Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká IT společnost eMan má za sebou své 46,6 milionové IPO na Pražské burze

Publikováno
Česká IT společnost eMan má za sebou své 46,6 milionové IPO na Pražské burze

Česká IT společnost eMan, která se zaměřuje především na vývoj zakázkových softwarů, provedla 31. srpna své IPO na Pražské burze. Na trhu Start si společnost přišla na 46,6 milionů Kč, přičemž celková objednávka akcií předčila samotnou nabídku o 111 %.

Společnost si přišla pomocí IPO na 46,6 milionů Kč

Společnost eMan 31. srpna tohoto roku provedla své IPO v hodnotě 46,6 milionů Kč a stala se tak první IT společností upsanou na Pražské burze. Přesněji své akcie upsala na trh Start, který umožňuje právě malým a středním firmám jako je eMan možnost vstoupit na akciový trh.

Celkově tak společnost upsala 914 tisíc akcií s cenou 51 Kč na jednu akcii.

eMan svoje plány o vstupu na burzu zveřejnil již v dubnu tohoto roku. S přípravou a samotným vstupem na burzu mu pomáhala v roli poradce společnost Starteepo a advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS. V období od 17. srpna do 31. srpna tak byly akcie společnosti nabídnuty v aukci na již zmíněném trhu Start.

Získanou částku v hodnotě 46,6 milionů korun využije společnost na splacení svých závazků ale i další rozvoj, do kterého v budoucnu počítá i případné akvizice.

Pražská burza IPO eMan uvítala

eMan se na českém trhu objevil již v roce 2010 a za svoji poměrně krátkou historii oslovil svojí nabídkou nespočet společností, mezi které se řadí například i automobilka Škoda Auto, česká banka ČSOB, energetická společnost E.ON nebo telekomunikační gigant O2.  V minulém roce eMan dosáhl obratu okolo 170 milionů korun, přičemž zaměstnává více jak 120 lidí. Společnost navíc nepůsobí nejen na našem trhu ale i v USA.

Po upsání IPO je tržní hodnota společnosti na 100 milionech Kč.

Není tak divu, že příchod nového hráče přivítala i samotná Pražská burza. Podle jejího generálního ředitele vstup společnosti přinese na český akciový trh potřebnou diverzifikaci mezi akciovými tituly. eMan je tak jedinou společností ze segmentu IT, která je na Pražské burze obchodována.

Celková objednávka akcií přesáhla nabídku o 111 %

Překvapivě se akcie eMan těší velkému zájmu, což samozřejmě uvítali i její zakladatelé v čele s Jiřím Horynou. Ten všem investorům poděkoval za důvěru, kterou vkládají právě do jejich společnosti a ujistil je, že udělají vše proto, aby ji nezklamali.

Zájem investorů byl vidět i na objednávkách akcií, které přesáhly oficiální nabídku o 111 %. Celkově tak bylo k dispozici 914 kusů akcií, přičemž objednávky ze strany investorů se vyšplhaly až na 1,93 mil. kusů akcií. Nakonec tak došlo podle slov Františka Bostla ze společnosti Starteepo ke krácení investorů, kteří však mohou zbytek akcií dokoupit na sekundárním trhu. 

Při pohledu na rozdělení akcií je tak stále více jak 51 % v rukou zakladatelů společnosti, kterými jsou Jan Horyna, Jiří Horyna, Tomáš Čermák a Michal Košek.

Další 2 % mají ve vlastnictví zaměstnanci společnosti a zbylých 47 % spadá právě na stranu investorů.

Akcie se budou volně obchodovat od 4. září

Akcie eMan se budou volně obchodovat od 4. září na již zmíněném trhu START. Příležitosti se však chytla i Fio banka, která akcie nabídne na své burze RM-Systém. Důvodem má být zvýšený zájem jejich klientů právě o akcie eMan. Podle posledních odhadů banky by se tak zájem o tento akciový titul neměl nějak snižovat.

Jaký je váš názor na akcie eMan? Mají podle vás vysoký potenciál nebo naopak? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎