Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Umělá inteligence na vzestupu – Čím jsou charakteristické společnosti vyvíjející UI?

Umělá inteligence na vzestupu - Čím jsou charakteristické společnosti vyvíjející UI?

Umělá inteligence na vzestupu - Čím jsou charakteristické společnosti vyvíjející UI?
Zdroj: depositphotos.com

Ať už si to člověk chce přiznat nebo ne, umělá inteligence tu již je, akorát v nepozorovatelné formě, respektive v takové podobě, ve které ji většina lidí nevnímá. Například taková reklama. Umělá inteligence (UI), je odpovědná za to, že skenuje slovní spojení, která vyhledáváte na internetu a podle toho vám zobrazuje reklamní bannery.

UI lze pozorovat i v méně sofistikovaných podobách, například mobilní telefony, osobní počítače nebo i elektrická čajová konvice, která v sobě obsahuje integrovaný obvod, který je naprogramován tak, aby vám ohřál vodu na požadovanou teplotu. Umělá inteligence nepřichází. Ona tu již je! V tomto článku si představíme společnosti, jejichž hlavním oborem podnikání je právě vývoj umělé inteligence.

Čím dál tím více je umělá inteligence vnímána jako nová komodita, která je dodávána vývojáři přímo do společností, které jí teprve dávají fyzickou podobu. Instalují zdrojové kódy umělé inteligence do integrovaných obvodů/čipů, které následně řídí tok elektrické energie do jednotlivých částí zařízení, podle naprogramovaného vzorce. Mezi největší společnosti, které využívají právě tyto sub-dodávky umělé inteligence jsou technologičtí giganti, jako Microsoft, Amazon nebo Google.

Na trhu s umělou inteligencí musí ovšem působit i takové společnosti, které se specializují právě na vývoj oněch inteligentních algoritmů. Druhým dechem je rovněž potřeba dodat, že na trhu s UI neexistuje společnost, jejíž hlavní náplní práce by byl pouze vývoj UI. Obvykle se jedná o softwarové společnosti, které UI vyvíjejí buď v rámci nového projektu, nebo jako součást zakázky od některých technologických společností. Mezi takové společnosti, které dodávají UI v rámci různých projektů můžeme zařadit například společnost ZoomInfo Technologies, Upstart Holdings nebo Coupa.

Technická analýza UI společností

Nyní si představíme dvě hlavní nevýhody akciových společností zabývajících se UI. První nevýhodou je to, že se v podstatě jedná o velmi mladé společnosti, které sice při svém vstupu na organizovanou burzu zažily jistý nákupní boom, ale po vystřízlivění se jejich akcie výrazně propadly. S tímto souvisí druhý zásadní problém a to je volatilita.

Korelace akciových grafů UI společností
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie softwarových společností zabývajících se UI jsou vysoce volatilní. V současném stavu je ovšem velmi složité predikovat, zda se jedná pouze o dočasný jev, kdy obor umělé inteligence ještě není dostatečně zakořeněný v investičních portfoliích, nebo zda se jedná zkrátka o dlouhodobě volatilní instrumenty, jako je to v současné době s Bitcoinem.

Další překážkou v růstu UI společností je jejich vysoká zadluženost. Například dluh společnosti Coupa tvoří 15 % její tržní hodnoty. Výše dluhu je 1,63 miliardy USD při odhadované ceně podniku 10,8 miliardy USD. Toto může hrát významnou roly například v proplácení dividend, což je hlavní důvod investorů, proč dlouhodobě vlastnit akcie společnosti.

Abychom se na UI podívali i pozitivní optikou, je potřeba zmínit i její plusy. Umělá inteligence se například používá při prevenci kybernetických útoků na různé instituce a to od soukromých společností až po instituce mezinárodních firem nebo státních úřadů. Rovněž se UI využívá v marketingu, ve finančnictví pro kontrolu plateb nebo při vývoji nových virtuálních prostředí a her.

Závěr

Tržní segment s umělou inteligencí je rychle se rozrůstající obor, který v současné době stojí na prahu svého rozvoje. UI je v tomto oboru vnímána jako nová komodita, která je softwarovými společnostmi dodávána na zakázku, případně je vyvíjena společně s produktem.

Nevýhodou UI společností je pro akcionáře především vysoká volatilita a zadluženost. V následujících letech bude velmi důležité sledovat, jak se bude tento trh vyvíjet a jaký postoj zaujmou dlouhodobí investoři k UI společnostem. To bude rozhodující v tom, zda se bude jednat o vysoce volatilní segment, nebo o segment s konzervativními finančními aktivy.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo