Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Síť italských restaurací Coloseum se chystá na své IPO. Kdy se ho dočkáme na burze?

Síť italských restaurací Coloseum se chystá na své IPO. Kdy se ho dočkáme na burze?

Síť italských restaurací Coloseum se po nevydařeném roce chystá na burzu, kde by měla podle posledních informací získat přibližně 70 milionů korun. Na své akcie láká především dlouhodobé investory se zájmem o dividendy.

Kdy se ho dočkáme jejich IPO na burze? A co od něj můžeme očekávat?

Na burzu se pustí začátkem příštího roku

Coloseum se koncem tohoto roku začíná pomalu, ale jistě chystat na vstup na burzu, kterého by měla dosáhnout nejpozději v dubnu 2021. Jejím cílem je nabídnout potenciálním investorům 30 % svých akcií, z čehož by mohla získat přibližně 70 milionů korun.

V případě úspěchu chce získané finance rovnoměrně rozdělit mezi investice do svého podnikání a refinancování svých závazků.

Coloseum by mohlo být oceněno až na 235 milionů korun.

Coloseum (stejně jako předchozí společnosti eMan a Pilulka) usiluje o vstup na Trh Start, v čemž mu pomáhá specializovaná společnost Starteepo a advokátní kancelář PRK. V rámci těchto plánů vznikne do konce tohoto roku i Coloseum Holding, které se podepíše pod celou tuto transakci. Největší zájem je očekáván především ze strany dlouhodobých investorů, kteří ocení i vyplácené dividendy.

Poznámka

Trh Start na Pražské burze je určený pro malé a střední firmy, které nenaplňují podmínky pro vstup na běžnou burzu, ale i tak chtějí získat potřebný kapitál pro svůj další rozvoj.

Coloseum je na trhu již 25 let

logo-coloseum-pizza-pasta-grillColoseum není na poli gastronomie žádným nováčkem. Naopak… Svoji historii začala psát již v roce 1995 v našem hlavním městě, kde úplně první pobočku Pizza Coloseum založil její současný majitel Jan Mužatko. Za 25 let se rozrostla i do dalších měst v naší republice včetně Brna, Ostravy, Teplic či Českých Budějovic.

V současnosti má tak pod svými křídly již 15 poboček, přičemž šest z nich funguje ve formě franšízy. Vedle sítě restaurací však skupině patří i Pivovar Národní, Občanská plovárna, Penzion Coloseum, ale i velkoobchod Pragogastro, který působí jako dodavatel zboží a surovin pro restaurační zařízení.

V roce 2019 se jí podařilo dosáhnout obratu o hodnotě 423 milionů korun, přičemž v té době jí navštívilo více jak 1,5 milionů zákazníků. Dalších 45 tisíc zákazníků navíc díky věrnostnímu programu Bakarta navštěvuje její zařízení pravidelně. Ve stejném roce společnost zaměstnávala více než 400 zaměstnanců.

Akcionáři v rámci připravovaného věrnostního programu dostanou 10 až 30 % slevu do všech restauračních zařízení vlastněných holdingem.

Coloseum se chce tímto způsobem dostat z krize

Jak už bylo řečeno Coloseum tento rok slaví již 25 let na českém trhu. V současnosti má však namísto oslav důvod k obavám. Pandemie koronaviru tvrdě zasáhla všechna stravovací zařízení včetně této sítě restaurací, což je právě i jeden z důvodu proč chce v příštím roce vstoupit na burzu.

Vládní restrikce prozatím omezily provoz restaurací pouze na výdejová okénka a případnou rozvážku jídla až k zákazníkům. Tento stav se samozřejmě projevil i na výsledcích Colosea, jehož některé pobočky jsou (z hlediska tržeb) cca z poloviny závislé na turismu.

Samotný majitel Jan Mužatko věří, že tento krok pomůže společnosti vystoupit z krize.

Ve výsledku by se tak obrat Colosea měl tento rok snížit skoro o 200 milionů korun. Největší změny se však odehrály mezi personálem, kdy byla společnost nucena propustit přibližně 280 zaměstnanců.

Kvůli poslednímu prohlášení z Ministerstva zdravotnictví však začíná svítat na lepší časy. Je totiž možné, že se Česká republika posune v následujícím týdnu do 3. stupně systému PES. V takovém případě by se mohly otevřít všechny obchody a restaurace, které by i tak musely stále dodržovat určitá pravidla.

Co na vstup Colosea na burzu říkáte vy? Budete do něj investovat? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.