Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sen o nižších úrokových sazbách se rozplývá: Přijde krach akciového trhu?

Americká centrální banka stále bojuje s inflací, která se ukázala být odolnější, než se čekalo. To vede k přehodnocení očekávání o možném snižování úrokových sazeb v blízké budoucnosti. Co na to akciový trh, který na začátku roku počítal s šesti sníženími sazeb v průběhu roku?

Sen o nižších úrokových sazbách se rozplývá: Přijde krach akciového trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Čtvrteční zpráva o ekonomické aktivitě přinesla poslední z řady nepříjemných probuzení investorům a tvůrcům politiky Federálního rezervního systému, kteří zatajili dech v očekávání, že nižší inflace umožní v létě začít se skutečným snižováním úrokových sazeb.

Místo toho údaje ministerstva obchodu ukázaly, že se již třetí měsíc po sobě inflace po bezvadném ochlazení ve druhé polovině loňského roku ukázala být “lepkavější”, než se očekávalo.

Jednotlivé údaje o růstu a cenách v letošním roce zatím samy o sobě nestačily k tomu, aby dramaticky změnily výhled Fedu.

Kumulativní efekt těchto sériových zklamání je však pozoruhodný.

Údaje o inflaci byly soustavně pevnější, než se očekávalo, přičemž poslední měsíce byly v následných zprávách revidovány výše. Tento trend vedl investory a představitele Fedu k přehodnocení toho, zda bude v letošním roce vhodné snížit sazby.

Vývoj americké inflace ukazuje, že jedinou jistotou na finančních trzích je nejistota

Tvůrci měnové politiky a účastníci finančních trhů na začátku roku všeobecně očekávali, že pomalejší růst a chladná inflace umožní Fedu začít se snižováním úrokových sazeb.

Došlo však k pravému opaku. Růst se ukázal být odolnější, než se očekávalo, a inflace byla překvapivě pevná. Ve čtvrtek ministerstvo obchodu oznámilo, že americký hrubý domácí produkt rostl sezónně a inflačně očištěným tempem 1,6 % ročně, ale širší ukazatel základní poptávky se blížil 3 %, což naznačuje solidní dynamiku.

Mezitím byla inflace v prvním čtvrtletí vyšší, než se očekávalo. Podle cenového indexu výdajů na osobní spotřebu, který nezahrnuje volatilní položky potravin a energií, vzrostly jádrové ceny během čtvrtletí meziročně o 3,7 %.

Čtvrteční zpráva naznačila, že údaje za leden a únor byly pravděpodobně revidovány z již tak pevných úrovní a že inflace v březnu nepolevila a možná se zvýšila, což udržuje dvanáctiměsíční míru inflace na úrovni kolem 2,8 %.

Fed si dlouhodobě klade za cíl 2% inflaci. Úředníci od konce loňského roku signalizují, že by mohli začít snižovat úrokové sazby za předpokladu, že růst cen zpomalí na zhruba 2,5 % ještě letos a poté dosáhne 2 %.

Jádrový index inflace navíc rostl ve třetím i čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročním tempem 2 %, což podpořilo optimismus, že Fed možná dokončil svůj inflační boj.

Místo šesti nás letos pravděpodobně čeká jediné snížení amerických sazeb

Kevin Burgett, analytik prognostické společnosti LH Meyer, ve čtvrtek uvedl, že nyní očekává v letošním roce pouze jedno snížení sazeb, a to na prosincovém zasedání Fedu, poté co nedávno revidoval svou projekci tří snížení sazeb počínaje červnem na pouhá dvě počínaje zářím.

Trhy s tím do značné míry souhlasí.

Investoři na trzích s úrokovými futures začali rok očekáváním šesti snížení, ale nyní mnozí předpokládají pouze jedno – nebo žádné.

Investoři do dluhopisů ve čtvrtek ráno prodávali americké státní dluhopisy, což poprvé od listopadu, kdy představitelé Fedu ještě nesignalizovali, že se zvyšováním úrokových sazeb skončili, vyhnalo výnosy referenčních desetiletých dluhopisů nad 4,7 %.

Info

Fed se zaměřil zejména na měsíční údaje o inflaci, částečně proto, že ekonomové centrálních bank a ekonomové obecně mají od pandemie potíže s předpovědí inflace.

Mnozí nedokázali předvídat, o kolik se zvýší v letech 2021 a 2022, a stejně tak je pak překvapilo, jak rychle se zdálo, že v loňském roce klesla navzdory solidnímu nárůstu zaměstnanosti a výdajů.

Úředníci včetně předsedy Fedu Jeroma Powella zpočátku bagatelizovali vyšší hodnoty inflace v lednu a únoru jako hrboly na cestě k nižší inflaci. Na tiskové konferenci v březnu řekl, že tyto údaje ve skutečnosti nezměnily celkový příběh.

V polovině dubna už Powell uvedl, že pevnější inflace v březnu pravděpodobně posunula harmonogram zahájení snižování sazeb o několik měsíců.

Nejnovější zprávy oživily obavy, že takzvaná “poslední míle” při návratu inflace až na 2 % bude náročnější.

Akciové trhy, které se snížením sazeb počítaly a promítly tato očekávání do svého růstu, zatím korekci nepodlehly. Jak dlouho však růst založený především na boomu umělé inteligence vydrží, je otázkou.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.