Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA řádí: Zapomeňte na snížení sazeb, akcie jdou ke dnu!

Růst indexu spotřebitelských cen v USA překonal očekávání, způsobil nárůst inflace a vyvolal obavy z udržení vyšších úrokových sazeb. Investoři by se měli připravit na náročné období.

Publikováno
Inflace v USA řádí: Zapomeňte na snížení sazeb, akcie jdou ke dnu!
Zdroj: depositphotos.com

Americký index spotřebitelských cen se v březnu zvýšil rychleji, než se očekávalo, což zvýšilo inflaci a pravděpodobně udrží Federální rezervní systém na uzdě s úrokovými sazbami.

Index spotřebitelských cen, široký ukazatel nákladů na zboží a služby v celé ekonomice, se za měsíc zvýšil o 0,4 %, čímž dvanáctiměsíční míra inflace dosáhla 3,5 %, tedy o 0,3 procentního bodu více než v únoru. Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávali nárůst o 0,3 % a meziroční úroveň 3,4 %.

Bez zahrnutí volatilních složek potravin a energií jádrový index spotřebitelských cen rovněž meziměsíčně zrychlil o 0,4 % a zároveň meziročně vzrostl o 3,8 %, zatímco příslušné odhady počítaly s 0,3 % a 3,7 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 5 let
Vývoj americké inflace za posledních 5 let (bez března)

Za růstem inflace stály náklady na bydlení a energie.

Náklady na energie vzrostly o 1,1 % poté, co v únoru vzrostly o 2,3 %, zatímco náklady na bydlení, které tvoří zhruba třetinu váhy indexu CPI, byly meziměsíčně vyšší o 0,4 % a meziročně o 5,7 %.

Očekáváné zpomalení růstu nákladů spojených s bydlením v průběhu roku přitom bylo ústředním bodem teze Fedu, že se inflace ochladí natolik, že umožní snížení úrokových sazeb.

Ceny potravin se meziměsíčně zvýšily jen o 0,1 % a meziročně vzrostly o 2,2 %. Ceny ojetých vozidel se snížily o 1,1 % a ceny zdravotnických služeb vzrostly o 0,6 %.

Zpráva přichází v době, kdy jsou trhy v napětí a představitelé Fedu vyjadřují opatrnost ohledně krátkodobého směřování měnové politiky. Tvůrci politiky americké centrální banky opakovaně vyzývali k trpělivosti při snižování sazeb s tím, že nevidí dostatek důkazů, že je inflace na pevné cestě zpět k jejich 2% cíli.

Trhy před zveřejněním zprávy očekávaly, že Fed začne snižovat úrokové sazby v červnu, přičemž podle tržních cen futures se letos očekávaly celkem tři snížení.

Je čas rozloučit se se snižováním sazeb v roce 2024? Dost možná

Středeční horší než očekávané číslo inflace – třetí v řadě – dodává odvahu těm, kteří se domnívají, že by Federální rezervní systém měl v roce 2024 ponechat úrokové sazby na uzdě.

Giuseppe Sette, prezident společnosti Toggle AI, v komentáři zveřejněném krátce poté, co se zpráva o inflaci dostala na veřejnost, uvedl, že možná nastal čas, aby investoři opustili představu, že Fed sníží úrokové sazby ještě před koncem tohoto roku.

Nejnovější údaje o inflaci a zaměstnanosti by měly jestřábům v centrální bance poskytnout dostatek munice k prosazování jejich názoru.

Fed zpravidla vždy udržoval sazby nad úrovní inflace, pokud nedošlo k recesi. Celková i jádrová inflace se pohybují na stabilní oběžné dráze kolem 3,5 % a k silným číslům o mzdách, budou mít jestřábi ve Fedu dostatek munice k tomu, aby v budoucnu oddalovali snížení sazeb.

Výnos dvouleté státní pokladniční poukázky, která je považována za nejcitlivější na změny očekávání ohledně směru vývoje úrokových sazeb, vzrostl o 18 bazických bodů na 4,92 %, když obchodníci s futures výrazně snížili sázky na červnové snížení sazeb.

Futures na americké akcie se také okamžitě propadly, přičemž futures na index S&P 500 klesly o 1,2 % na 5 195 bodů, zatímco futures na index Nasdaq 100 ztratily 1,3 % na 18 118 bodů. Futures na Dow Jones klesly o 421 bodů, tj. o 1,1 %, na 38 777 bodů.

Všech 30 akcií z indexu Dow Jones před zahájením obchodování klesalo

V reakci na zprávu o inflaci také došlo ke zjevnému výprodeji indexu Dow Jones, neboť se všech 30 akcií, které tento nejstarší burzovní index tvoří, před zahájením obchodování pohybovalo v záporu.

A oslabení mělo široký základ, neboť nejvíce klesaly akcie společností Home Depot, Caterpillar, Salesforce a Amazon. Dohromady tyto čtyři akcie srazily z hodnoty indexu Dow přibližně 144 bodů.

Nejlépe si vedly akcie společnosti Chevron, které před otevřením klesly pouze o 0,2 %.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎