Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sedm statečných dominuje trhu. Je však jejich pozice tak pevná, jak se na první pohled zdá?

Na dnešním akciovém trhu má výsadní postavení sedmička milovaných firem. Je však pozice těchto technologických gigantů opravdu tak pevná, jak se zdá?

Publikováno
Sedm statečných dominuje trhu. Je však jejich pozice tak pevná, jak se na první pohled zdá?
Zdroj: depositphotos.com

V minulém roce se mezi investory uchytila přezdívka Magnificent Seven – velkolepá sedmička, pod kterou se skrývá sedm nejvýkonnějších akcií v burzovním indexu S&P 500.

Jak už někteří z vás správně tuší, název byl odvozen od legendárního filmu Sedm statečných, a to proto, že se sedm těchto akcií stalo oporou pro index S&P 500.

Ten by bez nich jen horkotěžko dosáhnul v druhé polovině minulého roku 22% růstu.

Do oblíbené sedmičky akcií patří známější skupina akcií FAANG (s výjimkou Netflixu) , Meta (Facebook), Apple, Amazon a Alphabet (Google), a další tři technologičtí giganti – Microsoft, Tesla a Nvidia.

Poslední tři roky nebyly k akciovým trhům zrovna přívětivé, ale ani to se na sedmičce “statečných” nějak zvlášť nepodepsalo. Navíc se jedná o ověřené a známé značky, které si do portfolia rád přidá téměř každý investor.

Ne vše je ale tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. I když mají investoři tendenci investovat do velkých technologických společností, někteří analytikové varují, že milovaní giganti mají i své slabé stránky.

Magnificent Seven možná už nebude tak atraktivní jako dříve

Investoři rádi investují do ověřených skupin akcií, které jim zajistí stabilitu a potenciální růst. S takovou strategií ale mohou podle některých odborníků tvrdě narazit.

I když se sedmičce akcií v minulém roce celkově dařilo, ne všichni byli jejich výsledky ohromeni.

Pokud se na jednotlivé akcie podíváme blíže, zjistíme, že téměř každá z nich má své slabé stránky. Apple například v minulém roce nebyl příliš úspěšný na čínském trhu a prodej nových iPhonů nedopadl zrovna podle očekávání.

Naopak Alphabet měl nějaké potíže se svou cloudovou divizí, které se nepodařilo dosáhnout odhadované výše tržeb. Problémům se nevyhnula ani Tesla, a to zejména ve čtvrtém čtvrtletí, přičemž ke zklidnění investorů nepřispěla ani telefonní konference vedená Elonem Muskem.

Microsoft na tom také nebyl zrovna nejlépe, a to i přesto, že se snaží masivně angažovat v odvětví umělé inteligence. Menší výjimkou je Meta, jejíž akcie minulý týden vzrostly o 20 %, poté co oznámila, že se její zisk meziročně ztrojnásobil.

Na druhou stranu ale rozhodla o výrazném navýšení kapitálových výdajů.

Jediným výhercem je tedy Amazon, kterému se ve čtvrtém čtvrtletí opravdu dařilo a mělo by tomu tak být i nadále. Podle všeho by se měli mít na pozoru zejména krátkodobí investoři, které by mohly ohrozit menší poklesy zmíněných akcií. Naopak dlouhodobí investoři by měli vytrvat.

Akcie Mety v minulém roce vzrostly o 20 %. Kapitalizace společnosti se zvýšila o 200 miliard dolarů.

Index S&P 500 díky sedmičce akcií vzrostl o více než 20 %

Technologičtí giganti na dnešním trhu nepochybně dominují, přičemž jejich podíl je největší za posledních 50 let. Právě zmíněná sedmička akcií známá jako Magnificent Seven tlačí index S&P 500 dlouhodobě vzhůru.

Jen ve druhé polovině minulého roku vzrostl o 22 %.

Zmíněný nárůst ceny akcií Mety zapříčinil nárůst její tržní kapitalizace o 200 miliard dolarů – jen pro porovnání, celková tržní hodnota McDonald činní 220 miliard dolarů. V letošním roce už index vzrostl o další 4 %.

I v tomto ohledu se objevují kritici, kteří dominanci technologických akcií na trhu neberou zrovna pozitivně. Například analytik JPMorgan upozornil na riziko spojené s koncentrací většinového podílu na trhu v rukou úzkého okruhu společností.

Pokud by společnosti náhle začaly ztrácet na hodnotě, mohlo by to ohrozit celý trh. Jiní ale naopak argumentují tím, že právě velké společnosti pomáhají trhu růst.

Dobrým příkladem je situace z konce 60. let, kdy skupina akcií Nifty Fifty (Polaroid, Sears Estman-Kodak a další) pomohla nakopnout býčí trh. Stejně tomu bylo v 90. letech, kdy se o růst postarali Čtyři jezdci – Microsoft, Cisco, Oracle a Intel.

Jak je možné vidět, názory na růst sedmičky akcií nejsou jednotné. Podle všeho se bude zmíněným titulům z dlouhodobého hlediska dařit. V souvislosti s tím lze očekávat také růst indexu S&P 500.

V krátkodobém horizontu by však mohlo dojít k menším propadům, a to především kvůli slabším výsledkům v tomto čtvrtletí.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Novotný

Nulová informační hodnota článku. Dohady a spekulace plovoucí po povrchu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎