Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » S&P 500 překonal magickou hranici 4 000 bodů! Jak moc je teď pravděpodobný propad akciového trhu?

S&P 500 překonal magickou hranici 4 000 bodů! Jak moc je teď pravděpodobný propad akciového trhu?

S&P 500 překonal magickou hranici 4 000 bodů! Jak moc je teď pravděpodobný propad akciového trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Poté, co index S&P 500 uzavřel koncem března čtvrté čtvrtletí po sobě jdoucích pozitivních výnosů, se mu v závěru minulého týdne podařilo poprvé v historii zavřít obchodní den nad hodnotou 4 000 bodů.

Mohou nynější skvělé časy i nadále pokračovat? I když je překonání milníku jistě dalším významným důvodem k posílení důvěry investorů, vyvstává otázka, zda může index i nadále růst?

Odpověď nemůže být jednoznačná, do budoucnosti nevidíme. Několik vodítek se však v poslední době objevilo, včetně rostoucích výnosů dluhopisů, které obvykle značně oslabují růst akcií. Investoři by tak měli být obezřetní. Co víc, P/E ratio indexu S&P 500 se dlouhodobě pohybuje nad hodnotou 30. Ohodnocení amerického akciového trhu zdaleka není tak atraktivní jako v předchozích letech, kdy se pohybovalo okolo P/E ratia 20.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední 2 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak je možné, že jsme se dostali až na hodnotu 4 000 bodů, když se nacházíme v pandemickém roce?

Vezměte v úvahu, že index S&P 500 vystoupal z hranice 3 000 bodů na 4 000 bodů za 434 obchodních dní, předchozí růst o tisíc bodů přitom vyžadoval 1 227 obchodních dnů.

Můžete tedy směle tvrdit, že ohledně dění na americkém akciovém trhu panuje euforie, která může být možná i oprávněná. Existuje optimismus, že rozsáhlá očkování povedou k prudkému vzedmutí ekonomické aktivity a hospodářskému růstu. Investoři – zejména ti dlouhodobí – si však velmi dobře uvědomují také další skutečnost: Sklon akciového trhu krachovat a procházet korekcemi.

Zvláště když jsou investoři v největší euforii, obvykle na ně čeká nějaká pohroma.

Podlehli jste také bezbřehé euforii nebo si kladete zcela racionální otázku: Jak pravděpodobný je krach americké burzy?Pojďme se podívat na krátký pohled do historie, který nám může leccos napovědět.

1. Dvouciferný pokles amerického akciového trhu nastává každých 22 měsíců

Pro začátek je třeba si vyjasnit, že korekce (pokles o 10 nebo více %) amerického akciového trhu přicházejí možná častěji, než si myslíme.

Vzhledem k tomu, že nyní uplynul již více než rok od posledního medvědího trhu, historické průměry úspěchu investorům příliš nenahrávají.

Pravdou také je, že se jedná pouze o historická čísla. Trh obvykle průměry nedodržuje, i když si na tom někteří investoři zakládají svou investiční strategii. Například v období let 1991 až 1996 nedošlo na americkém akciovém trhu k jediné korekci. Od roku 2010 se pak trh naopak propadl o více než 10 % každých 19 měsíců.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 v letech 1987–2000 včetně zaznamenaných korekcí.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 v letech 1987–2000 včetně zaznamenaných korekcí. Zdroj: Yardeni Research

2. Nejbližší korekce trhu nastala maximálně 3 roky od dosažení dna medvědího trhu

Dalším zajímavým úkazem je doba, po které obvykle došlo k následující korekci od dosažení dna medvědího trhu (propad akciového trhu alespoň o 20 %). Od začátku roku 1960 se odehrálo na americkém akciovém trhu 9 medvědích trhů, včetně nejaktuálnějšího propadu způsobeného pandemií koronaviru.

Ve všech předchozích 8 případech došlo do 3 let od dosažení dna medvědího trhu ke dvouciferné korekci trhu.

Jinými slovy platí, že odskok od dna medvědího trhu je jen málokdy přímočarý posun výše, jak ho zatím máme možnost sledovat nyní. Historie nám naznačuje, že v příštích dvou letech panuje velmi dobrá šance na výrazný pokles amerických akcií.

Bear-market-medvedi-trh-klesajici-graf
Zdroj: Kiplinger.com

3. Při nadměrném růstu této metriky obvykle dochází k výraznému propadu amerického trhu

Asi nejzávažnějším důvodem, který může svědčit o riziku brzkého propadu amerického akciového trhu je ukazatel Shillerovo P/E ratio. Jedná se o metriku, která udává poměr aktuální tržní ceny akciového indexu k jeho desetiletým průměrným inflačně očištěným ziskům.

7. dubna 2021 dosahoval tento ukazatel hodnoty 36,71. To je více než dvojnásobek jeho 150letého průměru 16,8.

Ve skutečnosti se jedná dokonce o druhou nejvyšší hodnotu tohoto ukazatele v historii – nejvyšší od splasknutí dotcom bubliny. Vysoké ocenění může do jisté míry dávat smysl, a to hned ze tří důvodů:

  • Úrokové sazby dluhopisů jsou stále velmi nízké.
  • Fed razí politiku výrazného kvantitativního uvolňování a nově vytisknuté peníze končí často na akciovém trhu.
  • Internet prolomil bariéry obchodování mezi amatéry a profesionály. Dnes tak na akciovém trhu obchoduje více lidí než kdykoliv v minulosti.

Pokud však Shillerovo P/E ratio v minulosti překonalo hodnotu 30, následovaly výrazné krize akciového trhu. Stalo se tomu tak čtyřikrát a v předchozích případech následoval propad indexu S&P 500 o 20-89 %.

Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500 od roku 1870.
Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500 od roku 1870. Zdroj: multpl.com

Slovo závěrem

Pohled na historický vývoj nabízí zajímavé informace. Pravděpodobnost korekce či krachu akciového trhu roste s každým dalším dnem, kdy k události nedojde. Je však nemožné předpovědět, kdy přesně může dojít k poklesu akciového trhu, jak dlouho může takový pokles trvat nebo jak hluboký bude.

Krachy a korekce jsou běžnou součástí hospodářského cyklu. Mnohem důležitější však je, že poskytují připraveným investorům příležitost nakupovat velké společnosti se slevou. Jen se zamyslete nad všemi těmi společnostmi, které jste nekoupili levně loni v březnu. Korekce nebo propad trhu přijít může, ale také nemusí. Můžete mít však připravenou hotovost pro případ, že by příležitost zaklepala na dveře.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Jakub

Zdravím, aké vidíte vo výsledku sance na prepad trhu ? Mam nejaké fondy typu SP 500, FTE, amienac a uvažujem či radšej vytiahnuť investície a počkať na vývoj alebo stále držať. Čo myslite ?

Tomáš T.
Odpověď na Jakub

To je velmi záludná otázka… Hodně záleží na vašich osobních preferencích. Jste dlouhodobý investor (např. 5 – 10 let nebo více)? Pak by vás propad nemusel zajímat, jelikož za tu doby byste téměř jistě měl být v zisku.
Pokud je váš investiční záměr krátkodobější, např. 1-3 roky, za tu dobu může dojít k propadu a proděláte, jakmile vyberete. V tom případě může být lepší zvolit méně rizikové portfolio… Jenže taky k propadu dojít nemusí… proč?
Snažit se časovat investování a čekat na propad může být velmi záludné – aktuálně jsme v nejdelším růstovém období snad celé historie indexu S&P 500. Mnoho lidí bilo na poplach už od roku 2015 a zatím (až na covidovou přestávku) žádný propad nepřišel. Pokud se necítíte jako trader (krátkodobý obchodník) raději investujte železně pravidelně a případně přikupujte při propadu (tedy naopak, než že byste vybíral).
Zkuste si pročíst tyto články, které vám mohou pomoci: https://finex.cz/investicni-strategie-prumerovani-nakladu-dca/ https://finex.cz/pravidelne-investovani/ https://finex.cz/jak-a-kam-investovat-1000-kc/

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo