Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 plátci dividend z indexu S&P 500 s vysokým výnosem. Vyplatí se do nich investovat, nebo se raději stáhnout?

Publikováno
4 plátci dividend z indexu S&P 500 s vysokým výnosem. Vyplatí se do nich investovat, nebo se raději stáhnout?
Zdroj: hoving.partners

Vysoce výnosné akcie indexu S&P 500 je třeba pečlivě prozkoumat a zanalyzovat, protože některé mohou být vysoce rizikové. Advance Auto Parts byla ještě nedávno jednou z nejvýnosnějších akcií v indexu S&P 500, jenže pak drasticky snížila svou čtvrtletní dividendu o 83 %. To je ukázka z praxe, proč jednoduše koupit tituly s nejvyšší % dividendou není vždy nejlepší nápad.

Pro ty z vás, kteří hledáte vysoké výnosy, máme čtyři vybrané akcie z indexu S&P 500 s vysokými dividendovými výnosy. Pojďme se ale na každou z nich podívat blíže a zhodnotit, proč je každá společnost zajímavá, jestli své dividendy udrží anebo jestli byste se jí raději neměli vyhnout obloukem.

1. Altria – Pomalý úbytek a rostoucí riziko

Akcie Altria je právě teď na vrcholu indexu S&P 500 pro svůj dividendový výnos 8,5 %. Společnost prodává cigarety, hlavně ve Spojených státech, pod ikonickým názvem Marlboro. Tato skutečnost by mohla odradit mnoho investorů, vzhledem ke zdravotním problémům kolem cigaret, avšak v příběhu je toho víc.

Altria dlouhodobě čelí pomalému úbytku zákazníků, protože trend kouření (alespoň tradičních tabákových výrobků) upadá do nemilosti. Firma zvyšuje ceny, aby kompenzovala odliv zákazníku a zároveň mohla nadále udržet svou vysokou dividendu. Mezitím společnost hledá způsoby, jak se dostat za hranice cigaret a získat nový dlouhodobý směr.

Významných rizik je pak v případě této akcie hned vícero. Je pravděpodobné, že nakonec počet kuřáků klesne tak nízko, že zdražování již nebude fungující taktikou. Dále se vedení dopustilo významných strategických chyb, včetně nepovedených investic vyústěných až do miliardových odpisů souvisejících s investicí do marihuany. Zkrátka s investicí do společnosti Juul, vapingové společnosti, která se ocitla v těžkých časech, to nevyšlo.

Celkově se tak zdá, že investoři s konzervativním rizikovým profilem by se pravděpodobně měli Altrii vyhnout. To je zkrátka ta cena za vysokou dividendu, která nemusí být pro každého.

2. KeyCorp – Uvězněn v krizi, která skončila

KeyCorp je regionální americká banka s dividendovým výnosem 8,2 %. Formulací regionální banka se ale nenechte zmást, s českými poměry to nemá srovnání, spíše to stále chápejte jako velmi velkou banku, která jen nepůsobí v zahraničí (globálně).

Akcie společnosti se dostaly do bankovní krize na začátku roku 2023, kdy řada regionálních bank čelila bankovním útokům a několik z nich bylo uzavřeno. Zdá se však, že společnost KeyCorp obstála poměrně dobře a vklady klesly v prvním čtvrtletí letošního roku pouze o 1,6 %. Zatímco vklady na bankovních a běžných účtech globálně klesly téměř o 5 %.

To znamená, že poměr Tier 1 společnosti KeyCorp byl 9,1 %, což je o něco méně ve srovnání s nejsilnějšími bankami. Existuje tedy důvod pro očekávání vysokého výnosu. A k tomu během prezentace výsledků a zisku za první čtvrtletí roku 2023 vedení zdůraznilo svůj závazek k dividendě.

I když se nejedná o akciový titul s nízkým rizikem, agresivnější typy investorů by se mohly nechat zlákat, protože na obzoru rozhodně je zajímavý potenciál.

3. Lincoln National – Uvízl v nových účetních pravidlech pojištění

Dividendová akcie Lincoln National má zhruba 7,4% dividendový výnos a působí v sektoru pojišťovnictví. Nová účetní pravidla vedla v prvním čtvrtletí roku 2023 ke ztrátě 5,37 USD na akcii – Ve srovnání se ziskem 8,39 USD ve stejném čtvrtletí roku 2022. Tato dvě čísla pomáhají vysvětlit, proč by se zde investoři mohli obávat o budoucnost své dividendy.

K obavám přispívá i to, že Lincoln National podle managementu “plní své cíle znovu vybudovat kapitál a zvýšit pokračující volný peněžní tok”. Ve spojení s červeným inkoustem finančních výsledků společnost v současné době zjevně nepracuje zrovna úspěšně. Management odhaduje, že jeho upravený zisk, který vyjímá jednorázové položky, činil 1,52 dolaru na akcii. To je tedy více než dostatečný výplatní poměr na čtvrtletní dividendy ve výši 0,45 dolaru na akcii. Více o výplatním poměru se dočtete zde.

V současnosti se však patrně jedná o akciový titul, který je vhodný pouze pro agresivnější investory.

4. Verizon – Působení v kapitálově náročném sektoru

Akcie Verizon Communications a její zhruba 7,2% dividendový výnos uzavírá náš seznam dividendových akcií indexu S&P 500. Tato společnost je jedním z největších poskytovatelů mobilních služeb v Americe a má také značné operace ve službách pro domácnosti, jako je například její byznys FiOS založený na optických vláknech. Již dlouho se jedná o přední telekomunikační akcie a poměrně konzistentního plátce dividend. Ačkoli se dividenda nezvyšovala každým rokem, v průběhu času měla obecně rostoucí trend a zároveň je to akcie s pravděpodobně s nejnižším rizikem na našem seznamu.

A přesto je třeba zvážit některé další faktory. Například telekomunikační průmysl je kapitálově náročný a mobilní technologie je uprostřed dalšího cyklu upgradu. Rozvaha společnosti Verizon je silně zadlužená s poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu zhruba 1,6krát, což je o něco více než přibližně 1,4násobek jeho nejbližšího partnera, AT&T. Také starší podniky společnosti jsou pod tlakem, protože stále více lidí přechází na používání pouze mobilních služeb. Mobilní služby jsou přitom vysoce konkurenční.

Vysoký výnos Verizonu tedy existuje z nějakého důvodu a vzhledem k historii se společnost ukázala jako zdatný konkurent a pravděpodobně nabízí dobrý poměr rizika a odměny pro většinu investorů.

Investujte opatrně

Všechny čtyři společnosti na tomto seznamu vysoce výnosných akcií jsou velmi odlišné, avšak všechny z nějakého důvodu mají vysoké dividendy. Některé pak mají lepší pozici k udržení dividend jiné zase méně. KeyCorp a Verizon jsou pravděpodobně nejatraktivnější vzhledem k jejich historii a byznysu. Altria a Lincoln National jsou zase riskantnější a mohou být zajímavé jen pro odvážnější investory.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
16
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎