně klíčový růst jejich ceny. Díky tomu mohou některé dividendové tituly vyplácet ohromné sumy na dividendě. Kupříkladu akciový titul Petroleo Brasiliero za rok 2022 akcionářům vyplatil skoro 60 % na dividendách. To je úplný sen.

Tato těžařská společnost si mohla dovolit tak honosnou výplatu jenom díky rychlému růstu cen ropy. Ještě před rokem 2019 nevyplácela celá léta ani vindru. Jelikož neměla z čeho. Během letošního roku vyplácí též dost slušnou dividendu, ale už to není takové terno jako minulý rok. Vše se zkrátka odvíjí od ropy, která ale minimálně rok cenově stagnuje.

Zdroj: tradingview.com
Akcie Petroleo Brasiliero
Akcie Petroleo Brasiliero

Člověk by každopádně čekal, že se investoři na takový titul sletí jako supi. Ale není tomu tak. P/E této akcie je nyní 2,52 bodů. Tím pádem není Petroleo Brasiliero nijak populární investice. Otázkou je, proč tomu tak je.

Někteří se zkrátka vyhýbají emerging markets, jak jen to jde a logiku to jistě má. Jiní ale třeba tu potenciální příležitost ještě nezaznamenali. Mnozí třeba nemusí počítat s tím, že ropa v následujících letech půjde nějak obzvlášť dramaticky nahoru. Potom jsou skutečně akcie zmíněné společnosti bez potenciálu.

Závěrem

Brazilský trh je jakýmsi černým koněm akciového trhu. Není to ale žádná jistota. Všude je jistá míra rizika, kterou musí každý investor přijmout. Pokud se třeba komoditní trh zhroutí, asi z toho žádný velký vývar nebude. Když ovšem budou komodity posilovat, brazilský kůň do té cílové čáry doběhne jako první.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.