Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – SEC odmítá žádosti o bitcoinové ETF, trh s kryptoměnami reaguje poklesem

Publikováno
Finex Coin Week – SEC odmítá žádosti o bitcoinové ETF, trh s kryptoměnami reaguje poklesem
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u dalšího vydání našeho pravidelného týdenního zpravodajství ze světa kryptoměn, Finex Coin Week.

Co za poslední červencový týden hýbalo světem? Dozvíte se v tomto článku.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

SEC odmítá bitcoinové ETF

Jak jsem již psal v minulém týdnu, poptávka po spotovém bitcoinovém ETF ve světě rostla. Asi nejvýznamnějšími žádostmi byly ty od společností Blackrock a Fidelity.

Vůči těmto podáním se však značně negativně vyslovil regulátor – Komise pro cenné papíry USA (SEC). Jejíž vedení není dlouhodobě kryptoměnám nakloněno a doposud všechny žádosti o burzovně obchodovatelný fond na Bitcoin zamítla. SEC v pátek ohlásila, že žádosti Blackrocku a Fidelity nejsou “jasné ani úplné”, a tak bylo potřeba, aby je žadatelé doplnili.

Zdroj: Twitter
SEC v minulosti zamítl i jiné žádost o spotové Bitcoin ETF
SEC v minulosti zamítla i jiné žádosti o spotové Bitcoin ETF

Ačkoliv se nejednalo o definitivní zamítnutí, trh s digitálními aktivy reagoval poklesem. Nejsilnější kryptoměna Bitcoin ztratila 5 % své hodnoty za pouhých několik málo minut. Následná korekce jej sice vrátila nad 30 tisíc USD, i tak ale byly nedělní hodnoty o 2 % níže, než v pátek těsně před ohlášením.

Například Ethereum rovněž ztratilo část své hodnoty, ještě v noci na sobotu ji však kompletně získalo zpět a pokračovalo v nastaveném uptrendu a aktuálně se nachází ještě výše než před událostí.

Nutno poznamenat, že bitcoinové spotové ETF je jedna z hlavních nadějí kryptobyznysu na další rozvoj i směrem k všeobecnému přijetí veřejností. Za současného vedení SEC se to však jeví při nejmenším u společností se sídlem v USA jako jen velice těžko představitelné.

Zákon o kryptu v Jižní Koreji

Na rozdíl od Spojených států, kde se SEC snaží stále domoci uznání kryptoměn za cenné papíry, volí většina světa cestu samostatných kryptoměnových úprav. Ty se často liší co do transparentnosti, míry regulace nebo připuštění lobbistů z řad kryptobyznysu do jejich přípravy. A tak jsou i reakce podnikatelů a investorů různé.

Jednou ze zemí, které přišly s vlastní právní úpravou obchodu s digitálními aktivy, se v minulém týdnu stala i Korejská republika, obecně známá jako Jižní Korea. Tamní parlament totiž v pátek odsouhlasil zákonnou úpravu, která má vejít v účinnost za rok a jejímž cílem má být především ochrana spotřebitele. Podpis prezidenta Jun Sok-jola je považován za pouhou formalitu a lze jej očekávat příští týden.

Návrh zákona počítá s povinností provozovatelů burz striktně oddělovat vklady investorů od dalšího kapitálu, mít pojištění, držení části rezerv v offline peněženkách a zaznamenávat všechny transakce. Jakékoliv porušení může být trestáno vysokými pokutami a odnětím svobody pro vedení společností až do délky jednoho roku. Pokutou do výše až pětinásobku zisku může být pak postihnuta falešná reklama, manipulace s cenami nebo neposkytnutí informací o investorech. Dozorujícím orgánem bude centrální banka, kterou parlament nakonec upřednostnil před regulačním úřadem.

Na rozdíl od Evropského nařízení MiCA bude jihokorejský zákon platný pro všechna digitální aktiva, tedy i pro NFTs. Jedinou výjimku bude tvořit CBDC, na kterém rovněž pracuje jihokorejská centrální banka Bank of Korea.

Poslanec Hwang Suk-Jin z vládní Strany lidové moci, který je členem zvláštního parlamentního výboru pro digitální aktiva, řekl, že zákon stanovuje zákonná práva pro uživatele virtuálních aktiv a vytvoří bezpečnější a spolehlivější trh s kryptoměnami.

Jižní Korea patří mezi asijské i světové tahouny (nejen) ve světě digitální aktiv. Mezi lety 2017 a 2022 držela 7. místo v žebříčku zapojení kryptoměn do trhu s aktivy. V loňském roce však spadla kvůli krachu projektu Terra (LUNC) na 23. místo. Jeho zakladatel, Do Kwon, je v současnosti vězněn v Černé Hoře a o jeho vydání se Jižní Korea pře se Spojenými státy.

Německý Vodafone chystá NFT v ekosystému Cardano

Non-fungible tokens (dále NFTs) patří v současné době k zajímavým možnostem, které svět digitálních aktiv investorům nabízí. NFTs neboli nezastupitelné tokeny jsou druhem kryptoaktiv, které jsou jedinečné a neumožňují další dělení.

Z jednotlivých NFTs však lze skládat větší díla. Své vlastní nabízí hned několik firem, které se jinak zabývají emitováním kryptoměn, ale také další instituce jako londýnská galerie umění, nebo street-artový umělec Banksy.

S nevalným úspěchem před časem vydalo své NFTs i hlavní město Praha. Hlavně vinou nedostatečné propagace však naše metropole prodělala prakticky celý kapitál investovaný do výroby tokenů, o které není žádný zájem.

Dalším, kdo s plánem na vlastní NFT přichází, je společnost Vodafone Germany, německá dceřiná společnost druhého největšího mobilního operátora na světě, britské společnosti Vodafone Group PLC.

Kromě poskytování telefonních služeb a internetu stojí Vodafone Germany rovněž za aplikací Luca, jakési obdobě naší Tečky známé z dob pandemie. Právě název Luca mají nést i některé z připravovaných NFTs, alespoň podle Patricka Toblera, generálního ředitele společnosti NMKR, která se zabývá právě vývojem NFTs a u které si Vodafone svou zakázku zadal.

Blockchain Cardana si Vodafone prý vybral díky jeho silné komunitě, důrazu na udržitelnost a probíhajícímu rozvoji ekosystému. Ocenil také podporovatele Cardana s tím, že i díky nim má projekt našlápnuto ke světlým zítřkům a Vodafone chce být součástí.

Tokeny budou k dispozici nejprve pouze majitelům německých SIM karet. Jakým způsobem se budou prodávat či přidělovat není zatím známo. Do budoucna však chce společnost rozšířit tyto NFTs i mezi zákazníky jiných odnoží Vodafone v jiných zemích a být při tom co nejinkluzivnější.

KuCoin zpřísňuje ověření

Generální ředitel společnosti KuCoin provozující stejnojmennou burzu kryptoměn oznámil ve středu zavedení KYC ověření podobného tomu, jaké používá například největší burza Binance.

“Rostoucí poptávka po kryptoměnách mezi širokou veřejností klade nové požadavky na zajištění bezpečnosti klientů i odvrácení hrozeb jako je zneužití burzy k praní špinavých peněz, financování organizovaného zločinu nebo terorismu.

Jako globalizovaná burza KuCoin bedlivě sleduje kryptografické zásady různých zemí a respektuje požadavky na dodržování předpisů a poskytuje uživatelům vylepšené zabezpečení aktiv,” je dále uvedeno ve zveřejněné tiskové zprávě.

“Know Your Customer”, tedy “znej svého zákazníka” znamená ověření pomocí státem vydaných dokladů (občanské průkazy, cestovní pasy…) bez nutnosti jejich fyzického ukazování. Stačí tedy ověření prostřednictvím mobilního zařízení.

Právě to budou muset od 15. července podstoupit všichni noví uživatelé KuCoinu, jinak jim burza vůbec nezpřístupní své služby. Uživatelé stávající, kterých je po celém světě 27 milionů, budou muset po stejném datu udělat totéž, jinak jim nebudou umožněny žádné vklady. Výběry budou i nadále možné.

Jak jsem již zmínil, KuCoin rozhodně není v takovém přístupu jediný a je vidět snaha společností vyhnout se obviněním ze zapojení do jakéhokoliv špinavého byznysu. Je pochopitelné, že decentralizované finance ze své podstaty zločince přitahují a je stejně tak přirozené, že se společnosti z kryptobyznysu snaží jim vyhýbat, ve snaze zůstat legitimní pro zbytek veřejnosti. Vedle již zmíněné Binance KYC vyžaduje i americká Coinbase nebo Bybit, který jej také zavedl poměrně nedávno, v květnu 2023.

Společnost Polygon pak vyvinula vlastní systém ověření na bázi zero-knowledge-proofs, který data ověřuje bez nutnosti je uchovávat, a tak spojuje právě zmíněnou bezpečnost s žádanou decentralizací. Worldcoin naopak přišel se zcela unikátním řešením v podobě skenu sítnice. Ten uživatel provede pomocí jejich vlastního nástroje s názvem Orb.

Slovensko snižuje daň

Úřednickou vládou spravovaná Slovenská republika není bez parlamentní moci, a tak přesto, že nemá vládu, je Slovenská národní rada stále schopná přijímat zákony, na kterých panuje většinová shoda, a to i takové, které ovlivňují investování do digitální aktiv u našich sousedů.

Dosavadní odvody ze zisku z kryptoměn na Slovensku byly stanoveny mezi 33 a 39 %, a to především z důvodů dodatečného zdravotního pojištění. Převedeno do našich reálií, tedy jako by každý, kdo vydělává obchodováním s digitálními aktivy, musel platil vyšší zdravotní pojištění než ostatní občané. Dle názoru navrhovatelů i většiny poslanců k tomu neexistuje relevantní důvod.

Proti hlasoval pouze poslanec Filip Kuffa z Lidové strany naše Slovensko, bratr kontroverzního kněze Mariána Kuffy, který veškeré kryptoměny považuje za nástroj globalistů bez reálné hodnoty. Poslanci ze strany SMER se zdrželi. Pro hlasovala celá bývalá vládní koalice, tedy strany Svoboda a Solidarita, Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, Demokraté i strana Hlas. Příplatek do zdravotního systému se novelou zcela zrušil. Nová jednotná sazba daně činí 7 %.

Závěr

Trhy se zatím úspěšně zotavují z pátečního otřesu způsobeného SEC. Bitcoin se sice nevrátil do čísel, ve kterých byl před oznámením o neprůchodnosti bitcoinových ETF, zůstal však nad hodnotu 30 000 USD, což bylo pro uplynulý týden to zásadní. Podle toho se chová i Fear and Greed index, který se drží vysoko v hodnotách značících greed – tedy nenasytnost.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.