Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výzvy investora pro rok 2024: Přijde už konečně ten “crash”?!

Články a nejrůznější varování před krachy na burze jsou tématem, pro které se vždy najde důvod. Například již od druhé poloviny roku 2022 se mnohokrát skloňovala inverzní výnosová křivka na amerických dluhopisech, která dosud vždy predikovala příchod recese. Přesto se zatím nic takového nestalo.

Publikováno
Výzvy investora pro rok 2024: Přijde už konečně ten “crash”?!
Zdroj: bnn.network

Americká ekonomika šlape jako hodinky a to navzdory vysokým úrokovým sazbám. Jistě se najde mnoho analytiků, včetně mě, kteří by si na začátku 2023 netipli, že Amerika bude vůči přísné monetární politice Fedu tak imunní.

Což samozřejmě neznamená, že recese ještě přijít nemůže. Ovšem kdy to nastane a jak hluboká ta recese případně bude, to závisí na mnoha faktorech a nikdo to nedokáže přesně předpovědět.

Ekonomie je totiž věda, která je postavená na jevech, jejichž výskyt v minulosti neznamená, že to samé se musí odehrát v budoucnu, protože mix faktorů je pokaždé trochu jiný. Proto se nabízí i možnost – co když teď to skutečně bude jiné a inverze výnosové křivky recesi nepředpoví?

Proto ani my v tomto článku, navzdory jeho nadpisu, nebudeme žádným krachem strašit. Spíše se racionálně podíváme na hlavní faktory, které v roce 2024 mohou mít na trhy určitý vliv.

1. Volby amerického prezidenta

Čas běží neúprosně rychle a zdá se to neuvěřitelné, že příští rok budou opět volby amerického prezidenta. Toto je vždy “mega událost”, která má potenciál zásadně trhy ovlivnit. Zatím se zdá, že by proti sobě měli stanout současný prezident Joe Biden a jeho poslední vyzyvatel Donald Trump.

V tuto chvíli je příliš brzy spekulovat, kdo se stane příštím prezidentem. Je ale pravděpodobné, že Trumpovo vítězství by přineslo více nestability a to by se na trzích projevilo vyšší volatilitou. Rozhodně by to byla velká změna oproti současné politice.

Drill, baby, drill!

Protože jedním z bodů Trumpova programu je snížení energetických nákladů, volba Trumpa by byla výhodná pro energetické společnosti a naopak by to nebylo povzbudivé pro nový trend elektromobility, který podporuje současná administrativa.

Ať už to dopadne jakkoliv, statistika ukazuje, že v roce konání prezidentských voleb je výkonnost indexů spíše podprůměrná.

2. Geopolitické napětí

Situace v Izraeli a na Ukrajině vyvolala obavy o vývoji na energetických trzích. Nějaké krátkodobé výkyvy cen energetických komodit jsme sice měli možnost zaznamenat, ale zatím se nejednalo o něco, co by mělo potenciál trhy poslat do hlubší krize.

Také tu je riziko případného zvýšení napětí mezi USA a Čínou ohledně Tchaj-wanu, které by mohlo ovlivnit technologické akcie, ale ani čipová válka však zatím americkým akciím neuškodila.

V této souvislosti se hodí připomenout, že v roce 2024 se budou konat volby také na Tchaj-wanu, které mohou zásadně ovlivnit vztahy s Čínou.

Důležité je, aby retailový investor nepropadal panice pod vlivem internetových titulků. Viděli jsme, jak se trhy oklepaly po útoku Ruska na Ukrajinu. To stejné následovalo po útocích teroristického hnutí Hamás v Izraeli. Geopolitická rizika sice existují, ale jsou vnímána spíše jako stálý faktor, který je třeba řešit, než jako důvod, který by spustil krach finančních trhů.

3. Slábnoucí ekonomika v Číně

Čínská ekonomika má zásadní dopad na globální trhy. Viděli jsme několikrát, že když Čína prezentovala klíčová ekonomická data, vyvolalo to na trzích vyšší volatilitu. V roce 2023 se často hovořilo o problémech v realitním sektoru v Číně, a ty by se měly projevit i v poklesu výkonnosti čínské ekonomiky.

Světová banka proto v říjnu snížila odhad růstu čínského HDP z 4,8 % na 4,4 % pro rok 2024. Což je daleko pod úrovní růstu v před covidových letech, kdy Čína ročně rostla o 6-7 %.

Světová banka k tomu říká: “Dřívější růst Číny, který byl z velké části tažen investicemi do infrastruktury a nemovitostí, zatížil firmy a místní samosprávy dluhem – protože nasycená infrastruktura přináší klesající výnosy a nadměrná nabídka bydlení snižuje ceny nemovitostí.

4. Negativní spotřebitelský sentiment

Vyčerpanost spotřebitelů po čtyřech letech náročných podmínek, včetně pandemie, válek a inflace, může vést k poklesu spotřebitelských výdajů. Spotřebitelé totiž řešili vyšší náklady prakticky všech důležitých položek – jídlo, nafta, plyn a bydlení – zadlužováním, které dosáhlo rekordní úrovně.

Zdroj: cnbc.com
Kreditní karty, dluh
Dluh na kreditních kartách v USA

Situace je nyní taková, že téměř desetina držitelů karet se nachází v začarovaném kruhu, kdy na úrocích a poplatcích platí více, než je splátka jistiny. Rekordní zůstatky na kreditních kartách a vyšší úrokové sazby mohou dále omezit růst spotřebitelského sektoru a ovlivnit podnikové výdaje.

5. Předražené akcie a umělá inteligence

Některé akcie spojené s umělou inteligencí jsou považovány za předražené, což zvyšuje riziko korekcí na trhu. O riziku úzkého trhu, což je stav, kdy růst indexu tvoří jen několik hlavních titulů, jsme psali zde.

Opět však platí, že dlouhodobí investoři by neměli podléhat panice. Spíše by měli pečlivě vyhodnotit fundamentální faktory těchto společností a případně se chránit větší diverzifikací.

6. Vysoké úrokové sazby

Vysoké úrokové sazby zatím výkonnost americké ekonomiky neohrozily. Otázka je, jak dlouho se budou na současné úrovni držet. Americká centrální banka Fed má inflační cíl 2 %, poslední údaj o inflaci za měsíc říjen vyšel na úrovni 3,1 %. To je stále poměrně daleko. Vysoké úrokové sazby mohou ovlivnit ekonomiku a snížit atraktivitu akcií ve srovnání s bezrizikovými alternativami.

Investoři by proto měli nadále sledovat, jaký vliv mohou mít vysoké sazby na podnikové zisky a spotřebitelské výdaje.

Závěr

Veškerá uvedená rizika ukazují na potřebu diverzifikace portfolia, pečlivého sledování tržních trendů a adaptace na nové podmínky. Investoři by měli mít na paměti, že krize na trhu neznamená žádnou katastrofu, ale mohou přinést i nové příležitosti, a proto je důležité v obdobích nejistoty zachovat flexibilitu a chladnou hlavu.

S ohledem na tyto výzvy si připomeneme některé osvědčené zásady:

  • Držte se svého dlouhodobého plánu a nebuďte příliš ovlivněni krátkodobými výkyvy na trhu.
  • Pokud máte obavy z akcií, můžete zvážit přesun části hotovosti do dlouhodobých dluhopisů.
  • Sledujte vývoj geopolitických událostí a buďte připraveni na případné dopady na trhy.
  • Buďte opatrní při hodnocení akcií spojených s umělou inteligencí a provádějte pečlivou analýzu před samotnou investicí.
  • V době nejistoty je klíčové zachovat chladnou hlavu a být připraven na různé možné scénáře na trhu.

Pokud na trhu vidíte nějaká další rizika, která by mohla významně ovlivnit trhy v roce 2024, budeme rádi, když se podělíte v komentářích.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.